Connect with us

Keshilla

Veres i erdhi fundi/ Kjo eshte dieta 1 javore per te kthyer trupin ne identitet

Published

on

Tani eshte koha per rehabilitimin e trupit dhe kileve te marra gjate ketyre muajve te nxehte.

Shpeshhere dieta behet shkak edhe e crregullimeve ne organizem por ne rastet emergjente kur shtojme shume ne peshe ajo eshte efikase.

Ne nuk duhet te harrojme asnjehere vrapin ne natyre, palestren dhe ushtrimet fizike.

Ne librin e tij “8 minuta ne mengjes” Jorge Kruz nje nga gjimnastet me me ze ne Amerike keshillon se vetem me 8 minuta para se te dilni nga shtepia dhe me nje program te zgjedhur dietologjik, eshte e mjaftueshme per te humbur kilogramet e tepert pergjithmone dhe shume thjeshte.

Per te shoqeruar mbremjet e tejzgjatura te veres te gjithe e teprojme me ushqimin dhe pijet alkoolike. Thuajuni jo per vetem nje jave ushqimeve te skuqura, embelsirave, kripes se tepert ne ushqim dhe pijeve alkoolike.

Keshillohet te konsumoni te pakten dy litra uje ne dite.

E HENE

Mengjesi: Kos i thjeshte, kafe ose çaj jeshil .

Paradite: Dy feta ananas

Dreka: Mish pule i pjekur, pa lekure, 200 grame spinaq, sipas deshires.

Pasdite: Nje pete energjike (jane ushqime proteinike ne formen e çokollates, me drithera, me çokollate te zeze dhe me shije te ndryshme, si: mjalte, qershi, luleshtrydhe etj.)

Darka: Peshk te llojit qe deshironi, me sallate dhe avokado.

E MARTE

Mengjesi: Dy feta biskota integrale me marmelate, kafe ose çaj jeshil.

Paradite: Nje pete energjike.

Dreka: Dy veze dhe sallate sipas deshires

Pasdite: Nje leng portokalli

Darka: Mish viçi, 200 grame, plus zarzavate

E MERKURE

Mengjesi: Kos i thjeshte, kafe ose çaj jeshil

Paradite: Nje fete shalqi

Dreke: Zarzavate, 60 grame, dhe sallate jeshile

Pasdite: Pete energjike

Darka: Levrek (sasia sipas deshires) me kungull te njome te pjekur ne skare.

E ENJTE

Mengjesi: 40 grame drithera integrale, çaj jeshil ose kafe

Paradite: Nje pete

Dreke: Salmon ne skare me sallate jeshile dhe miser

Pasdite: Dy feta ananas

Darka: Djathe i bardhe, 100 grame, dhe brokoli sipas deshires

E PREMTE

Mengjesi: Drithera integrale, 40 grame, çaj jeshil ose kafe

Paradite: Leng portokalli, perzier me leng limoni apo qitroje sipas deshires

Dreka: Makarona integrale me kime rrepash, 50 grame, dhe koper, 100 grame

Pasdite: Nje pete energjike

Darka: Ton i fresket, 120 grame, sallate jeshile dhe selino

E SHTUNE

Mengjesi: Dy feta biskota integrale me marmelate, shoqeruar me kafe ose çaj jeshil

Paradite: Nje pete energjike

Dreke: Mish pule, gjeli ose lepuri, 200 grame, shoqeruar me sallate jeshile

Pasdite: Shalqi

Darka: Peshk, 250 grame, speca dhe koper

E DIEL

Mengjesi: Kos i thjeshte, kafe ose çaj jeshil

Paradite: Dy feta ananas

Dreka: Salmon ne skare, 200 grame, sallate sipas deshires dhe avokado

Pasdite: Nje pete energjike

Darka: Mish gjeli, 200 grame, sallate jeshile me selino

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Lamtumire qimeve ne fytyre/ Kjo eshte receta bio qe do ju eleminoje qimet ne fytyre pergjithmone

Published

on

Qimet e shemtuara ne buzen e siperme apo mjeker jane nje makth i vertete. Depilimi apo rruajtja nuk jane zgjidhjet me te mira per kete problem pasi rezultatet jane gjithmone afatshkurtra.

Ne kete menyre natyrale qe do te lexoni sot do te merrni efekte te shkelqyera dhe mbi te gjitha pa dhimbje.

Me poshte mund te lexoni disa menyra shume efektive per te eleminuar pergjithmone qimet nga fytyra juaj:

Shafran i Indise:

Shafrani i Indise prandalon rritjen e flokeve te fytyres dhe ka veti te fuqishme antiseptike. Si fillim perzieni ujin dhe shafranin derisa te krijohet nje paste. Me pas masen e perftuar aplikojeni ne zonat ku deshironi te hiqni qimet dhe lereni derisa te thahet. Me ndihmen e nje peshqiri te njomur me uje te vaket hiqeni pasten bashke me qimet.

Patatja dhe thjerrezat:

Nese doni te hiqni floket e fytyres kjo eshte nje metode shume e fuqishme. Ne nje ene me uje hidhni nje filxhan thjerreza te verdha dhe ne mengjes i shtypni ato derisa te krijohet nje paste. Me pas pastroni tre patate dhe pasi ti keni grire duhet qe te merrni lengun e tyre.

Pasten e thjerrezes perzieni bashke me lengun e patates, me 4 luge gjelle leng limoni dhe 1 luge gjelle mjalte. Perzieni mire te gjithe perberesit dhe aplikojeni ne zonat qe deshironi te hiqni qimet per 20 minuta. Pasi maska te jete thare hiqni ate me gishta.

Continue Reading

Keshilla

Ndal, mos i lyej floket/ Keto jane 8 ngjyrat e flokeve qe jane ne mode gjate sezonit vjeshte-dimer

Published

on

Ne kete artikull do te shikoni per 8 ngjyrat trend te dimrit te perzgjedhur nga ne grup parukieresh. Edhe per ‘guximtaret’ edhe per ata qe duan te qendojne ne konstanten e tyre do te gjeni mjaftueshem ide.

1- Foilayage

Kjo fjale vjen nga bashkimi i fjales ‘foilis’ dhe ‘balayage’.Parukieret thone se : “Kjo eshte nje nga ato ngjyra qe duhet mirembajtur çdo tre muaj.

2- Ngjyrat nje-dimensionale

Kete dimer nje nga trendet eshte ngjyra e njetrajtshme e flokeve, pa hije, pa fije por nuk mund te themi akoma me siguri nese po iken epoka e bayage dhe hightlights.

3-e bardha e argjendte/ Gri

Kjo mund te jete nje nga ngjyrat me ‘cool’ per floke te shkurter. Kjo ngjyre mund te krijoje nje efekt zbehtesie ne fytyre ndaj sigurohuni qe ta kombinoni gjithne me nje penel ose buzekuq.

4-E zeza “Jet”

Nje nga arsyet pse kjo ngjyre eshte trend sipas stilisteve eshte e thjeshte pasi mund te realizohet lehte ne shtepi, duke kursyer para, duke mos rrezikuar veten nga virusi dhe duke evituar shkuarjen tek parukieria. Ndricimi i kesaj te zeze nuk njeh kohe asnjehere!

5-Roza “Cotton Candy”

Roza pastel tashme pritet te jete nje nga ngjyrat me te perhapura gjate sezonit te dimrit edhe pse dikur mendohej thjeshte si nje ngjyre adoleshentesh. Por ka ardhur koha qe ngjyrat mos t’ja leme vetem te rinjve dhe veres. Shume te famshem gjate karantines i lyen floket ne ngjyre blu ose roze.

6- Bjonde e akullt

Ne mezi presim te shohim te gjitha vajzat qe do zgjedhin stilin e Elses te ‘Frozen’ sepse me siguri do te kete shume.

7- Ngjyre bakri

Kjo eshte zyrtarisht nje nga nuanat me te bukura te vitit dhe eshte si nje nuance e te kuqes por jo ekzaktesisht ashtu.

8-Bjondja e Arte

Ne kete sezon floket me shkelqim dhe te arte bjonde do te jene shume IN.

Continue Reading

Keshilla

Ciftet qe ndahen bejne keto 6 gabime te pafalshme/ Nese e doni te dashurin mos i beni kurre

Published

on

Nje lidhje qe duhet kultivuar dite pas dite eshte marredhenia ne cift. Nese bashkjetoni cdo dite atehere do te jeni me te ekspozuar ndaj mosdakordesive dhe konfiltkte te ndryshme. Mund te coje ne sjellje shkaterruese ose mund te zbehi marredhenien mungesa e dashurise dhe e respektit reciprok.

Nje nga pioneret ne studimin e marredhenieve te dashurise eshte doctor John Gottman. Ai nenvizon se ekzistojne sjellje te caktuara te cilat paraprijne deshtimin e nje marredhenieje.

Respekti, dashuria, besimi dhe komunikimi nuk duhet te mungojne kurre ne nje marredhenie te cfaredolloj tipi qe te jete.

Pavaresisht diskutimeve apo konfilkteve qe mund te lindin nese keni nje marredhenie ku jane te pranishme faktore te tille mund te jeni te sigurt qe do te funksionoje.

Eshte e rendesishme te filloni te punoni nese vini re qe mungon ndonje nga keta elemente.

Sjelljet shkaterruese ne marredhenien ne çift

Ne marredhenie ekzistojne disa sjellje te cilat paralajmerojne deshtim. Ne kete artikull do te lexoni ato sjellje qe minojne bazat e marredhenieve me te shendetshme dhe qe jane te dukshme:

Perbuzja

Nese e perbuz partnerin do te thote qe po e vendos ne nje pozite inferioriteti ne lidhje me veten tuaj. Kjo perfshin disa sjellje si: te tregoni mungese respekti, ta fyeni, te shprehni kritike shkaterruese ose ta perbuzni. Partneri nuk ju deshiron nese ju perbuz ose e ben ne menyre te vazhdueshme dhe te here pas hershme. Eshte e rendesishme qe nese jeni ne kete situate, te reflektoni.

Injorimi

Kjo eshte nje nga sjelljet me shkaterruese. Nese injoron parterin do te thote qe te harrosh qe ky person ndjen nevojen te shprehet , qe ju ta mbeshtesni dhe qe te komunikoje. Personi i injoruar shnderrohet ne nje njeri me vetebesim te zeruar dhe mund te ndihet tmerresisht i perbuzur.

Anulimi i partnerit

Do te thote se partneri po ju anulon si person nese ai ju thote se per cfare gjerash duhet te interesoheni, cilet miq duhet te takoni dhe se si duhet te jeni. Nje njeri nese e dashuron duhet ta pranoni pa kushte pra ashtu sic eshte. Nuk eshte dashuri e vertete nese ju pretendoni qe ta ndryshoni ate.

Varesia

Kjo sjellje eshte ekstremisht e konsiderueshme. Disa njerez ndjejne se kane nevojen per partnerin dhe nuk jane ne gjendje ta lene ate. Ne menyre qe te mos qendrojne vetem, preferojne te durojne indiferencen dhe kritikat. Partneri tjeter ndihet shume i forte sepse e di qe partneri varet prej tij. Kjo mund te sjellje pasoja shkaterrimtare per ciftin sepse hyjme ne fushen e varesise emotive.

Mungesa e sforcove

Me partnerin duhet te tregohemi ashtu sic jemi dhe gjithmone te ndershem. Mund te beni nje sforco edhe pse nuk keni deshire nese partneri ju kerkon te shoqeroni ne nje event. Me kete gje do te tregoni qe ndonjehere te sakrifikoni nuk eshte ndonje problem dhe se e doni partnerin.

Çiftet qe grinden

Keto sjellje shkaterruese shume cifte i durojne per shume kohe. Eshte normale qe ndonjehere te jeni tolerante ndaj partnerit tuaj. Nese keto sjellje jane te perseritura atehere eshte nje problem i vertete. Nga frika e vetmise shpesh eshte e veshtire qe t’i jepni fund. Ju nuk mendoni per vetmine objektive po per ate katastrofike. Do te jeni te rrethuar nga shume njerez edhe pse mendoni se do te jeni krejtesisht vetem.

Gjeja me e zgjuar eshte te vezhgoni faktet ne menyre objektive dhe ne fund te merrni nje vendim te prere. Ne menyre qe te dilni me te rilindur dhe te gatshem per te pranuar kete fund eshte qe duhet te jeni te gatshem te kaloni nepermjet tunelit te dhimbjes se ndarjes.

Continue Reading

Trending