Connect with us

Aktualitet

Nese nuk beni keto 5 gjera atehere do te shtoni peshe edhe po te pini vetem uje

Published

on

Shume njerez nuk ja arrijne qellimit edhe pse perdorin menyrat nga me te ndryshme per te rene nga pesha.

Ne kete artikull do te lexoni disa menyra qe te reduktoni peshen tuaj trupore ne menyre te shendetshme pasi jane te provuara shkencerisht.

1. Beni trajnime per te rene nga pesha

Trajnimi i peshes nuk lejon qe trupi te kaloje ne modalitetin e ulet te konsumit te energjise dhe e ben metabolizmin shume me te shpejte.

Pas stervitjes konsumoni ushqime qe kane proteina dhe keshtu nuk do te keni yndyre shtese ne trup dhe muskujt do te behen me te forte.

2. Ndryshoni ushqimet me shume kalori ne nje jave

Edhe kur ju jeni ne nje diete, trupi ka aftesi te pershtatet. Menyja juaj ka sasi me te vogel ushqimesh duke ulur konsumin e energjise. . Eshte e keshillueshme qe nje here ne jave te konsumoni pjaten tuaj te preferuar me mish edhe nese jeni ne nje diete.

3.Tregoi ndryshimin mes trupit real dhe atij imagjinar

Niveli i larte i lengjeve qe konsumohet ndikojne pozitivisht ne renien e peshes gjate diteve te para te dietes. Duhet te keni nje deficit prej 3500 kalori per te humbur vetem 1 kg. Qe te mos mbeteni te zhgenjyer ndiqeni dieten sic duhet sepse disa njerez mendojne se dieta e jep rezultatin dalengadale dhe si perfundim nuk shohin ndonje ndryshim ne peshen e trupit.

4. Hani me shume proteina dhe perime

Strategjia me e mire per humbjen e peshes eshte dieta e varfer e karbohidrateve. Fibrat dhe proteinat rrisin metabolizmin e trupit tone.Keshillohet te hani nje cope mishi me nivel te ulet te yndyres sesa nje frut te embel pasi karbohidratet e bejne rritjen e nivelit te insulines duke na bere te ndihemi te uritur.

5. Hani ushqim te shijshem

Me siguri qe mendja dhe oreksi do ju kerkoje te hani nje cope cokollate ose nje akullore kur ju denoni veten per mos te ngrene ushqime te mira te embla se nuk jua lejon dieta.

Rekomandohet te hani pjese te vogla nga ushqimet e ndaluara ne diete. Nuk do te arrini nrezultat nese e teproni.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Kush ishte djali qe puthi ?/Ja cfare pohon Tea ne instagramin e saj me deklaraten e plote

Published

on

Tea eshte personazhi qe ka krijuar me shume protagonizem nga te gjithe ne emisionin “Per’puthen”. Pas “drames” qe ndodhi mes saj dhe Beartit, qe askush nuk e priste, dje ajo hodhi dyshime per nje lidhje me nje djale tjeter.

Story qe hodhi dje tronditi gjithe fansat e saj dhe ne te njejten kohe Beartin. Diten e sotme ajo ka hedhur nje pyetesor per fansat dhe ata e kane pyetur pikerisht per kete gje.

Tea thyeu heshtjen duke u pergjigjur ne storyn e saj. Ajo tha qe ai ishte vetem nje mik i vjeter dhe mes tyre nuk ka dicka me shume se kaq.

Pervec kesaj, Tea thote qe kur te vije koha per lidhje romantike, ka shanse shume te medha qe askush sdo te dije asgje  dhe ne kete menyre i mbyll gojen te gjite atyre qe kishin dyshime per te.

Ajo ka vendosur qe te hedhi pas cdo gje qe ndodhi ne “Per’puthen” dhe te vazhdoje me jeten e saje ne privatesi. Sic tha dhe ne intervisten e saj te fundit, Tea i sqaroi te gjitha per “kapitullin e perputhen” dhe tani nuk do te pyetet me per te.

Per sa i perket jetes se saj private, ajo ka vendosur qe te mbaje gjithcka ne fshehtesi qe ketej e tutje. Por e sigurt eshte qe fansat e saj do te kene gjithnje dyshime per kete.

Continue Reading

Aktualitet

“Ti s’di ta drejtosh emisionin Perputhen”, Bora Zemani i kthehet ndjekësit dhe e ben per 1 lek

Published

on

Moderatorja e njohur Bora Zemani tani prezanton programin me te ri televiziv “Per’puthen’ pas eksperiences se saj si drejtuese e disa formateve ne ‘Tring’ dhe ‘Vizion Plus’.

Bora eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh poston foto te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Moderatorja e njohur ndan me ndjeksit e saj momente edhe nga jeta private pervecse nga daljet televizve.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet ne studion e emisionit.

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente te ndryshme nga ndjekesit.
Nje prej tyre i ka shkruajtur se Bora nuk di qe te drejtoje emisionin ‘Per’puthen.

“Me vjen keq, por s’di ta drejtosh kete emision”, shkruan ndjekesja.
Moderatores i ka rene ne sy ky koment dhe nuk ka ngurruar qe t’i ktheje nje pergjigje epike.

Zemani ka shkruajtur: “Mos te te vije keq fare. S’ke ç’i ben”.

Kujtojme se Bora ne cdo dalje televizve kujdeset per cdo detaj qe nga zgjedhja e veshjes dhe deri tek grimi.

Continue Reading

Aktualitet

Me strece leopard dhe me barkun jashte/ Shikoni cfare trupi si ngjale ka bere Soni Malaj

Published

on

Soni Malaj eshte nje nga kengetaret me te pelqyera dhe me te mira per publikun. Sonit i shtohet edhe me shume hijesha sado qe vitet kalojne.

Ajo ka treguar se gjithmone ben kujdes te madh per mirembajtjen e linjave trupore.

Kengetarja e njohur eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh ndan me ndjekesit momente te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Ajo ka postuar disa foto ku shfaqet ne palester dhe e veshur me rroba sportive. Nepermjet ketyre fotove Soni na e verteton edhe nje here qe pavaresisht moshes gjithmone do te duket rrezellitese.
Ne sy bie barku i sheshte plot muskuj dhe linjat perfekte.

Edhe pse eshte nene, ajo eshte gjithnje ne super forme fizike.

Ne cdo dalje, imazhi i kengetares eshte i kuruar deri ne detaje.

Continue Reading

Trending