Connect with us

Aktualitet

Pastroni zorren dhe shfryni barkun/ Ja cfare duhet te beni qe te keni barkun e sheshte, ruajeni

Published

on

Eshte nje regjim ushqimor i projektuar per t’i dhene ‘buzeqeshje’ zorreve tuaja dhe emrin e sakte e ka Dieta Swift. Kathie Maddona Swift eshte krijuesja e saj dhe ne librin e saj “Dieta e zorreve te shendetshme” ajo tregon programin qe ka ndihmuar mijera gra te largojne kilet e teperta.
Ato humben peshe perfundimisht dhe u kujdesen per shendetin e aparatit tretes permes ushqyerjes korrekte.

Per kater jave ju mund te keni nje bark te sheshte dhe kjo diet ju ndihmon per te kuruar shqetesimet e lidhura me peshen e teper. RUAJENI QE TA KENI GJITHMONE KETE ARTIKULL

Fale filozofise se saj te pasur mund te dobesoheni ne menyre definitive duke eliminuar meteorizmin dhe fryrjen.

Dieta Swift eleminon dhimbjen e stomakut , rrit aftesine e perqendrimit, nivelin e energjise , shendetin e lekures dhe permireson tretjen.

Kujdes nga sheqeri

Nese vuani nga probleme te zorres se trashe duhet t’i perdorni me moderim dhe kujdes.

Personat qe konsumonin sheqerna te shtuara ne regjimin e tyre shfaqnin risk te dyfishte per te humbur jeten nga kardiopatia, sipas nje studimi te pese viteve me pare.

Zgjidhni yndyra….por me kujdes

Duhet te dini cilat yndyrna te zgjidhni sepse ato nuk jane me armiq te dietes. Gjalpin perdoreni ne doza te limituara dhe evitoni vajrat vegjetale industriale dhe yndyrat me origjine shtazore. Keto vajra ushqejne bakteret e keqija te zorreve.

Reduktoni ‘FodMap’

Ushqimet si djathrat, kosin e sojes, qepet, hudhrat, mollet, dardhat, elbin dhe grurin qe fermentohen lehtesisht nga bakteret e zorreve dhe mund te favorizojne akumulimin e gazit dhe enjtjen duhet ti reduktoni.Nuk keshillohen te perjashtohen ne plan afatgjate pasi keto ushqime sigurojne gjithashtu fibra te rendesishme dhe veti probiotike.
Mbeshtetuni tek prebiotiket

Mbetetuni tek regjimet ushqimore qe perfshijen prebiotiket: asparaget, tersheren, bajamet, bananet, perimet me gjethe jeshile, topinamburin.
Keto ushqime permbajne perberes dhe fibra qe ushqejne bakteret e zorreve duke gjeneruar nenprodukte te fermentimit qe i bejne mire shendetit.

Drithera integrale

Zgjidhni drithera integrale qe jane me te tolerueshme nga zorret e ndjeshme dhe qe nuk permbajne luten.Zgjidhni oriz te eger, hikerr, quinoa.

Jo me shume se nje kafe ne dite

Ne dieten Swift jane te lejueshme nje filxhan kafe ose maksimumi dy. Kafeina e tepert mund te rrise nivelet e hormoneve te stresit dhe te shqetesoje zorret. Keshillohet me mire te pini nje caj te kuq ose rooibos. Ai paraqet substance qe ulin nivelin e hormonit te stresit dhe si nje ilac kundra kapsllekut mund te perdoret caji i xhinxherit ose i mentes te cilet kane efekte relaksuese per zorret.

Çokollate dhe mjalte ne vend te embelsirave

Cokollata e erret me nje perqendrim 70% ul presionin e gj akut dhe ndihmon ne parandalimin e semundjeve kardiake. Mjalti nuk duhet marre ne sasi te tepruara dhe preferohet i paperpunuar megjithate ushqen bakteret e mira..

‘Po’ ushqimeve te fermentuara

Favorizojne humbjen ne peshe dhe jane aleate te mira kundra shqetesimeve intestinale. Lakrat jane nje shembull shume i mire i ushqimeve te fementuara.

Evitoni gjumin e tepert

Gjumi i keq eshte nje nga arsyet kryesore te shtimit ne peshe. Flini te pakten 7 ore , harrojeni ekranin e Tv dhe telefonit. Keshillohet te flini maksimumi nje ore me shume ne fundjave. Keshillohet nje minipushim jo me shume se 20 minuta pasdite.

Nje ‘po’ edhe per yoga-n

Provoni te pakten nje here ne jave Yoga pasi riaktivizon energjite vitale te trupit.

Yoga lehteson simptomat si fryrja, gazrat, forcon muskujt e barkut dhe ndihmon funksionimin e zorres.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending