Connect with us

Keshilla

Nese doni te dukeni me te dobta dhe me elegante duhet te vishni keto 12 veshje

Published

on

Me vetem disa rregullime ne veshjen tuaj ju do te jeni ne gjendje qe te dukeni magjikisht me te dobeta.Ju mund te krijoni permasa harmonike ne veshjen tuaj te perditshme me tekniken e duhur dhe me pak kreativitet.

Ne kete artikull do te lexoni per 12 iluzione optike qe mund te permiresojne lehtesisht vetevleresimin tuaj.

1.Perdorni ngjyra me te erreta per te zbehur pjeset me te medha te trupit tuaj.

Ngjyrat me te errata jane zgjedhja me e mire nese deshironi ta beni ndonje pjese specifike te trupit tuaj te duket me e vogel. Ne krahasim me ngjyrat e lehta, format duken me te vogla kur vishni ngjyra te erreta.

2.Vijat vertikale krijojne nje efekt dobesimi.

Trupi juaj duket automatikisht me i holle kur vishni vija vertikale. Silueta do te shfaqet me e gjate nese ju perdorni ne veshjen tuaj me shume linja vertikale. Vishni pantallona dhe funde me panele anesore nese keni ije te medhaja pasi vijat do e largojne vemendjen nga kjo zone.

3.Linjat horizontale bejne qe nje pjese e caktuar e trupit te bjere ne sy.

Gjithmone keshillohet qe te shmangni linjat horizontale ne nje veshje. Por ekzistojne disa me menyra qe me keto veshje ju mund te dukeni mjaft e hijshme. Si nje menyre per te krijuar nje ekuliber me pjesen tjeter te trupit, provoni te vishni vija mbi zona. Nese doni qe busti juaj te duket me i madh atehere vija duhet te jete pikerisht aty. Vijat horizontale jane gjithashtu te shkelqyera per te theksuar formen tuaj nese jeni nje grua me lakime trupore.

4.Kombinimi i ngjyrave te gjalla per te krijuar iluzionin e nje forme krejtesisht te ndryshme te trupit

Nje menyre e guximshme per te krijuar iluzione optike te modes eshte blloku i ngjyrave. Perbehet nga veshja e ngjyrave te kunderta dhe te gjalla, te vendosur strategjikisht permes formave dhe linjave gjeometrike per te ndryshuar pamjen tuaj. Zgjidhni forma gjeometike te kunderta dhe fustane me prerje te erret per te riformuar trupin tuaj.

5.Linjat asimetrike jane te shkelqyera nese po perpiqeni te fshehni barkun tuaj.

Perdorimi i linjave asimetrike ne nje veshje mund t’ju beje te dukeni me te dobet dhe me te gjate. Kjo eshte nje hile qe mund t’ju beje te dukeni elegante nese barku juaj nuk eshte pjesa juaj e preferuar e trupit.

6.Nje shirit horizontal i vendosur ne pjesen e siperme ose te poshtme te trupit mund t’ju beje gjithashtu te dukeni me te dobet.

Vendosja e nje vije horizontale ne pjesen e poshtme ose te siperme te trupit mund te krijoje nje siluete me te gjate. Kjo ndodh per shkak te ketij rregulli: sa me gjate qe syte tuaj udhetojne vertikalisht derisa te gjejne nje vije horizontale, aq me gjate shfaqet silueta.

7.Zgjatni kembet duke shenuar nje bel te larte.

Ju krijoni nje ndarje midis bustit dhe pjeses se poshtme te trupit kur nxirrni ne pah belin tuaj duke veshur pantallona ose fund. Mund te krijoni nje iluzion me permasa krejtesisht te ndryshme te trupit nese jeni e shkurter. Provoni te vishni pantallona te shkurtra, pantallona me bel te larte apo funde.

8.Nje dekolte “V” e ben silueten tuaj te duket me e gjate.

Dekolteja “V” mund te kete nje efekt te madh ne te gjithe veshjen per ato gra te cilat kane buste me te medha dhe qe deshirojne t’i bejne ato te duken me te vogla.

9. Perdorni printime te medha per te zmadhuar pjese specifike te trupit tuaj dhe ato te vogla nese doni t’i zvogeloni.

Duke perdorur printime ne veshjet tuaja ju mund te luani me iluzione optike. Por kujtoni se sa me i madh te jete printimi aq me i madh do te shfaqet edhe trupi juaj.Per te krijuar nje pamje te ekulibruar eshte nje ide e mire qe te vishni stampa me te medha ne pjese me te vogla te trupit. Provoni printime me te vogla me me pak hapesire mes tyre nese deshironi nje efekt te kundert dhe qe mund te dukeni me te dobeta.

10. Perdorni ngjyrat dhe vijat per te percaktuar nje vije beli.

Ka gjithmone nje menyre per ta bere belin tuaj te duket me mire pavaresisht se sa i madh eshte ai. Per te treguar vijen e belit mund te perdorni ngjyra te kunderta ne vendet e duhura.

11. Nese keni nje bust me te vogel, zgjidhni bluzat me te gjata.

Ju automatikisht krijoni nje iluzion te vijave horizonte ne trupin tuaj kur vishni rroba te kunderta. Veshja e bluzave te shkurtra ose pantallonat me bel te larte mund t’ju bejne te dukeni me te shkurter apo edhe me te medhenj nese keni nje bust me te vogel. Provoni te vishni bluza qe shkojne poshte kerthizes sepse do te dukeni me te gjata.

12. Krijoni shperqendrime nga pjeset tuaja me te medha te trupit duke theksuar zonat qe ju pelqejne.

Te theksoni tiparet tuaja me te mira eshte truku me i madh kur behet fjale per moden. Nese keni nje gjoks te bukur vishni bluza qe e tregojne ate. Mos kini frike te vishni pantallona dhe funde qe nxjerrin ne pah ijet kur ato jane atriburi juaj me i mire.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending