Connect with us

Keshilla

”Po na plakin para kohe” 6 Veprime qe bejme cdo dite dhe nuk e dime qe na demtojne

Published

on

Njeriu nuk mund te evitoje dot plakjen por zgjedhjet e tij po.Ato mund te ndikojne ne menyren e plakjes pasi ekspozimi ne diell, duhanpirja, ushqyerja e keqe luajne nje rol te forte ne jetegjatesine e njeriut, ne funksionet e trurit, plakjen e shendetshme apo dhe ne shkelqimin e fytyres se tij.

Zgjedhjet qe mund te bejme cdo dite cojne ne degradimin e trurit pasi te qenit obeze ose mbipeshe mund ta plake trurin me te pakten 10 vjet.

Kini kujdes nga keto gabime qe mund te jeni duke bere aktualisht nese deshironi te jetoni gjate e te plakeni shendetshem.

Ngrenia E Mishit

Mes ngrenies se mishit dhe vde kjes se parakohshme studimet kane zbuluar nje lidhje te forte.Kane 15% me pak gjasa te vde sin para kohe kane njerezit qe hane me shume fruta dhe perime.Njerezit qe hane mish marrin me pak antioksidante dhe ushqyes te vlefshem.

Jeta Pasive

Eshte shume e rrezikshme nese qendroni ulur per disa ore pasi mund te rrisni me 60% rrezikun e vde kjes se parakohshme.Ul me 40% rrezikun e vde kjes se parakohshme ecja me shpejtesi mesatare per te pakten nje ore.

Embelsirat dhe te gazuarat

Embelsirat dhe pijet e gazuara shkate rrojne proteina te rendesishme qe jane pergjegjese per paraqitjen rinore te lekures. Sheqernat nxisin inflamacionin qe eshte vatra e shume semundjeve te rrez ikshme.

Çaji Jeshil

Ky caj eshte i dobishem ne permiresimin e funksionit te melçise dhe ne shkrirjen e yndyrnave te akumuluara.Nese konsumoni rregullisht kete caj ju mund te shmangni ishemine, sklerozen dhe vde kjen e parakohshme.

Dritherat e bardha

Dritherat ne ngjyre te bardhe jane nje version ndryshe i sheqerit dhe nuk jane te pasura me fibra dhe ushqyes.Ekuilibrat e baktereve ne stomak prishen nga orizi i bardhe, buka e bardhe, makaronat, picat etj. Zgjidhni drithera me ngjyren dhe permbajtjen e tyre te plote e natyrale per nje jete me te gjate.

Gjumi

Per te gjithe rimekembjen e organizmit gjumi eshte nje perberes kritik. Mungesa e gjumit shkakton semundje te zemres, depresion, diaber te tipit dy, tension te larte te gja kut dhe mbipeshe.

Shume pak peshk

Per jetegjatesine peshqit jane nje ushqim i domosdoshem. Peshku lu fton infamacionin dhe mbron trurin pasi eshte i pasur me acide yndyrore omega-3.Kushton disa vite jete nese nuk konsumoni peshk rregullisht dy here ne jave.

Stresi, Alkoli Dhe Kafja

Stresi nxit rritjen ne peshe dhe rrit nivelet e kortizolit qe ngadaleson metabolizmin. Kafja nderhyn edhe ne kohezgjatjen e gjumit pervecse ne cilesine e tij.Konsumimi i pijeve te gazuara dhe alkoolit demton qelizat dhe zhben punen e antioksidanteve.

Yndyrnat dhe te skuqurat

Lekura dehidratohet dhe nxit shfaqjen e rrudhave nga produktet e skuqura dhe yndyrnat trans qe gjenden tek margarina. Keto yndyra shkaktojne inflamacion qe nxisin shfaqjen e semundjeve koronare dhe diabetit.

Te skuqurat nxisin pranine e radikaleve te lira ne organizen te cilat jane fajtore per plakjen jo te shendetshme.

Ekspozimi ne diell

Ekspozimi i pambrojtur dhe i larte ne diell shkakton deme te konsiderueshme ne lekure pervecse nxit rrudhat.
Per te perfituar maksimalsisht nga vlerat ushqyese dhe per te qendruar te shendetshem gjithashtu konsumoni sa me shume fruta dhe perime te stines.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending