Connect with us

Keshilla

Po te perdorni dieten e duhur do bini nga pesha me shpejt/ Kjo eshte dieta qe ju heq 3 KG ne 1 jave

Published

on

Dieta e perkryer per te gjithe njerezit qe vuajne nga mbipesha eshte nje diete e permbushur me vitamin C me te cilen do te mund te humbasin kilograme te padeshiruar.

Menyja me e mire per te tretur ushqimin e ngrene eshte menuja e cila perfshine sasi te medha te vitamines C. Tretja permiresohet, ne kete menyre kilet humbin dhe ne te njejten kohe forcohet imuniteti.

Portokalli dhe vezet jane ushqimet kryesore ne kete diete , te cilat jane te rendesishme per te marre ne rregullin e duhur.

Kripa lidh ujin ne trup ndaj mos e kriposni shume ushqimin tuaj. Gjate kesaj diete duhet te shmangni mishin, perimet e gatuara me ereza te thata dhe alkoolin.

Masa e muskujve zvogelohet sepse gjate kesaj diete konsumohen me pak karbohidrate dhe kerkohet me shume aktivitet fizik, mund te jete palester, vrapim, çiklizem, not ose thjesht ecje.

Dita e pare

Mengjesi: portokall, dardhe, pjeshke, shalqi ose pjeper, nje filxhan kafeje ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, veze e zier dhe kos

Darka: dy domate ose dy decilitra pure te domates, dy veze te ziera, nje kastravec dhe dy thelpinj.

Dita e dyte

Mengjesi: Njesoj si dje

Dreka: portokall, veze, qumesht

Darka: 125gr mish viçi i pjekur ne skare me domate, kullese, filxhan çaj ose kafe.

Dita e Trete

Mengjesi: portokall, dy filxhane, nje filxhan kafe ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, veze e zier, qumesht

Darka: 125gr mish, portokall, nje filxhan me kafe ose çaj

Dita e katert

Mengjesi: portokall, nje filxhan kafe ose çaj pa sheqer

Dreka: 125gr djathe te lopes se fresket me yndyre te ulet qumeshti, domate, kullese

Darka: 125gr mish te grire me dy domate ose dy decilitra pure te domates, molle, keksa.

Dita e Peste

Mengjesi: Njesoj si dje

Dreka: 200gr mish ose peshk, domate

Darka: 500gr perime te gatuara (karrota, bizele, patate,), veze, domate.

Mund te humbni nga dy e gjysme deri ne pese kg nese i permbaheni pese dite rresht. Eshte e rendesishme te beni nje pushim pas kesaj periudhe dhe te hani normalisht, por ne menyre te moderuar. Mjafton t’i permbaheni kesaj menuje çdo here pas nderpresjes se dietes.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

I dashuri juaj do i adhuroje buzet tuaja/ Ky eshte scrubi BIO per buze mishtore dhe te embla

Published

on

Ekzistojne perberes si kanella te cilet garantojne buze te plota dhe mishtore. Ne kete artikull do te lexoni disa menyra me te cilat do te arrini kete efekt per mrekulli pa dhimbje dhe kosto.
Vaji cassia qe gjendet tek kanella shkakton nje fyrje te membranes se mukusit te buzeve tuaja por qe nuk e demton aspak lekuren tuaj.

Per buze mishtore dhe te plote ju duhet vetem te aplikoni keto receta:

Kanelle + vazeline

Kanella i ben buzet te duken mishtore ndersa vazelina i mban te hidratuara. Merrni nje luge caji kanelle pluhur ose vaj dhe gjysme luge caji vazeline. Pasi te keni perzier te dy perberesit, aplikojeni ne buzet tuaja duke i masazhuar ato. Lereni te qendroj per disa minuta dhe me pas pastroni perzierjen nga buzet tuaja. Aplikoni nje balsam buzesh pasi te kete perfunduar procesi.

Kanelle + vaj ulliri + kripe

Me kete trajtim do te mund te eleminoni qelizat e demtuara nga buzet tuaja. Per te pergatitur kete skrab ju duhet nje luge gjelle vaj ulliri, nje luge caji kanelle pluhur dhe nje luge caji kripe. Para se te shtoni kripen, perzieni mire kanellen dhe vajin. Masen e perftuar aplikojeni tek buzet duke i masazhuar per disa minuta. Me pas pastroni buzet dhe thajini butesisht ato. Aplikoni lip balm pas perfundimit te ketij procesi.

Kanelle + shkelqyes buzesh

Shkelqyesi i preferuar i buzeve dhe 2-3 pika vaj kanelle jane te vetmit perberes qe ju duhen ne kete recete. Vajin e kanelles shtojeni tek shkelqyesi i buzeve dhe mund ta perdorni gjithmone.

Kanelle + sode buke

Perzierja e kanelles me soden eshte nje tjeter eksfoliues per buzet. Per kete recete ju duhet gjysme luge caji sode buke, kanelle pluhur dhe nje luge gjelle vaj kokosi ose vaj ulliri. Ne nje tas te vogel perzieni te gjithe perberesit derisa te krijohet nje mase homogjene. Aplikoni perzierjen tek buzet dhe lereni te qendroje per disa minuta. Kjo perzierje i ben buzet te medha dhe mishtore pervecse heq qelizat e demtuara.

Kanelle + mente

Nje nga perzierjet me te mire per buze te medha e te bukura eshte kombinimi i kanelles me menten. Bashkoni gjysme luge caji kanelle pluhur dhe disa pika vaj menteje. Perzieni mire te dy perberesit dhe me pas aplikojeni masen ne buze. Lereni per disa minuta dhe me pas pastroni buzet tuaja.

Continue Reading

Keshilla

Sheshoni rrudhat e reja dhe te vjetra/ Ja si ta beni lekuren tuaj 10 vite me te re

Published

on

Shenjat e pare te lodhjes dhe plakjes fillojne te shfaqen ne fytyre me kalimin e kohes. Ju mund te pergatisni masken tuaj vetem me perberes natyrale ne vend qe te blini produkte te shtrenjta anti-rrudhe.

Qe pas aplikimit te pare rezultatet do te jene te mrekullueshme. Me vetem 3 perberes natyrale ju mund te pergatisni botox-in tuaj.

Perberesit:

1 luge gjelle kos i kulluar

5 luge gjelle leng te fresket karrote

1 luge gjelle miell misri

Ne nje gjysme gote uje hidhni miellin dhe perziejeni. Me pas hidheni ne nje tenxhere duke shtuar edhe 100 ml uje te valuar. Lereni ne zjarr te ulet derisa te krijohet nje perberje homogjene dhe me pas lereni qe perberja te ftohet pak.

Ne tenxhere shtoni lengun e karrotes, kosin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Pasi te keni pastruar fytyren aplikoni masken dhe lereni te qendroj per 25-30 minuta.

Keshillohet qe perpara se te perdorni masken te beni nje peeling te lekures. Aplikoni nje shtrese kremi ushqyes per fytyren pasi te shpelani masken. Mund ta ruani ne frigorifer pjesen tjeter te maskes qe ju ka ngelur.

Duhet ta aplikoni masken per tre dite me rradhe per te arritur rezultate te mire. Kjo maske do bej qe lekura juaj do te jete me e tendosur, e bute dhe do te heq shenjat e lodhjes dhe rrudhave.

Continue Reading

Keshilla

Nuk do keni as qime as push ne fytyre/ Kjo eshte receta BIO qe do ju heqi qimet pergjithmone

Published

on

Shume femra duan te heqin qafe qimet e padeshiruara ne pjese te caktuara te trupit.

Ne kete artikull do te lexoni per nje ilac natyrale qe mund t’a pergatisni ne shtepi i cili do i japi zgjidhje ketij problem. Qimet jane nje nga problemet me te medha kozmetike qe perballen cdo dite. Ato frekuentohen kryesisht ne duar, kembe, fytyre dhe shpine. Medikametet e caktuara, mosbalancimi hormonal, shtatezania jane disa nga shkqet me te zakonshme per qimet e padeshiruara.

Sot ekzistojne teknika te ndryshme per eleminimin e qimeve si heqja me lazer, elekroliza,depilimi etj. Keto menyra jo gjithmone japin rezultatet e deshiruara dhe te gjitha jane shume te shtrenjta.
Ne do ju prezantojme nje trajtim natyror shume efikas dhe te lire.

Perberesit:

– Nje filxhan vaj bebeje

– Nje luge gjelle me jod 2%

Pergatitja:

Perzieni te gjithe perberesit ne nje ene. Ferkoni zonen e prerkur per dy minuta me perzierjen e perftuar dhe lereni te qendroje per 5 minuta. Per ta larguar ate perdorni nje lecke te lagur. Kete trajtim perseriteni per disa dite dhe gradualisht qimet tuaja do te zhduken pergjithmone.

Continue Reading

Trending