Connect with us

Keshilla

Nese doni te dukeni me te gjata mos i beni asnjehere keto 10 gabime me veshjen

Published

on

Per vajzat e shkurtra eshte nje sfide e vertete qe ato te vishen si duan. Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla te cilat do ju ndihmojne te visheni pa gabime dhe bukur.

Pulovrat e gjera

Per vajzat e shkurtra veshjet e gjera nuk jane te duhurat edhe pse ato jane te lirshme dhe shume te rehatshme. Perpiquni qe t’i shmangni ne veshjen tuaj.

Pantallona te gjera

Tek nje vajze e shkurter pantallonat apo tutat e ngushta do te duken me bukur se ato te gjerat. Keto lloj pantallonash fshehin dhe i bejne te padukshme kembet. Rekomandohet qe t’i vishni me taka te larta.

Çanta te medha

Vajzat me trupin e shkurter duhet te shmangin cantat e madha dhe ato te shpines. Keto cantat bejne nje kontrast te madhe me trupin dhe ndaj keshillohet te gjeni nje cante te pershtatshme me madhesine e trupit.

Fustane deri poshte gjurit

Vishni nje fustan siper gjunjeve ose deri ne gjunje. Ju do te dukeni shume e vogel dhe do shkaktoni humor te te tjeret nese e vishni me te gjate.

Çizme te gjata

Sugjerohet te vishni cizme deri ne kycin e kembes sepse ne kete menyre nuk do fshihni kembet tuaja.

Golfat

Golfet do ju bejne te dukeni te vogla dhe njerezit do ju kritikojne, ndaj mos i vishni ato.

Pallto dhe xhaketa gezofi

Per vajzat e shkurtra palltot me gezof gjate dimrit jane te papershtatshme ndersa ato te gjatat duken joshese dhe simpatike.

Kepuce te rrumbullaketa

Keshillohet qe t’i shmangni kepucet e rrumbullaketa sepse do ju tregojne me te vogel.

Floket e gjata

Vajzat e shkurtra duken me te kendshme me floket e shkurter sepse floket e gjate ju tregojne me te imeta dhe me te vogla.

Kapele te medha

Mos i vendosni kapelet e medha sepse ju bejne te dukeni shume te vogla. Keshillohet qe te vendosni shalle ose kapele te vogla.

Syze dielli te medha

Kontrolloni qe syzet te pershtaten me formen trupit dhe te fytyres kur ti blini ato. Ne nje fytyre te vogel syzet e medha do te duken shume shemtuar.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nuk e paskemi ditur qe ben mrekulli/ Kjo eshte perzjera BIO qe do ju rris floket dhe ndaloje renien

Published

on

Fale shumellojshmerise se produkteve qe gjenden ne treg sot eshte shume me e lehte qe te kujdesesh per floket. Pavaresisht kesaj femrat nuk gjejne asnjehere qetesi sepse gjithmone ka dicka qe ju shkon keq. Ne kete artikull do te lexoni nje trajtim shume interesant i cili do te ndryshoje teresisht gjendjen e flokeve tuaj. E vetmja gje qe duhet te beni eshte : Te lani floket me uthull molle. Uthullua e molles ka keto perfitime per floket tuaj:

1- Balancon nivelin e Ph-it te flokeve dhe skalpit te kokes

Produktet si shampoja apo balsami crregullojne normat e Ph-it i cili duhet te jete ne nivelet 4 dhe 5. Acidi natyral i molles e rregullon ate pa demtuar yndyren e tyre natyale.

2-Lu fton zbokthin

Uthulla e molles eleminon bakteret qe shkaktojme zbokth pasi ka veti te forta antibakteriale dhe antimykotike.

3- Hidraton floket

Hidratuesi me i mire natyral qe mund te perdorni per floket tuaj eshte pikerisht uthulla e molles. Floket tuaj do te krihen me lehte e do te jene me te bute vetem me nje aplikim te thjeshte te saj.

Ne menyre qe te perfitoni nga vetite e saj te mrekullueshme eshte shume e rendesishme qe te zgjidhnj nje uthull molle organike.

Si fillim lani floket si zakonisht dhe ne larjen e fundit merrni nje gote me uthull molle e i lagni floket. Me pas masazhoni rrenjen e flokeve e majat e tyre. Lereni te qendrojne per 5 minuta dhe pasi floket te jene thare, aroma e uthulles nuk do te ndihet me. Rekomandohet qe kete trajtim ta perserisni dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Kjo eshte receta BIO qe do jua shfryje barkun, ruajeni

Published

on

A e dini se ju mund te humbisni peshe nepermjet jashteqitjes? Nje menyre e shkelqyer per te humbur peshe dhe per te perimresuar floren bakteriale eshte pastrimi i zorres se trashe.

Ju duhet te detoksifikoni zorren e trashe nga toksinat ne menyre qe te lehtesoni edhe problemet e tretjes.

Ne e kemi nje zgjidhje per ju te cilen mund ta lexoni me poshte. Mjafton qe te pini kete leng detoksikues i cili pergatitet shume lehte ne shtepi.

Perberesit:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje

Si fillim vendosni ujin ne nje ene dhe lereni ne zjarr derisa te vloje. Me pas kete uji hidheni ne nje kane duke shtuar edhe mjaltin. Shtoni ne kane edhe lengun e limonit e xhinxherin dhe me pas perziejini mire e gjithe perberesi. Kete pije perdoreni tre here ne dite: ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte.
Ju do te habitetni nga rezultati nese e ndiqni kete trajtim jave rresht cdo muaj.

Continue Reading

Keshilla

Ndal mos i lyej floket/ Keto jane 10 modelet dhe ngjyrat e flokeve trendi i sezonit te veres

Published

on

Shumica prej nesh, ndërsa kufizimet fillojnë të lehtësohen dhe jeta duket se po rifillon, tashmë po planifikojmë se cilat ngjyra dhe trende të flokëve do të provojmë këtë verë.

Sigurisht, inspirimi i parë merret nga postimet stilistëve, salloneve dhe influencuesve tanë të preferuar të flokëve në Instagram, për të parë se cilat pamje po pëlqehen nga ata.

Këtë verë nuk ka fokus në vetëm një ngjyrë apo stil, lloj-llojshmëria do të karakterizoj tërë stinën.

Pra, nëse jeni gati për diçka pak dramatike këtë sezon ose dëshironi një ndryshim flokësh me përkushtim të ulët, ka mjaftueshëm mundësi zgjedhje.

Më poshtë ua sjellim gjithë inspirimin që ju duhet për ndryshimin veror:

/Telegrafi/

Continue Reading

Trending