Connect with us

Keshilla

Po mbani diete por nuk po dobesoheni/ Keto jane 5 gabimet qe po beni cdo dite

Published

on

Pas 12 javesh pjesemarresit e nje studimi per rendesine e nje diete dhe rutinen e vakteve humben mesatarisht 3.1 kg (6.8 lbs). Ata zvogeluan rrezikun e tyre per semundje te zemres dhe diabet.

Nuk eshte nevoja te kufizohemi ne nje lloj specifik te ushqimit por thjeshte duhet te ndjekim nje rutine te ngrenies dhe t’i permbahemi zakoneve te shendetshme.

Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla te cilat do j’u vijne ne ndihme per te menaxhuar peshen tuaj.

Pini 9 gota uje ne dite.

Pini nje gote uje 30 minuta para ngenies pasi kjo nxit humbjen e peshes me 44% per 3 muaj.

Rekomandohet te konsumohen 9 gota uje per grate ne dite dhe 12-13 per burrat. Ne kete menyre ju do te hiqni qafe toksinat qe jane armiqte tane kur perpiqeni te humbni peshe dhe do te qendroni te hidratuar.Ne kete menyre ju gjithashtu do te ndiheni me pak te uritur.

Mos kini frike nga avokadot.

Fibrat e tretshme gjenden tek avokadot, fasulet e zeza, brokoli , karrotat dhe tek mollet. Zvogelon rrezikun e semundjeve te zemres dhe te diabetit. Yndyra e trupit tuaj zvogelohet me 3.7% per cdo rritje ne 10 grame te kesaj fibre.Rekomandohet te keni 25-38 gram ne dite.

Mos u ulni perballe ushqimit te shfaqur ne restorante.

Ne menyre qe te mos shikoni nga rreshtat e pafund te artikujve te shijshem ushqimor eshte me mire te uleni me kurriz ne nje restorant ose nje kafene.Nese do te uleni perpara nje torte te kendshme per nje kohe te gjate, deshira juaj per ta pasur ate do te rritet.

Merrni mjaftueshem vitamine D.

Per humbjen e peshes, drita e diellit ka nje efekt pozitiv dhe kjo ndodh per shkak te vitamins D. Pas ndjekjes se 4,659 grave per 4 vjet, sipas nje studimi nivelet me te larta te kesaj vitamine lidhen me me pak shtim ne peshe.Ju mund te filloni te perdorni suplemente ne rast se nuk merrni rreze dielli.Mund te jete shume efektive nese uleni jashte per 10-15 minuta cdo mengjes.

Kini nje shumellojshmeri te ushqimeve.

Konsumoni pjese te vogla te ushqimeve te ndryshme per nje vakt per te shpetuar nga mbingrenia. Perdorni gjithmone pjate te vogel dhe shembulli me i mire eshte mengjesi turk me nje larmi ushqimesh dhe me pjata shume te vogla.

2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: kurumsal sunucu servisi

  2. Pingback: additional info

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!