Connect with us

Keshilla

Ka 1 zgjidhje per te rene nga pesha pa sharruar nga uria/ Ja cfare duhet te beni qe ta keni me te lehte

Published

on

Nje nder temat me delikate persa i perket pamjes se jashtme te trupit eshte renia ne peshe. Kontrolli i ushqimit mund te jete celesi i heqjes se kilogrameve qe nuk deshironi megjithese nuk ekzsitojne menyra per te humbur peshe brenda dites. Ndjekja e regjimeve ushqimore te shendetshme eshte menyra me e sigurt e humbjes ne peshe.

Nje zgjidhje e mrekullueshme per trupin tuaj mund te jete kombinimi i ushqimeve te cilat perdorni cdo dite. Keto receta do t’ju ndihmojne ne akumulimin e dhjamit ne trup dhe reduktimin e ujrave.

Keto 3 receta te shendetshme dhe te shijshme do te kujdesen per trupin tuaj.

Çaji me xhinxher, piper te zi dhe mjalte

Kjo recete ju ndihmon te digjni kalori gjate gjithe dites dhe te largoni toksinat nga trupi pasi eshte e mbushur me antioksidante.

Perberesit

250 ml uje i nxehte

5 gr xhinxher

25 gr mjalte

piper i zi

Pergatitja

Si fillim ngrohni uje ne nje tas dhe shtoni xhinxherin dhe pak piper te zi kur te jete arritur procesi i zierjes. Qe perberesit te perziheni sa me mire me njeri-tjetrin lereni te pushoje per 10 minuta. Hidheni ne nje gote kur pija te jete ftohur pak dhe sipas deshires mund ti shtoni mjalte. Keshillohet qe te konsumohet te pakten tre here ne jave para se te hani mengjes.

Leng kastraveci dhe domatesh

Lengu i kastravecit eshte nje pershpejtues per dobesim pasi vete ai eshte i pasur me antioksidante,fibra dhe minerale.

Perberesit

Gjysme kastraveci mesatar

2 kokrra domate

1 dege selino

200 ml uje

Pergatitja

Prisni ne copa te vogla domatet dhe kastravecin. Te dy perberesit i vendosini ne mikser dhe me pas shtoni pak selino. Miksoni derisa te keni perftuar nje mase jo shume te trashe por te lengeshme. Keshillohet te konsumohet bashke me vaktin e mengjesit ose me stomak bosh si vakt mengjesi.

Supe me lakra

Nje ushqim baze i mbushur me vlera qe ju krijojne ndjesine e ngopjes eshte supa me laker. Ju ne kete menyre do te evitoni te kaloni shpejt nga nje vakt ne tjetrin.

Pergatitja

1 laker e vogel

1 qepe

3 domate

1 spec djeges

uje

pak kripe

piper

Pergatitja

Ne nje tenxhere vendosni te gjitha perimet dhe lereni te mbulura me uje deri ne gjysme. Ne fillim ngroheni me zjarr te mesem dhe sipas deshires shtoni piperin dhe kripen.

Uleni temperature kur te arrije ne fazen e ziejes per 20-30 minuta. Supen mund ta shoqeroni me ndonje ushqim tjeter dhe
ta konsumoni ne vaktet e darkes apo drekes.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: pic 5678

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending