Connect with us

Aktualitet

Po na plakin para kohe/ Keto jane 6 gjerat e perditshme qe nuk e dime se na bejne keq

Published

on

Me siguri qe te gjitha do te perpiqeshin te mbanin sa me larg vetes per shume kohe rrudhat ne fytyre. Askush nuk deshiron ta pranoje plakjen edhe pse ajo eshte nje proces ndryshimesh psikofizike tejet natyral.

Ne kete artikull do te lexoni zakonet qe ju plakin me shpejt se zakonisht pavaresisht se mund t’i sfidoni vitet me kremera, trajtime apo filtra.

1.Pagjumesia:

Nje nder komponentet me te rendesishem ne shendetin e njeriut gjate te cilit realizohet eleminimi i tok sinave te ndryshme nga organizmi eshte gjumi. Ju do te jeni te lodhur gjate gjithe dites dhe do te keni rrathe te zinj nese nuk flini te pakten 8 ore.

2.Gjendja emocionale:

Trupi juaj pergjigjet me po te njejten monedhe duke shtuar rrudhat ne fytyre kur ju jeni duke perjetuar nje lajm negativ. Ju do te keni me shume rrathe te zinj poshte syve pasi ndryshimet emocionale rrisin nivelin e kortizolit ne oraganizem i cili ndikon drejtperdrejt ne pagjumesi.

3.Stresi:

Nje nder armiqte kryesore te shendetit eshte stresi. Presioni i gja kut rritet dhe reduktohen funksionet e sistemit nervor kur ju jeni te stresuar

4.Nuk konsumoni yndyrna te tretshme:

Regjimi ushqimor i pasur me ac ide yndyrore esenciale ushqen dhe hidraton lekuren pervecse frenon shfaqjen e parakohshme te rrudhave. Lekura juaj do te vuaje pasojat e para nese ju e privoni veten nga ky komponent qe gjendet tek avocado,bulmeti,qumeshti, peshku etj.

5.A buzoni me sheqerin:

Nje sere problemesh ne organizem si shtimi ne peshe, dhi mbjet e vazhdueshme te artikulacioneve , problemet me kavitetet orale shkaktohet nga karbohidratet e perpunuara te cilat rrisin nivelin e sheqerit. Ky ab uzim i sheqerit ndikon edhe ne shfaqjen e rrudhave.

6.Ab uzoni me duhanin dhe alkoolin:

Lekura juaj do te vuaj pasojat e para nese vazhdoni te konsumoni pafund alk ool dhe du han.

1-.Perdorni pipeza kur pini:

Kur perdorni pipeza per te pire ju rrisni mundesine per te formuar rrudha rreth gojes pasi buzet tuaj mblidhen. Edhe per pirjen e duhanit vlen e njejta gje.

2.Flini ne nje ane:

Mbeshtetja e vazhdueshme mbi jastek shkakton rrudha dhe pezmatime te lekures edhe pse te fjetur ne nje ane mund te jete komod per shume prej jush. Gjithashtu nese flini ne anen e majte, ushtroni presion tek zemra. Pozicioni me i mire per te fjetur dhe per te qendruar i ri eshte ne shpine.

3.Mbani qendrim jo korrekt kur punoni:

Shtylla kurrizore mund te devijoj nga shtrirja e saj normale kur ju mbani nje qendrim jo komod e hera-heres mpires. Si rezultat e kesaj ju pesoni shtypje te vertebrave dhe de formime te muskujve. Keto demtime mund te plakin lekuren tuaj dhe te shkaktojne def ormime te perhershme.

5.Nuk perdorni krem kundra diellit:

Jo vetem gjate sezonit te veres por gjate gjithe vitit kremi kunder diellit duhet te jete ne canten tuaj. Shkaku kryesor i plakjes se parakohshme te lekures eshte ekspozimi i tepert dhe i pakontrulluar ne diell. Duke aplikuar krem me faktor mbrojtes 30-50 ju do te mbroni lekuren nga rrezet e demshme UBV dhe UVA.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: ghostbusters pinball

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending