Connect with us

Keshilla

6 Gjerat qe duhet te beni qe te hiqni dhjamin e barkut njehere e mire

Published

on

Per shumicen e femrave sot, dhjami ne zonen e barkut eshte nje problem shume i madh. Por ky dhjam rrit rriskun edhe per shume probleme shendetesore si tension te larte te gja kut, semundje zemre apo diabet. Dhjami ne zonen e barkut vjen si pasoje e jeteses se pashendetshme ose mund te jete gjenetike. Celesi i humbjes se dhjamit eshte te jeni aktiv.

Gjumi eshte nje tjeter pjese e rendesishme sepse kur flem aq sa duhet ne djegim kalori. Gjumi i pamjaftueshem con ne shendoshje sipas disa studimeve. Personat qe nuk flene mjaftueshem djegin pak kalori dhe jane me te lodhur. Gjithashtu stresi eshte nje tjeter pjese e rendesishme qe ndikon ne menyren se si ne ushqehemi.

Cilat jane ushqimet qe lu ftojne dhjamin ne bark?

Dhjami i barkut eshte ai i qe largohet i pari kur ju mbani nje diete te shendetshme.

Ushqimet e pasura me fibra

Per te lu ftuar dhjamin ne zonen rreth mesit ju nevojitet te konsumoni 10 grame fibra ne dite. Ju duhet te hani me shume tershere, qiqra,fasule, bizele si dhe fruta apo perime me lekure. Superushqime te verteta jane ato te cilat kane nivel te larte fibrash.

Ushqimet qe permbajne proteina

Proteinat duan nje kohe me te gjate per t’u tretur dhe ju mbajne te ngopur per nje kohe te gjate. Trupi duhet te perdori 30 kalori per te siguruar 100 kalori nga ushqimet proteinike. Psh 1 gote quinoa ka 8 grame proteine dhe 5 grame fibra ndersa 1 veze ka 7 grame proteine. Arrat jane te shkelqyera per t’u konsumuar mes vakteve pasi permbajne fibra, yndyra te shendetshme dhe proteina.

Ushqimet qe permbajne uje

Ushqimet qe permbajne uje zene hapesiren me te madhe. Frutat dhe perimet jane pothuajse ne cdo liste pasi ato permbajne shume uje, elemente ushqyes dhe nuk permbajne shume kalori. Qitro,pjepri dhe portokalli jane disa nga frutat qe permbajne me shume uje. Ndersa nga perimet sasine me te larte te ujit e kane lakra, domatja, selinoja, trangulli etj. Keto lloje perimesh dhe frutash permbajne edhe elemente ushqyes e antioksidante pervecse kane shume fibra dhe uje.

Ushqimet e nxehta dhe pikante

Per te konsumuar ushqimet pikante dhe te nxehta duhet me shume kohe. Ju do te konsumoni me pak ne sasi nese ushqimi juaj eshte pikant. Keto lloje ushqimesh do te permiresojne edhe metabolizmin tuaj.

Ushqimet qe ngrene nivelin e metabolizmit

Caji jeshil nxit rrezimin e kilogrameve te tepert pasi ka nje perberes kimik qe quhet EGCG. Piperi i kuq permban kimikate qe njihen per metabolizmin.Uthulla eshte nje tjeter produkt qe mund te ndihmoje ne reduktimin e yndyres ne trup.

Duhet te dini se nuk ka ndonje mrekulli per eleminimin e dhjamit rreth belit. Per kete mund t’ju ndihmojne thjeshte ushtrimet dhe ndryshimi i stilit te jeteses.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending