Connect with us

Shtepia

Po e largoni partnerin dhe nuk po e kuptoni/ Keto jane 6 sjelljet qe nuk duhet ti beni me

Published

on

Kur behet fjale per nje konflikt te vjeter apo nje zenke duket se keto te fundit ose e ‘krisin’ ose e forcojne nje lidhje. Asnjehere nuk duhet te thuash gjithcka qe ke ne mendjen tende pasi njerezit priren te thone gjerat qe nuk i mendojne.

Edhe pasi te keni shfryre te gjithe dufin apo te keni renditur ankesat tuaja, zenkat mund te jene nje burim i madh stresi.

Celesi i te gjitha marredhenieve sipas ekperteve eshte komunikimi. Gjithashtu shume i rendesishem eshte edhe takti i te thenit gjerat.

Ne menyre qe te mos e thelloni me shume nje zenke, me poshte do te lexoni disa menyra se si duhet te silleni:

1. Qetesohuni.

Ju nuk do te jeni ne gjendje te zgjidhni ne menyre efektive asnje çeshtje ose konflikt qe mund te keni nese nuk mund te qetesoni sistemin tuaj nervor.

2. Reflektoni kur te jeni vetem.

Mos u perpiqni te fshihni as zhgenjimin, as zemerimin por pranoni ndjenjat tuaja. Ndaj te pandikuar nga askush merrni kohe te kuptoni si ndiheni ne te vertete e me pas te flisni me partnerin pasi cdo pasiguri e juaja ndikon ne nje menyre apo ne nje tjeter ne lidhjen tuaj.

3. Shenoni disa shkaktare ose fraza qe potencialisht kane perkeqesuar zenken me partnerin tuaj.

Gjate komunikimit ne cift beni mire qe keto fraza t’i thoni sa me rralle (per te mos thene fare).

4. Kur te jeni gati per te folur perseri jini te sinqerte.

5. Mos harroni te perdorni me shume “UNE” ne vend te “TI” kur te jeni gati te bisedoni perseri me partnerin tuaj.

Njerezit ia drejtojne gishtit tjetrit para se t’ia drejtojne vetes.Analizoni te gjitha ‘gabimet’ tuaja e me pas
shpertheni ne ankesa para se te dilni ne perfundime.

6. Pa provuar te “rregulloni” asgje ne ate sekonde, degjoni deklaratat e partnerit tuaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Shtepia

Do tju doje si i cmendur/ Keto jane 10 gjerat e vogla qe duhet ti beni per nje lidhje te gjate

Published

on

Nuk do te thote qe ne e kuptojme gjithmone njeri-tjetrin edhe pse mund te flasim te njejten gjuhe. Kur diskutojme fjalet dhe frazat mund te kene kuptime te ndryshme per secilin prej nesh. Ne ndonjehere nuk mund te komunikojme pa debatuar. Ju mund te mesoni se si te komunikomi me mire me njeri-tjetrin nese jeni te gatshem qe te beni disa perpjekje.

1. Grate: Mos u kapni me detaje te kota tek mesazhet.

Grate lexojne me shume vemendje mesazhet e partnerit te tyre ndersa burrat nuk perpiqen qe te gjejne nenkuptime ne ate mesazh qe eshte shkruar.

Ju mund te arrini te beni dallimin nese kuptoni deshirat e njeri-tjetrit.

2. Burra: Mos keshilloni, vetem degjoni

Grate e shohin komunikimin si nje menyre per te eksploruar ndjenjat me partnerin. Ndersa burrat mendojne keshilla te shendetshme dhe zgjidhje te qarta. Grate thjeshte duan te degjohen ndersa burrat te japin keshilla.

3. Grate: Vleresoni faktin qe ai deshiron t’ju mbeshtese

Burrat thjeshte duan t’i qendrojne prane dhe ta mbeshtesin kur shohin se partnerja ka nje problem. Ai do te perpiqet te komunikoje dhe te eksploroje taktika te ndryshme te zgjidhjes se problemve.

4. Grate: Kuptoni qe burrat gjithashtu kalojne kohe “cilesore” me veten

Shpesh burrat akuzohen se jane te terhequr dhe jo komunikues. Grate nese perpiqen te kuptojne arsyet e kesaj sjellje mund te fitojne shume.

Partneri thjesht po ben nje pushim nga problemet e tij nese nuk eshte duke folur. Jepi hapesiren qe i nevojitet dhe mos u shqetesoni! Duke i treguar se keni besim tek partneri sigurohuni qe ta beni te ndihet sikur gjithcka do te jete ne rregull.

5. Grate: Mundohuni te keni qellime me te qarta

Ne menyren se si i thone gjerat, burrat e grate jane shume te ndryshem. Grate kane tendencen te shmangin akuzat e drejteperdrejta dhe jane pak me indirekte se burrat.

6. Burra: Sigurohuni qe ajo e di se po e degjoni

Permes pergjigjeve verbale, kontaktit fizik dhe kontaktit me sy, partneret ndryshojne ne stilet e tyre te komunikimit. Grate i kushtojne rendesi te madhe reagimit te vazhdueshem per t’u siguruar qe partneri po i degjon ndersa burrat nuk bejne perpjekje qe partnerja te degjoje permes kontaktit me sy apo sinjaleve te tjera.

7. Grate: Provoni ta shihni nje detyre thjesht si nje detyre

Edhe nese nuk e pelqejne detyren qe u eshte dhene, burrat priren te punojne edhe me shefin e tyre. Ndersa grate diskutojne dhe stresohen shume per ate qe kane per te bere.

8. Grate: Kuptoni qe burrat shpesh kane nevoje te bejne diçka gjate kohes qe bisedojne

Grate perpiqen te diskutojne gjithcka ne ate moment ndersa burrat kerkojne nje mjedis me te mire per te diskutuar problemin. Kjo gje mund te shkaktoje edhe me shume debat.

9. Burra: Mos hezitoni te kerkoni ndihme

Nje reflektim i paaftesise se tyre per te arritur dicka eshte nevoje per te kerkuar ndihme ndersa per grate si nje shenje e kujdesit per dike tjeter perceptohet ofrimi i keshillave. Perpiquni qe te jeni sa me te qarte ne lidhje me qellimet tuaja ne menyre qe te kaperceni kete boshllek.

10. Grate: Kuptoni se burrat jane degjues selektiv

Burrat jane “degjues selektive” dhe per te gjetur nje zgjidhje ata do te degjojne aq sa e gjykojne. Ndersa grate tregojne nje vleresim me te madh per shenjat joverbale dhe verbale dhe nese keto te dyja nuk jane te pranishme ato mund te ofendohen.

Continue Reading

Shtepia

Me oxhak dhe me mobilje te shtrenjta/ Shikoni si duket nga brenda shtepia e Alketa Vejsiut

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjatene ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Alketa eshte gjithnje e kujdesshme me fotot qe poston nga jeta e saj private.

Por se fundmi ajo ka publikuar nje foto ne ‘Instastory’ ku na ka njohur me nje nga ambientet e shtepise se saj.
Moderatorja tregon oxhakun e shtepise se saj i cili eshte dekoruar me zbukurimet e festave te fundvitit.

Gjithashtu shikojme edhe abazhurin i cili duket si veper e mirefillit arti.

Kujtojme se Alketa eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.
Moderatorja eshte kthyer ne fytyren kryesore te disa prej emisioneve dhe programeve me te rendesishme ne vend.

Gjithashtu Alketa eshte shquar gjithmone per stili e vecante dhe per pamjen e saj mjaft te kuruar.

Continue Reading

Shtepia

Me floket pa krehur dhe pa makeup ne fytyre/ Ja si duket Xhensila Myrtezaj ne kushte shtepie

Published

on

Kengetarja Xhensila Myrtezaj duket se nuk e ka aspak problem qe te shfaqet pa make up. Ajo eshte shume aktive ne rrjetet sociale ne te cilat ndan shpesh imazhe te ndryshme nga jeta e saj.

Se fundmi Xhensila ka publikuar nje video ne ‘Instastory’ ku sfaqet ‘uje e sapun’.

Kengetarja duket nje yll i vertete dhe shume e fresket ne fytyre. Ndryshime nga fotot e tjera pothuajse nuk vihet re pasi Xhensila duket me tipare perfekte dhe shume e bukur.

Ne videon e publikuar Xhensila tregon se eshte zgjuar mes dhuratash nga Class by Alketa Vejsiu.

Ajo gjithmone eshte shquar si nje nder kengetaret me te bukura te skenes dhe kjo video e verteton me se miri.

Kujtojme se Xhensila eshte shume e pelqyer dhe e suksesshme ne karrieren e saj. Nder vite ajo ka sjell nje sere kengesh te cilat jane kthyer ne hite.

Continue Reading

Trending