Connect with us

Shqiperia

Cfare duhet te dish para se te shkosh ne Valbone dhe Theth/ 6 Gjera qe askush nuk jua thote

Published

on

Pas shume kohesh qe mendonim te shkonim ne Valbone dhe Theth (gati 2 vite) me ne fund ndodhi. Ishte nje nga ato vendimet e shpejta qe merren sot per neser, dhe vetem keshtu duhet te merrej qe ne te niseshim. Pas diskutimeve (ne vite) nese do te ishte me mire te shkonim me makinen tone, makine me qera apo guide vendosem qe guida ishte zgjidhja me mire (dhe ashtu ishte).

Nga te gjitha agjensite dhe paketat e ndryshme qe gjetem ne internet vendosem te benim intenerarin Valbone-Theth. Ne Valbone do te shkonim me nje furgon, do te pershkronim Komanin rreth 2 ore me traget. Me pas serish do te udhetonim me furgon rreth 2 ore te tjera drejt Valbones.

Mberritja ne Valbone ishte nje eksperience e jashtezakoshme! Natyra e mrekullueshme!

U vendosem ne nje bujtine ku menaxhohej nga te zotet. Na priti Kola , nje burre tipik me pamje malsori. I gjate, shpatullgjere dhe me mustaqe dukej se i shskonte shume panorames se atij vendi. Me nje miresjellje prej malsori na uroi mireseardhjen dhe nderkohe na kishte bere gati dreken. Drekuam jashte, mes freskise se maleve dhe natyres se eger te Bjeshkeve. Provuam fline e famshme te pergatitur nga e zonja e bujtines. Nuk eshte e nevojshme te them se sa e mire ishte…

Ne Valbone vizituam disa nga vendet me te bukura aty nder to edhe mullirin, nje nga pikat qe duhet patjeter ta shohesh nese shkon atje.

Te nesermen u zgjuam shume heret (ora 6). Hengrem mengjesin dhe rreth ores 7 u nisem per rruge. Ah ta dinim cfare na priste xxxxx! Guida jone ishte nje vajze shume simpatike qe quhej Marjana e cila nuk u lodh asnjehere nga 1 milion pyetjet tona kurioze, te njepasnjeshme dhe te perseritura.

Duhet te ecnim rreth 8 ore ne kembe, ne nje terren shume te veshtire per te shkuar nga Valbona ne Theth. Dhe jo nuk ka rruge per makine! Dhe po e vetmja menyre per te shkuar ishte ta pershkroje ne kembe. Por perpos lodhjes fizike (qe e kishim dhe se kishim marre shume parasysh) pjesa tjeter ishte mbreslenese. E gjithe panorama ishte fantastike, majat e maleve qe ne Valbone dukeshin aq te larta aty mund ti prekje me dore.

Ngjitem malin per rreth 1000 m. Ne qafen e Valbones ishim ne 1900 m lartesi mbi nivelin e detit. Zbritja ishte disi me e lehte. Beme edhe nje ndalese per dreken (qe e kishim marre me vete ne forme pikniku). Nuk kishte restorante, kjo ishte e vetmja menyre qe te mos vdisje maleve nga uria (haha bej shaka, ose jo).

Pas nje sage te gjate mberritem ne Theth (plot 8 ore). Thethi i bukur, i rrethuar nga malet, na i hoqi te gjithe lodhjen e rruges. Cuditerisht u ndjeme te shlodhur dhe gati per te filluar serish eksplorimin.

Filloi nje shi shume i lehte si per te na uruar mireseardhjen qe pushoi aty per aty. Pasdite vizituam ujvaren e Grunasit dhe Kullen e Pajtimit.

Te nesermen shkuam te Vaskat & Syri i Kalter. Rrugen nga bujtina deri aty e beme nje nga fugonat e zones. MOS shkoni me makinen tuaj nese nuk doni te mbeteni andej. Rruga ishte shume e keqe dhe kjo ishte menyra e vetme per te shkuar pak me shpejte (40 min me makine) ose mund ta beje edhe ne kembe por do te shkonte me gjate. Kur fillonte rruga qe nuk shkonte me makina ndaluam dhe vazhduam ne kembe udhetimin. Rreth 1 ore te tjera deri tek ujvara.

Siguroheni edhe ketu te keni marre uje me vete apo dicka per te konsumuar gjate rruges. Aty do te gjeni vetem nje dyqan te improvizuar por mos u habisni nga cmimet ;d. Syri i kalter ishte i mbipopulluar por kjo nuk ja hiqte aspak bukurine. Mund te merrni me vete rroba banje dhe te laheni. Uji eshte thjesht 5 grade (haha).

Me pas, rreth ores 2 hengrem dreken ne Theth dhe morem rrugen per ne Tirane. Gjate kthimit te gjithe me siguri po mendonim me vete. Ishin shume pak dite, na duhej me shume, nuk dua te kthehem!
Cfare duhet te keni parasysh:

1. Vishuni sa me sportiv (atlete, tuta, shirt)

Nuk eshte vendi te tregoni rrobat tuaja me te mira. Behuni njesh me natyren, shtrihuni, behuni pis. Ashtu shijohen ato zona.

2. Merrni shume pak gjera me vete. Cante shpine. Jo valixheeeee! Kur te ngjisesh malin duhet ta marresh canten ne shpine. Nuk i transporton dot ndryshe. Ne kishim marre shume me vete dhe paguam extra nje kal (50 mije leke) qe na i solli cantat ne Theth. Ishte e pamundur ndryshe.

3. Hidratohuni!

4. Shijoni qiellin naten. Ujet aty mund ti kapje me dore. Rruga e qumeshtit dukej me e ndrtishme se kurre! Kete qiell zor se e shikoni ndokund tjeter.

5. Beni patjeter qafen e Valbones ne kembe. Ishte eksperienca me e bukur e atij udhetimi. Lereni makinen ne shtepi dhe eshte koha per ecur.

6. SHIJOJENI UDHETIMIN. NESE NUK KENI SHKUAR AKOMA, BEJENI!

16 Comments

16 Comments

 1. Pingback: messenger lite login

 2. Pingback: ถาดกระดาษ

 3. Pingback: cheap cc dumps

 4. Pingback: buy dmt online

 5. Pingback: glock pistols

 6. Pingback: Firearms For Sale

 7. Pingback: BUY COLT COMBAT ELITE DEFENDER (9MM) PISTOL

 8. Pingback: dumps cc 1000$ credit

 9. Pingback: Federal Power Shok 30 06

 10. Pingback: buy psilocybin mushrooms united states

 11. Pingback: limanbet giriş

 12. Pingback: คลิปหลุดใหม่

 13. Pingback: maxbet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ja shenjat qe i pershtaten njera tjetres sipas horoskopit / Parashikimet nga Susan Miller

Published

on

Binjakët dhe Luani mund të kenë aq shumë kënaqësi së bashku sa që mund t’i bëjnë ziliqarë pjesën tjetër të zodiakut. Ata të dy e konsiderojnë ditën e tyre më të mirë të shpenzuar në qeshje dhe nëse ata e ndajnë miq, ata mund të duken si një çift i përsosur. Sfida kryesore e tyre është ndryshimi në qasjen e tyre për ndryshim dhe të dytë duhet të bëjnë hapësira për përshtatje të vogla në sjelljen e tyre nëse duan që marrëdhënia e tyre të zgjat. Luani do të duhet të bëjë hapësirë ​​për më shumë lëvizje dhe të kuptojë atë që duket të jetë “guxim” i partnerit të tyre të ndryshueshëm Binjakëve, ndërkohë që Binjakët do të duhet të kuptojnë që Luani në fakt është duke i mbajtur ato së bashku për aq kohë sa ata kanë për qëllim të zgjasin. Respekti i tyre i ndërsjelltë zakonisht mund të kapërcejë çdo kufi, dhe ata duhet të vazhdojnë të argëtohen dhe të ndërtojnë marrëdhëniet e tyre mbi një bazë solide të gëzimit fëminor.

Besimi

Të dytë mund të jenë dëgjues të këqinj kur bëhet fjalë për nevojat e njerëzve të tjerë. Njëri prej tyre është i hutuar nga gjithçka dhe tjetri fokusohet vetëm në nevojat e tyre. Për shkak të kësaj, ata mund të përfundojnë në një situatë në të cilën marrëdhënia e tyre nuk ka besim dhe mund të duhet pak kohë për ta njoftuar, sepse ata nuk do ta pyesin njëri-tjetrin në fillim. Për shkak të natyrës së tyre, ata mund të humbasin, secili prej tyre duke përmbushur nevojat e tyre. Kjo do të çojë në të gjitha llojet e situatave që ata nuk duan të ndajnë me njëri-tjetrin, madje edhe kurorëshkelje. Është me rëndësi të madhe që ata të ndajnë dhe të dëgjojnë njëri-tjetrin që në fillim, në mënyrë që të dy ata të jenë në gjendje të kënaqin nevojat e partnerit të tyre në vend që t’i lënë ata të largohen.

Komunikimi

Binjakët dhe Luani janë të dytë racionalë dhe të përqendruar në aktivitetin e tyre mendor. Luani ka një sfond të thellë emocional, por i kushton shumë vëmendje fjalëve dhe forcës intelektuale të partnerit të tyre. Kjo është ajo ku Binjakët kërcejnë si një ndjekës besnik për të admiruar partnerin e tyre Luan dhe për t’u mësuar atyre një gjë ose dy. Nëse ata gjejnë veten në një marrëdhënie emocionale me njëri-tjetrin, ndoshta do të flasin për gjithçka tjetër përveç ndjenjave të tyre. Luani mund të ketë nevojë, në përgjithësi, por partneri Binjakë lehtë do t’i joshë ata për të shkuar në një drejtim tjetër. Ata të dy nuk kanë shumë përdorim për biseda të ëmbla dhe nëse Binjakët përpiqen të përdorin mënyrën se si ata e kanë me fjalë, mund të punojë vetëm deri në një pikë ku fillojnë të tingëllojnë si të rremë. Nuk ka shumë vend për mbingarkesë, dhe të dytë ndoshta do të thonë gjënë e parë që u vjen në mendjen. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar besimin mes tyre nëse nuk gjykojnë njëri-tjetrin në proces dhe ndajnë disa emocione përgjatë rrugës.

Emocionet

Ngrohtësia që Luani është i gatshëm t’i japë partnerit të tyre të Binjakëve vështirë se do t’i lërë indiferentë, ndërsa hijeshia dhe natyra fëminore e Binjakëve do të shkaktojë emocione të mrekullueshme në Luan, ditë pas dite. Megjithëse cilësia e ndryshueshme e partnerit të Binjakëve nuk shkon mirë me cilësinë fikse të çdo shenje, me Luanin mund të jetë një ndeshje e përsosur për shkak të natyrës së tyre të ngrohtë, mbështetëse dhe respektuese. Nëse Luani ka durim të mjaftueshëm për të pritur që emocionet e Binjakëve të dalin në sipërfaqe, ata mund të fitojnë më shumë sesa që kanë arritur. Bukuria e marrëdhënies së tyre është ndërgjegjja e të dyve duke çuar në shfaqjen verbale të emocioneve, pasi që ata ndihen të sigurt me njëri-tjetrin. Nëse ata të dy e njohin dashurinë, kjo është një histori e mrekullueshme, dashuri e mbushur me mbështetje dhe respekt, diçka ku gjithmonë ka për të diskutuar.

Vlerat

Shumica e të gjithë atyre dy shenjave vlerësojnë inteligjencën dhe qartësinë. Si dy shenja të sunduara nga planetët përgjegjës për sjelljen tonë mendore dhe racionale, ata do t’i plotësojnë nevojat e njëri-tjetrit në mënyrë të përkryer. Binjakët vlerësojnë pavarësinë e partnerit të tyre dhe lirinë e tyre, dhe kjo është pikërisht ajo që Luani mund t’u japë atyre. Nga ana tjetër, Luani gjithmonë vlerëson fëmijën e brendshëm të partnerit të tyre dhe kjo është pikërisht ajo që ata do të marrin në Binjakët e tyre.

Continue Reading

Shqiperia

E dekoruar deri ne detajin me te vogel/Ciljeta Xhilaga ndan keto foto nga shtepia e saj,sa e bukur qenka

Published

on

Ciljeta Xhilaga ka fituar zemrat e shqipetareve qe ne daljen e saj te pare publike. Kengetarja e njohur eshte shume e pelqyer dhe numeron me mijera fansa.

Ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo publikon shume foto nga rutina e saj e dites.Gjate rubrikes ‘Per dreke me mua’ ku ishte e ftuar ne emisionin ‘E diela shqiptare’, Ciljeta tregoi disa nga ambientet e shtepise.

Nje shtepi e thjeshte dhe e arreduar shume bukur.Ngjyrat qe dominojne jane e bardha dhe lejlaja.

Kengetarja tregoi se pervecse di te kendoj, di edhe te gatuaj shume mire.

Ciljeta eshte cilesuar gjithmone si ikona e bukurise shqiptare. Ajo ka percjell gjithmone energji te mira me portretin e saj dhe eshte kthyer ne imazhin me te dashur per shqiptaret.

Kujtojme se Ciljeta eshte nene e nje djali te quajtur Fernando me te cilin kalon shume moment te bukura.

Continue Reading

Shqiperia

‘Mosss! Qenka e vërtetë!’, Gilberta e ”Perputhen” bën deklaratën e shumëpritur për Ilirin

Published

on

Në puntatën e sotme të “Përputhen”, Gilberta pranoi më në fund që ka akoma simpati për Ilirin. Konkurrentja tha se e ka kuptuar gjatë puntatës së djeshme, kur publiku i drejtoi disa pyetje dhe ajo shihte e buzëqeshur nga Iliri.

“Kuptova që prapë kam simpati për Ilirin, por dhe për Samiun. Nuk më kishte ndodhur Asnjëherë të isha në këtë lloj situate, që të pëlqeja dy persona njëkohësisht, po ja që ndodhi sepse ai (Iliri) e hapi vetë rrugën që unë të shihja dikë tjetër. E pranova sepse është mirë që gjërat të pranohen.

Më pëlqen të jem e drejtë me veten time. Kur pashë reagimin e Samiut, ne vazhduam me debatet “nuk është e vërtetë”, pastaj thashë “prit një minutë se mund të jetë e vërtetë”. Të gjithë më thonin dukeni, shikon, qesh, bën…por kur pashë puntatën dje që më bëheshin pyetje dhe unë i buzëqeshja, thashë “Mosss, qenka e vërtetë!”, rrëfeu Gilberta.

Kujtojmë se dyshja ishin shumë të afërt në fillim të programit, mirëpo më pas gjërat mes tyre u ftohën. Gilberta ka treguar se shkak ishte bërë Iliri, i cili nuk i kishte qëndruar pranë në një moment të vështirë.

Continue Reading

Trending