Connect with us

Aktualitet

Kura me 12 Thelpinj Hudhra për Largimin e Peshës së Tepërt ne Zonën e Barkut

Published

on

Ne cdo organizem pesha e tepert shoqerohet me shtimin e sasise se yndyres apo dhjamit, sidomos ne pjesen e barkut apo zonen abdominale.

Miliona njerez ne bote, perfshire pa dyshim dhe Shqiperine perballin sfida dhe veshtiresi te ndryshme shendetesore nga ky problem.

Prania e dhjamosjes ne organizem me shume se sa e sikletshme eshte shpesh burim i shume komplikacioneve shendetesore.

Dhjamosja tepert ne zonen e barkut krijon nje siklet ne paraqitjen e jashtme.

Ne kete artikull do te lexoni nje kure natyrale me perberes te thjeshte qe luftojne pranine e mases se dhjamit ne zonen abdominale te trupit (pjesa e barkut) dhe rritjen e nivelit te yndyrnave.

Ne vetem nje jave do te ndihmoje ne shkrirjen e mases se tepert dhjamore ne zonen e barkut dhe mjafton te ndiqni hapat siç duhet dhe kjo kure natyrale do t’i dhuroje organizmit shendet te plote.

Kjo kure mban nen kontroll te plote nivelin e kolesterolit dhe gjithashtu ndihmon ne mirefunksionimin e sistemit te tretjes.

Perberesit

-12 thelpinj te medhenj hudhre

-Dy kokrra limoni

-1 ½ l uje

Menyra e pergatitjes:

Ne fillim qeroni thelpinjte e hudhres me kujdes dhe i shtypni me ndihmen e nje cekici kuzhine.

Me pas pastroni limonat me uje te rrjedhshem dhe prijini ne copeza te vogla me gjithe lekure.

Ne nje tenxhere vendosni ujin dhe shtoni hudhrat e shtypura bashke me copat e limonit. I vendosini ne zjarr te ziejne per 15 minuta dhe me pas kullojeni lengun dhe pijeni.

Keshillohet qe ujin e perftuar mund ta ruani ne frigorifer.

Lengun e perftuar mund ta ndani ne tre doza per çdo dite dhe te pini nga nje filxhan çaji me kete leng para secilit nga tre vaktet e ngrenies.

Perdoreni kuren tre dite rresht pasi ajo e ndihmon organizmin per nje pastrim rrenjesor te tij duke ndikuar ne shkrirjen e yndyres se tepert ne zonen e barkut.

Pas nje jave ju do te ndiheni me te lehte dhe efektet e kures do te jene te dukshme.

Shenim

Mund te shtoni pak mjalte per ta embelsuar dhe per t’i dhene shije nese shija e ketij lengu mund te jete e sikletshme.

4 Comments

4 Comments

  1. Pingback: Umzug

  2. Pingback: อาหารหารเสริม Nona78

  3. Pingback: weddingcornhole

  4. Pingback: DevOps as a Services

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending