Connect with us

Keshilla

Pastroni zorren dhe eleminoni barkun e fryre/ 6 receta natyrale qe mund ti pergatisni vete

Published

on

Gjeja me e mire qe mund t’i beni trupit eshte detoksifikimi. Detoksifikimi me uje ndihmon te rrisni nivelet e energjise, te humbni peshe dhe te hiqni qafe toksinat. Pervec limonit dhe xhenxhefilit ka disa perberes te tjere efektiv per keto pije.

Ne kete artikull do te lexoni disa receta si te pastroni trupin, vetem me uje dhe disa perberes te tjere te lehtegjendshem.

Receta e pare: Uje me kripe jo te jodizuar.

Kjo pije trajton kapsllekun kronik dhe pastron zorret. Kur tretet ne gj ak natriumi ju ndihmon per te ruajtur funksionimin e duhur te nervave, muskujve dhe niveleve te presionit te gja kut.
Merrni 4 gota uje te ngrohte dhe i perzieni me 2 luge caji kripe deti jo te jodizuar. Shtojini dhe pak limon nese e doni me shije me te mire. Keshillohet te konsumohet me stomak boshe, sa me shpejte te jete e mundur.

Receta e dyte: Uje me hudher

Rekomandohet pasi mund te luftoje semundje, te permiresoje nivelin e kolesterolit, te detoksifikoje trupin nga toksinat e renda dhe te ule presionin e gja kut.

Prisni holle dy copa hurdher, i lini 10 minuta dhe me pas i perziejini me 500 ml uje.

Pijen e perftuar lereni te pushoje per te pakten 2 ore, pastaj piheni.

Receta e trete: Uji me molle dhe kanelle

Kjo pije mund te rrisi metabolizmin dhe mund t’ju ndihmoje te humbni ne peshe.Perzierja e ketyre perberesve do te shtoje disa antioksidante te rendesishem ne dieten tuaj, perfshire vitaminat C dhe B.
Pervec luftimit te diabetit dhe uljen e kolesterolit , kanella ka dhe shume perfitime te tjera shendetesore.
Ne nje ene me uje shtojini dy feta molle dhe dy shkopinje kanelle. Futeni ne frigorifer per nje ore qe te bashkohen aromat dhe me pas mund ta konsumoni.

Receta e katert: Uje me kube kastraveci te ngrira

Kjo pije ka vetem 34 kalori ne 1 kastravec te madh dhe eshte nje antioksidant natyral. Fusni ne ngrirje kastrevecin e prere ne feta ose kube. Sa here qe jeni te etur ose te uritur i shtojini kubat e kastravecit tek uji. Nese deshironi mund te shtoni pak limon ose nenexhik.

Receta e peste : Piper i zi

Piperi i zi ka ka veti antioksiduese qe mund te ndihmojne ne parandalimin e inflamacionit, semundjeve te zemres dhe plakjes se parakohshme. Nese doni te humbni pak peshe dhe te detoksifikoni trupin eshte nje perberes perfekt. Mund te ule nivelin e kolesterolit dhe te permiresoje nivelet e sheqerit.

Merrni , 1 luge gjelle xhenxhefil te grire, 1 luge gjelle mjalte, 1 limon , 2 gota uje dhe gjysme luge gjelle piper te zi pluhur. Si fillim perziejeni piperin me xhenxhefilin e grire dhe me pas shtoni mjaltin. Ujin ziejeni, hidheni ne gota dhe shtoni nje luge gjelle te perzierjes ne nje gote me uje. Shtoni lengun e nje gjysme limoni dhe mos prisni derisa te ftohet!

Receta e gjashte: Uji me rozmarine

Kjo pije mund te ndihmoje ne sistemin imunitar, permiresimin e tretjes dhe kujteses.

Merrni nje kercell me rozmarine te fresket dhe nje limon prijeni ne feta. Ne nje kavanoz me uje prej 0.9 liter vendosini fetat e limonit dhe rozmarinen. Lereni ne frigorifer per dy ore ose tere naten.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Ndal, mos i lyej floket/ Keto jane 8 ngjyrat e flokeve qe jane ne mode gjate sezonit vjeshte-dimer

Published

on

Ne kete artikull do te shikoni per 8 ngjyrat trend te dimrit te perzgjedhur nga ne grup parukieresh. Edhe per ‘guximtaret’ edhe per ata qe duan te qendojne ne konstanten e tyre do te gjeni mjaftueshem ide.

1- Foilayage

Kjo fjale vjen nga bashkimi i fjales ‘foilis’ dhe ‘balayage’.Parukieret thone se : “Kjo eshte nje nga ato ngjyra qe duhet mirembajtur çdo tre muaj.

2- Ngjyrat nje-dimensionale

Kete dimer nje nga trendet eshte ngjyra e njetrajtshme e flokeve, pa hije, pa fije por nuk mund te themi akoma me siguri nese po iken epoka e bayage dhe hightlights.

3-e bardha e argjendte/ Gri

Kjo mund te jete nje nga ngjyrat me ‘cool’ per floke te shkurter. Kjo ngjyre mund te krijoje nje efekt zbehtesie ne fytyre ndaj sigurohuni qe ta kombinoni gjithne me nje penel ose buzekuq.

4-E zeza “Jet”

Nje nga arsyet pse kjo ngjyre eshte trend sipas stilisteve eshte e thjeshte pasi mund te realizohet lehte ne shtepi, duke kursyer para, duke mos rrezikuar veten nga virusi dhe duke evituar shkuarjen tek parukieria. Ndricimi i kesaj te zeze nuk njeh kohe asnjehere!

5-Roza “Cotton Candy”

Roza pastel tashme pritet te jete nje nga ngjyrat me te perhapura gjate sezonit te dimrit edhe pse dikur mendohej thjeshte si nje ngjyre adoleshentesh. Por ka ardhur koha qe ngjyrat mos t’ja leme vetem te rinjve dhe veres. Shume te famshem gjate karantines i lyen floket ne ngjyre blu ose roze.

6- Bjonde e akullt

Ne mezi presim te shohim te gjitha vajzat qe do zgjedhin stilin e Elses te ‘Frozen’ sepse me siguri do te kete shume.

7- Ngjyre bakri

Kjo eshte zyrtarisht nje nga nuanat me te bukura te vitit dhe eshte si nje nuance e te kuqes por jo ekzaktesisht ashtu.

8-Bjondja e Arte

Ne kete sezon floket me shkelqim dhe te arte bjonde do te jene shume IN.

Continue Reading

Keshilla

Ciftet qe ndahen bejne keto 6 gabime te pafalshme/ Nese e doni te dashurin mos i beni kurre

Published

on

Nje lidhje qe duhet kultivuar dite pas dite eshte marredhenia ne cift. Nese bashkjetoni cdo dite atehere do te jeni me te ekspozuar ndaj mosdakordesive dhe konfiltkte te ndryshme. Mund te coje ne sjellje shkaterruese ose mund te zbehi marredhenien mungesa e dashurise dhe e respektit reciprok.

Nje nga pioneret ne studimin e marredhenieve te dashurise eshte doctor John Gottman. Ai nenvizon se ekzistojne sjellje te caktuara te cilat paraprijne deshtimin e nje marredhenieje.

Respekti, dashuria, besimi dhe komunikimi nuk duhet te mungojne kurre ne nje marredhenie te cfaredolloj tipi qe te jete.

Pavaresisht diskutimeve apo konfilkteve qe mund te lindin nese keni nje marredhenie ku jane te pranishme faktore te tille mund te jeni te sigurt qe do te funksionoje.

Eshte e rendesishme te filloni te punoni nese vini re qe mungon ndonje nga keta elemente.

Sjelljet shkaterruese ne marredhenien ne çift

Ne marredhenie ekzistojne disa sjellje te cilat paralajmerojne deshtim. Ne kete artikull do te lexoni ato sjellje qe minojne bazat e marredhenieve me te shendetshme dhe qe jane te dukshme:

Perbuzja

Nese e perbuz partnerin do te thote qe po e vendos ne nje pozite inferioriteti ne lidhje me veten tuaj. Kjo perfshin disa sjellje si: te tregoni mungese respekti, ta fyeni, te shprehni kritike shkaterruese ose ta perbuzni. Partneri nuk ju deshiron nese ju perbuz ose e ben ne menyre te vazhdueshme dhe te here pas hershme. Eshte e rendesishme qe nese jeni ne kete situate, te reflektoni.

Injorimi

Kjo eshte nje nga sjelljet me shkaterruese. Nese injoron parterin do te thote qe te harrosh qe ky person ndjen nevojen te shprehet , qe ju ta mbeshtesni dhe qe te komunikoje. Personi i injoruar shnderrohet ne nje njeri me vetebesim te zeruar dhe mund te ndihet tmerresisht i perbuzur.

Anulimi i partnerit

Do te thote se partneri po ju anulon si person nese ai ju thote se per cfare gjerash duhet te interesoheni, cilet miq duhet te takoni dhe se si duhet te jeni. Nje njeri nese e dashuron duhet ta pranoni pa kushte pra ashtu sic eshte. Nuk eshte dashuri e vertete nese ju pretendoni qe ta ndryshoni ate.

Varesia

Kjo sjellje eshte ekstremisht e konsiderueshme. Disa njerez ndjejne se kane nevojen per partnerin dhe nuk jane ne gjendje ta lene ate. Ne menyre qe te mos qendrojne vetem, preferojne te durojne indiferencen dhe kritikat. Partneri tjeter ndihet shume i forte sepse e di qe partneri varet prej tij. Kjo mund te sjellje pasoja shkaterrimtare per ciftin sepse hyjme ne fushen e varesise emotive.

Mungesa e sforcove

Me partnerin duhet te tregohemi ashtu sic jemi dhe gjithmone te ndershem. Mund te beni nje sforco edhe pse nuk keni deshire nese partneri ju kerkon te shoqeroni ne nje event. Me kete gje do te tregoni qe ndonjehere te sakrifikoni nuk eshte ndonje problem dhe se e doni partnerin.

Çiftet qe grinden

Keto sjellje shkaterruese shume cifte i durojne per shume kohe. Eshte normale qe ndonjehere te jeni tolerante ndaj partnerit tuaj. Nese keto sjellje jane te perseritura atehere eshte nje problem i vertete. Nga frika e vetmise shpesh eshte e veshtire qe t’i jepni fund. Ju nuk mendoni per vetmine objektive po per ate katastrofike. Do te jeni te rrethuar nga shume njerez edhe pse mendoni se do te jeni krejtesisht vetem.

Gjeja me e zgjuar eshte te vezhgoni faktet ne menyre objektive dhe ne fund te merrni nje vendim te prere. Ne menyre qe te dilni me te rilindur dhe te gatshem per te pranuar kete fund eshte qe duhet te jeni te gatshem te kaloni nepermjet tunelit te dhimbjes se ndarjes.

Continue Reading

Keshilla

Hiqni barkun dhe rrezoni 5 kg dhjam/ Kjo eshte pija e shendeteshme qe do ju beje trupin si modele

Published

on

Te gjithe deshirojme qe te kemi nje trup perfekt.Humbja e kileve sidomos ne zonen e barkut eshte nje nga gjerat me te veshtira. Por ne kete artikull ne do ju tregojme nje sekret per te humbur dhjamin e tepert ne kete zone. Kjo pije do te stimuloje metabolizmin pa asnje efekt negative dhe do te eleminoj dhjamin..

Si fillim perpara se te konsumoni kete pije evitoni ushqimet e shpejta, embelsirat dhe patatinat. Keshillohet te konsumoni sa me shume perime dhe fruta qe permbajne sasi te medha uji.

Nese jeni gati te ndryshoni stilin e jetes atehere kjo eshte pija ideale per ju. Kjo pije do te heqe t oksinat dhe mbetjat e padeshiruara nga trupi juaj. Gjithashtu do permiresoje metabolizmin dhe do ndihmoje ne dj egien e kileve te teperta.

Ja si ta pergatisni kete pije ‘magjike’:

– 1 luge çaji rrenje xhinxheri

– 8 gota uji

– 1 kastravec i fresket, me permasa mesatare, te cilin e beni feta-feta

– 1 limon mesatar, gjithashtu i pre re me feta;

– 12 gjethe menteje

Si fillim perzieni mire gjithe perberesit dhe lereni te qendoroje per nje nate ne nje shishe. Diten e neserme ju mund te konsumoni pijen e pergatitur. Likuidet e teperta te trupit do dalin permes ur ines pasi te gjithe perberesit kane efekt diuretik natyrale.

Continue Reading

Trending