Connect with us

Keshilla

Ndal mos i lyej floket/ Keto jane 10 modelet dhe ngjyrat e flokeve trendi i sezonit te veres

Published

on

Shumica prej nesh, ndërsa kufizimet fillojnë të lehtësohen dhe jeta duket se po rifillon, tashmë po planifikojmë se cilat ngjyra dhe trende të flokëve do të provojmë këtë verë.

Sigurisht, inspirimi i parë merret nga postimet stilistëve, salloneve dhe influencuesve tanë të preferuar të flokëve në Instagram, për të parë se cilat pamje po pëlqehen nga ata.

Këtë verë nuk ka fokus në vetëm një ngjyrë apo stil, lloj-llojshmëria do të karakterizoj tërë stinën.

Pra, nëse jeni gati për diçka pak dramatike këtë sezon ose dëshironi një ndryshim flokësh me përkushtim të ulët, ka mjaftueshëm mundësi zgjedhje.

Më poshtë ua sjellim gjithë inspirimin që ju duhet për ndryshimin veror:

/Telegrafi/

Keshilla

Nuk e paskemi ditur qe ben mrekulli/ Kjo eshte perzjera BIO qe do ju rris floket dhe ndaloje renien

Published

on

Fale shumellojshmerise se produkteve qe gjenden ne treg sot eshte shume me e lehte qe te kujdesesh per floket. Pavaresisht kesaj femrat nuk gjejne asnjehere qetesi sepse gjithmone ka dicka qe ju shkon keq. Ne kete artikull do te lexoni nje trajtim shume interesant i cili do te ndryshoje teresisht gjendjen e flokeve tuaj. E vetmja gje qe duhet te beni eshte : Te lani floket me uthull molle. Uthullua e molles ka keto perfitime per floket tuaj:

1- Balancon nivelin e Ph-it te flokeve dhe skalpit te kokes

Produktet si shampoja apo balsami crregullojne normat e Ph-it i cili duhet te jete ne nivelet 4 dhe 5. Acidi natyral i molles e rregullon ate pa demtuar yndyren e tyre natyale.

2-Lu fton zbokthin

Uthulla e molles eleminon bakteret qe shkaktojme zbokth pasi ka veti te forta antibakteriale dhe antimykotike.

3- Hidraton floket

Hidratuesi me i mire natyral qe mund te perdorni per floket tuaj eshte pikerisht uthulla e molles. Floket tuaj do te krihen me lehte e do te jene me te bute vetem me nje aplikim te thjeshte te saj.

Ne menyre qe te perfitoni nga vetite e saj te mrekullueshme eshte shume e rendesishme qe te zgjidhnj nje uthull molle organike.

Si fillim lani floket si zakonisht dhe ne larjen e fundit merrni nje gote me uthull molle e i lagni floket. Me pas masazhoni rrenjen e flokeve e majat e tyre. Lereni te qendrojne per 5 minuta dhe pasi floket te jene thare, aroma e uthulles nuk do te ndihet me. Rekomandohet qe kete trajtim ta perserisni dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Kjo eshte receta BIO qe do jua shfryje barkun, ruajeni

Published

on

A e dini se ju mund te humbisni peshe nepermjet jashteqitjes? Nje menyre e shkelqyer per te humbur peshe dhe per te perimresuar floren bakteriale eshte pastrimi i zorres se trashe.

Ju duhet te detoksifikoni zorren e trashe nga toksinat ne menyre qe te lehtesoni edhe problemet e tretjes.

Ne e kemi nje zgjidhje per ju te cilen mund ta lexoni me poshte. Mjafton qe te pini kete leng detoksikues i cili pergatitet shume lehte ne shtepi.

Perberesit:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje

Si fillim vendosni ujin ne nje ene dhe lereni ne zjarr derisa te vloje. Me pas kete uji hidheni ne nje kane duke shtuar edhe mjaltin. Shtoni ne kane edhe lengun e limonit e xhinxherin dhe me pas perziejini mire e gjithe perberesi. Kete pije perdoreni tre here ne dite: ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte.
Ju do te habitetni nga rezultati nese e ndiqni kete trajtim jave rresht cdo muaj.

Continue Reading

Keshilla

Dieta 5 ditore qe heq dhjamin e barkut dhe jua ben trupin gati per plazh

Published

on

Kjo diete nuk keshillohet qe te zgjatet shume dhe eshte shume strikte. Nese e ndiqni ne menyren dhe kohen e rregullt do te keni shume perfitime.

Dita e pare e dietes

Ne diten e pare do te ndieni pak uri por mos u shqetesoni per ushqyesit pasi mollet jane te pasura me fibra, minerale dhe vitamina te mjaftueshme. Arsyeja qe do te humbisni peshe me shume kete dite eshte pasi do te keni mungese energjie dhe trupi do te shfrytezoj ate qe i eshte magazinuar. Ne mengjes do te konsumoni dy molle, ne drake nje molle dhe ne darke 3 molle.

Ne diten e dyte

Per te mos pasur me uri ne kete dite shtohen perimet. Shtoni dhe vajin e ullirit pasi do te permiresoje cilesine e qelizave dhe do te furnizoje me yndyra qe te hidratojne.

Ne mengjes konsumoni nje gote qumesht soje dhe nje molle. Ne drake sallat me dy karrota, selino, gjethe mente, kripe, piper dhe nje molle. Ne darke do te hani vetem dy molle.

Ne diten e trete te dietes

Ne mengjes dy veze te rrahura, nje fete buke integrale dhe nje molle. Ne darke sallate me kastravec, domate,1/2 e avokados, brokoli te ziera, kripe, piper dhe nje molle. Ne darke sallate me fileto gjeldeti, dy karrota, brokoli te ziera, kripe, piper dhe nje molle.

Dita e katert

Ne kete dite do te konsumoni karbohidrate komplekse. Mund te pini sa te doni caj jeshil ose te zi gjate gjithe dites. Ne mengjes nje smoothie molle, dy rrenje selino, gjysme panxhari te kuq te vogel, gjysme gote qumesht soje. Ne dreke nje molle dhe supe thjerrishtash dhe nje filxhan çaj te zi. Ne mbremje nje molle dhe supe perimesh, gjysme patate te zier dhe nje filxhan çaj jeshil.

Dita e peste

Ne diten e fundit do te konsumoni ushqime te ndryshme. Metabolizmi juaj do te jete me i shpejte dhe ne kete menyre do t’i shfryezoj me mire substancat qe perthith. Thjerrezat mund ti zevendesoni me fasule dhe patatet klasike me ato te embla.Ne mengjes nje molle, dy veze te ziera dhe perime te pjekura. Ne dreke nje molle, peshk ne furre, gjysme patate te zier dhe perime ne avull. Ne mbremje nje molle, pese thelpinj arra dhe gjysme gote qumesht bajamesh.
Mos harroni qe te pini sa me shume uje!

Continue Reading

Trending