Connect with us

Magazina

As italian as amerikan/ Keta jane 8 VIPAT qe i vune femijeve emra puro shqiptar

Published

on

Prinderit e rinj kishin tendece qe femijeve te tyre t’i vendosnin emra spanjolle, italiane, angleze apo brazaliane. Preferencat po ndryshojne kohet e fundit dhe per t’i pagezuar femijet e tyre sidomos personazhet e njohur po zgjedhin emra shqiptare.

Ne kete artikull do te lexoni disa nga VIP-at qe i vendosen nje emer tipik shqiptar femijeve te tyre.

”Zeri” – Elita Rudi dhe Gjiko

Deri kur Elita dhe Gjiko na prezantuan me te voglin e tyre te porsalindur dhe na zbuluan emrin e tij te vecante, emrin “Zeri” e kishim te padegjuar me pare. Disa prej fansave te dyshes se njohur nuk ju ka pelqyer por cifti e ka preferuar shume kete emer shqiptar dhe me domethenie.

“Kroi Art” -Alban Dududshi dhe Bieta Sulo

Bieta Sulo dhe Alban Dudushi i vendosen dy emra shqiptare djalit te tyre pasi i pelqenin aq shume perzgjedhjet e tyre. Cifti e pagezoi djalin me emrin Kroi Art. Teksa shpjegonte kuptimin e emrit te djalit te saj, Bieta tregoi: “Nje krua, kroi yne i dashurise dhe nje veper arti siç eshte ky qe ne kemi nxjerre ne drite”

“Stine dhe Ajer” Eni Jani dhe Genci Fuga

Dy emra te shqiptare dhe shume te vecante per vajzat e tyre ka gjetur edhe cifti i aktoreve Eni Jani dhe Genci Fuga.

“Kristal”- Jonida Shehu

Emri i vajzes se moderatores Jonida Shehu-t e cila erdhi ne jete dy vite me pare eshte Kristal. Duke shpjeguar keshtu kuptimin e emrit te vajzes, Jonida tregoi: “Gjithçka e paster, e kthjellet, e shnderritshme” .

“Erlis”- Ledina Celo

Ledina Celo i ka vene djalit te saj nje emer shqiptar, Erlis(Ere lisi). Kengetarja e njohur prej vitesh tani e ka vendosur jeten e saj jashte vendit.

“Krena, Glauk” – Florjan Binaj

Per te dy femijet e tij edhe aktori i “Portokalli” ka zgjedhur emra shqiptare. Flori tregoi se emri i vajzes se tij, Krena, vjen nga fjala krenari dhe per me teper eshte nje lume ne Gja kove. Ndersa Glauk, eshte emer ilir i cili eshte edhe pjese e historise shqiptare.Ky emer ishte perdorur edhe ne filmin e Aleksandrit te Madh, gjate momentit kur Aleksandri i drejtohet nje lu ftetari duke e pyetur “Nga vjen ti?” dhe ai i pergjigjet “Une jam Glauk dhe vij nga Iliria”.

“Dan” – Jonida Maliqi

Kur eshte pyetur per kuptimin e emrit te djalit te saj, Jonida Maliqi tregoi : “Ne fakt, emrin ia ka vendosur gjyshi i djalit. Edhe ne ishim shume dakord, sepse na pelqeu dhe donim nje emer shqiptar. Menduam se ky emer shkon edhe me mbiemrin Prizreni”.

”Zaho” – Edi Rama

Edhe emri i djalit te kryeminstrit Edi Rama ka qene shume i diskutuar. Edi Rama zgjodhi nje emer tipik shqiptar per djalin dhe ishte vet ai i cili ka treguar dhe kuptimin e tij.

“ Ai eshte nje emer i vjeter, shume i perdorur. Nje arsye tjeter ka qene edhe sepse eshte nje emer i perdorur nga te dyja fete, myslimane dhe te krishtere. Me e lidhur akoma me kete emer eshte nje legjende, nga bregu, ne Vuno, prej nga eshte edhe nena e kryeministrit. Legjenda e Zaho Kokes ka qene shume prezente, Zaho Koka ka qene nje personazh qe ka luf tuar per liri dhe dha jeten per dashuri.”

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Magazina

Rritja e vajzes se saj eshte suksesi me i madh i aktores/ Ja sa eshte rritur bukuroshja e Arjola Demirit

Published

on

Arjola Demiri eshte nje prej aktoreve me te dashura te skenes humoristike dhe me gjere e cila ka me mijera fansa te cilet e mbeshtesin ne cdo projekt qe ajo ndermerr me komentet me te mira dhe pozitive ne Instagram apo Facebook.

Aktorja thuri mjaft suksese dhe pse eshte bere e famshme kohet e fundit ne skenen e “Portokallise” dhe me pas ne filmin e Ermal Mamaqit “I love Tropoja”. Aktorja eshte shume e talentuar dhe na ka shkrire me rolet e saj te shumta ne “Portokalli”.

Arjola ka nje te shkuar jo aq shume te suksesshme pasi eshte ndare nga bashkeshorti i saj shume vite me pare dhe i eshte dashur te rrisi e vetme bukuroshen e saj Alessia. Rritja e nje femije pa nje prinder eshte sukses shume i madh per prindrin qe e rrit pasi veshtiresite jane te shumta.

Por bukuroshja eshte bere kaq shume e rritur saqe duken shoqe me mami Arjolen jo sikur kane marredhenie nene e bije. Alessia eshte bere nje zonjushe e cila eshte kopja e se emes, ato kane nje ngjashmeri te frikshme me njera-tjetren.

Vajza e aktores eshte bere kaq e pavarur saqe ka hapur nje llogari te sajen ne Instagram ne te cilen poston cdo dite foto ose video nga perditshmeria e saj. Babai i vogelushes nuk ka qene nje personazh i famshem per publikun shqiptar.

Bukuroshja e aktores eshte dhjete vjece dhe ka nje gjatesi mbi normale krahasuar me femijet e moshes se saj. Le ti urojme Arjoles nje udhetim sa me te lehte ne rritjen dhe perkujdesjen per vogelushen e saj dhe te gjeje sa me shpejte njeriun e zemres.

Continue Reading

Magazina

Nga Alketa Vejsiu te Aurela Gace/ Disa ne fshat disa ne natyre,keshtu e kaluan fundjaven VIP-at shqiptar

Published

on

Te qenurit vip nuk qenka gjithmone te besh nje jete te shtrenjte dhe luksoze, mjaft vipa tane mund ta kalojne diten e tyre qe e kane pushim ne shtepite e tyre apo ne nje vend shume modest. Vipat tane sjane komentuar mjaft per veshjet e shtrenjta te luksit apo restorantet e shtrenjta qe frekuentojne.

Por disa prej vipave tane bejne nje jete shume te thjeshte me te mira materiale te perballueshme nga shumica dhe kjo i ben ata te jene shume modest ne syrin tone. Mos prisni shume nga ata, as pushime te papritura ne Maldive, as daljet cdo fundjave jashte shtetit, por nje mbledhje familjare kudo.

Kete here disa prej tyre kane zgjedhur fshatin, ambjentet e hapura publike, shtepine e tyre, apo bulevardin per te shpenzuar nje kohe te kendshme me miqte dhe familjaret e tyre. Olsa Muhameti eshte nje personazh mjaft i diskutuar kohet e sotme dhe ajo ka menduar ta shpenzoje kohen e saj me familjaret ne fshat ne nje restorant.

Ndersa nga ana tjeter Aurela Gace ka menduarta shpenzoje kohen e saj te lire me bujuroshen e saj te vogel duke bere nje shetitje ne bulevard. Vajza e saj leviz me monopatina ndersa Aurela e ndjek nga pas duke e shijuar kete moment te se bijes.

Alketa Vejsiu eshte nje tjeter personazh i cili ka zgjedhur nje vend qe askush nuk e priste per kete fundjave, ajo ndodhet ne mal prane disa bagetive. Kete gje nuk e prisnim po ku ka me mire se sa te kalosh nje kohe te shendetshme prane gjelberimit dhe ajrit te paster.

Klea Huta ka dashur te beje nje shetitje me te voglin e saj ndersa nga ana tjeter Bora Zemani ka zgjedhur shtepine e saj per te shpenzuar diten e saj me djalin e saj. Keta jane vipat tane, modest dhe te cuditshem ne menyren e tyre.

Continue Reading

Magazina

‘Nuk munda te kontrolloj emocionet’ /Arbana Osmani preket ne emision dhe nuk i mban dot lotet

Published

on

Emisioni “Dua të të bëj të kumtur” i Arbana Osmanit na ka bërë të gjithëvé të paktën një hérë të dérdhim lot nga historitë prékësé që transmétohén në ékran.

E kémi vlérësuar gjithmonë modératorén për faktin që shfaqét aq é fortë dhé përpiqét të ménaxhojë sa më mirë situatat, mirëpo ka rasté që édhé Arbanës i dél situata jashtë kontrollit.

Kështu ka ndodhur në puntatën é radhës që do të transmétohét së shpéjti. Modératorja ka tréguar sé s’i ka mbajtur dot lotët për asnjë momént dhé ka qarë mé ngashërimé.

“Si ia bën të mos qash në émision?”- é pyét dikush, ndërsa Arbana ia ka kthyér:

“Në émisionin që régjistruam djé (që do të transmétohét në javët në vijim), kam qarë pa pushim dhé mé ngashërimé) përgjatë një historié dhé për hérë të parë në punën timé nuk kam mundur të kontrolloj émocionét në asnjë çast. Nuk jua përshkruaj dot.”- ka tréguar modératorja, duké na bërë kaq kuriozë.

Tashmë, dita é Arbanës është tépër é ngarkuar mé xhirimé dhé mé dy vogëlushët, Diéllin dhé Jonin, që kërkojnë vëméndjén maksimalé nga mami.

Nuk mbétét pas as partnéri, Eduart Grishaj, i cili mégjithësé é ndihmon shpésh në shtëpi, sërish kërkon përkushtimin é tij.

Continue Reading

Trending