Connect with us

Magazina

Askush nuk jua thote por keto jane 6 veprime te zakonshme qe i largojne njerezit nga ju

Published

on

Te gjithe njerezit qe ju rrethojne do ju pranojne gjithmone per ate qe ju jeni. Por ekzistojne disa sjellje te cilat i bejne njerezit qe te largohen nga ju.

Jane pikerisht keto sjellje ato te cilat krijojne distancen me njerezit pasi shkaktojne marredhenie te tensionuara. Nese doni te arrini te krijoni lidhje te forta atehere keto sjellje toksike dhe fjalet destruktive duhet te largohen nga jeta juaj. Nuk duhet te lu ftoni per te shkaterruar marredheniet e forta por per t’i krijuar ato.

1-I merrni gjerat shume personale.

Marrja e gjithcka shume personale e ben jeten me te veshtire. Mendimet negative jane edhe te demshme per vetevleresimin tuaj pervecse shkaterrojne nje marredhenie.

2. Jeni vazhdimisht xheloz.

Per te arritur disa gjera ne jete, pak xhelozi eshte e mire per motivim. Ndjenja e vazhdueshme e xhelozise eshte arsyeja pse njerezit largohen.

3. Keni nevoje per vleresim dhe miratim konstant te te tjereve.

Ju do ta keni shume te veshtire qe te jeni vetvetja nese mbesheteni shume tek njerezit per te miratuar ate qe doni te beni. Mireqenia juaj dhe deshira per t’u ndjere e pranuar varet nga menyra se si ndiheni per veten tuaj edhe pse menyra se si perceptohen nga te tjeret eshte e rendesishme.

4. Nuk pranoni asnje kritike konstruktive.

Askush nuk eshte i persosur por nuk eshte eshte kjo ajo qe na ben njerezor. Fuqia per tu perballur me kritikat e te tjereve eshte njohja e defekteve dhe pranimi i tyre. Ju do te krijoni tensione ne marredheniet me te tjeret dhe do te pengoni potencialin tuaj per t’u permiresuar nese refuzoni kritika.

Aftesite e komunikimit dhe gatishmeria per te pranuar reagime pozitive dhe negative jane faktoret per te arritur sukses ne nje marredhenie.

5. Hiqeni sikur jeni viktima ne çdo rast.

Eshte nje qendrim negativ per personalitetin tuaj dhe per marredheniet qe krijon kur ankesat dhe problemet tuaja jane te pafundme dhe gjithmone fshiheni ne skenare ku shfaqeni gjithmone viktima.

6. Beni gjithmone thashetheme per te tjeret.

Njerezit qe keni prane vetes nuk kenaqen kur ju flisni keq per te tjeret. Mendimet gjykuese per te tjeret duhen te shmangen pasi eshte e pamundur qe te marresh thashetheme nga cdo bisede.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Magazina

Rritja e vajzes se saj eshte suksesi me i madh i aktores/ Ja sa eshte rritur bukuroshja e Arjola Demirit

Published

on

Arjola Demiri eshte nje prej aktoreve me te dashura te skenes humoristike dhe me gjere e cila ka me mijera fansa te cilet e mbeshtesin ne cdo projekt qe ajo ndermerr me komentet me te mira dhe pozitive ne Instagram apo Facebook.

Aktorja thuri mjaft suksese dhe pse eshte bere e famshme kohet e fundit ne skenen e “Portokallise” dhe me pas ne filmin e Ermal Mamaqit “I love Tropoja”. Aktorja eshte shume e talentuar dhe na ka shkrire me rolet e saj te shumta ne “Portokalli”.

Arjola ka nje te shkuar jo aq shume te suksesshme pasi eshte ndare nga bashkeshorti i saj shume vite me pare dhe i eshte dashur te rrisi e vetme bukuroshen e saj Alessia. Rritja e nje femije pa nje prinder eshte sukses shume i madh per prindrin qe e rrit pasi veshtiresite jane te shumta.

Por bukuroshja eshte bere kaq shume e rritur saqe duken shoqe me mami Arjolen jo sikur kane marredhenie nene e bije. Alessia eshte bere nje zonjushe e cila eshte kopja e se emes, ato kane nje ngjashmeri te frikshme me njera-tjetren.

Vajza e aktores eshte bere kaq e pavarur saqe ka hapur nje llogari te sajen ne Instagram ne te cilen poston cdo dite foto ose video nga perditshmeria e saj. Babai i vogelushes nuk ka qene nje personazh i famshem per publikun shqiptar.

Bukuroshja e aktores eshte dhjete vjece dhe ka nje gjatesi mbi normale krahasuar me femijet e moshes se saj. Le ti urojme Arjoles nje udhetim sa me te lehte ne rritjen dhe perkujdesjen per vogelushen e saj dhe te gjeje sa me shpejte njeriun e zemres.

Continue Reading

Magazina

Nga Alketa Vejsiu te Aurela Gace/ Disa ne fshat disa ne natyre,keshtu e kaluan fundjaven VIP-at shqiptar

Published

on

Te qenurit vip nuk qenka gjithmone te besh nje jete te shtrenjte dhe luksoze, mjaft vipa tane mund ta kalojne diten e tyre qe e kane pushim ne shtepite e tyre apo ne nje vend shume modest. Vipat tane sjane komentuar mjaft per veshjet e shtrenjta te luksit apo restorantet e shtrenjta qe frekuentojne.

Por disa prej vipave tane bejne nje jete shume te thjeshte me te mira materiale te perballueshme nga shumica dhe kjo i ben ata te jene shume modest ne syrin tone. Mos prisni shume nga ata, as pushime te papritura ne Maldive, as daljet cdo fundjave jashte shtetit, por nje mbledhje familjare kudo.

Kete here disa prej tyre kane zgjedhur fshatin, ambjentet e hapura publike, shtepine e tyre, apo bulevardin per te shpenzuar nje kohe te kendshme me miqte dhe familjaret e tyre. Olsa Muhameti eshte nje personazh mjaft i diskutuar kohet e sotme dhe ajo ka menduar ta shpenzoje kohen e saj me familjaret ne fshat ne nje restorant.

Ndersa nga ana tjeter Aurela Gace ka menduarta shpenzoje kohen e saj te lire me bujuroshen e saj te vogel duke bere nje shetitje ne bulevard. Vajza e saj leviz me monopatina ndersa Aurela e ndjek nga pas duke e shijuar kete moment te se bijes.

Alketa Vejsiu eshte nje tjeter personazh i cili ka zgjedhur nje vend qe askush nuk e priste per kete fundjave, ajo ndodhet ne mal prane disa bagetive. Kete gje nuk e prisnim po ku ka me mire se sa te kalosh nje kohe te shendetshme prane gjelberimit dhe ajrit te paster.

Klea Huta ka dashur te beje nje shetitje me te voglin e saj ndersa nga ana tjeter Bora Zemani ka zgjedhur shtepine e saj per te shpenzuar diten e saj me djalin e saj. Keta jane vipat tane, modest dhe te cuditshem ne menyren e tyre.

Continue Reading

Magazina

‘Nuk munda te kontrolloj emocionet’ /Arbana Osmani preket ne emision dhe nuk i mban dot lotet

Published

on

Emisioni “Dua të të bëj të kumtur” i Arbana Osmanit na ka bërë të gjithëvé të paktën një hérë të dérdhim lot nga historitë prékësé që transmétohén në ékran.

E kémi vlérësuar gjithmonë modératorén për faktin që shfaqét aq é fortë dhé përpiqét të ménaxhojë sa më mirë situatat, mirëpo ka rasté që édhé Arbanës i dél situata jashtë kontrollit.

Kështu ka ndodhur në puntatën é radhës që do të transmétohét së shpéjti. Modératorja ka tréguar sé s’i ka mbajtur dot lotët për asnjë momént dhé ka qarë mé ngashërimé.

“Si ia bën të mos qash në émision?”- é pyét dikush, ndërsa Arbana ia ka kthyér:

“Në émisionin që régjistruam djé (që do të transmétohét në javët në vijim), kam qarë pa pushim dhé mé ngashërimé) përgjatë një historié dhé për hérë të parë në punën timé nuk kam mundur të kontrolloj émocionét në asnjë çast. Nuk jua përshkruaj dot.”- ka tréguar modératorja, duké na bërë kaq kuriozë.

Tashmë, dita é Arbanës është tépër é ngarkuar mé xhirimé dhé mé dy vogëlushët, Diéllin dhé Jonin, që kërkojnë vëméndjén maksimalé nga mami.

Nuk mbétét pas as partnéri, Eduart Grishaj, i cili mégjithësé é ndihmon shpésh në shtëpi, sërish kërkon përkushtimin é tij.

Continue Reading

Trending