Connect with us

Keshilla

6 Menyra natyrale si te shfryni barkun dhe te pastroni zorren e irrituar

Published

on

Femrat jane edhe me te prekura nga fryrja e barkut. Shpreshhere fryrja e barkut vjen edhe nga menyra e gabuara e te ushqyerit por ka edhe te beje me patologji te ndryshme si melçia, infeksione te traktit gastrointensinal, fshikeza e temthit apo mosfunksionimi i mire i zorreve.

Alergjia qe shkakton glutina(perberesi i gruri) mund te jete nje faktor tjeter per fryrjen e barkut.

Per t’i thene lamtumire fryrjes se barkut lexoni 8 keshillat e meposhtme:

1. Me pak qumesht dhe djath

Duhet te perdorim ne sasi te limituara qumeshtin dhe nenproduktet e tij si gjiza dhe djathrat per te limituar fenomenin e fryrjes se barkut. Zevendesoni keto produkte me soje , djathra te stazhonuar dhe qumesht orizi. Trupi i disave nga ne nuk arrijne te trese laktozen qe eshte prezente tek qumeshti dhe nenproduktet e tij.

2.Kujdes nga fermentimet e bukes, makaronave dhe perimeve

Fryrje te barkut shkaktojne edhe perimet, frutat dhe sheqernat e rafinuar qe ndodhen tek makaronat, buka, mielli I bardhe. Me majane e birres dhe patatet ndodh e njejta gje. Keta perberes duhen ngrene ne sasi te limituar.

3 .Fibrat nuk jane te gjitha te njejta

Nga bakteret e zorreve transformohen fibrat, ku nga procesi i fermetimit ulet fryrja e barkut. Zgjidhni gjethe te vogel te sallates jeshile apo spinaqit pasi treten me lehte. Frulimi i frutave dhe perimeve eshte nje tjeter keshille pasi elimohet pjese fibrave jo te tretshme.

4.Hani ngadale dhe pertypeni mire ushqimin

Gjithmone e konsumojme ushqimin ne menyre te shpejte dhe nuk e shijojme ate. Eshte e rendesihme ta pertypim shume ushqimin dhe te hame ngadale. Trupi mund te thithe me mire substancat ushqyese qe permbajne ushqimet dhe te parandaloje fryrjen e barkut.

5. Xhenxhefilli dhe finoku

Per te mbajtur nen kontroll fryrjen e barkut konsumoni xhenxhefillin, te fresket ose te grire mbi fruta. Per problemet e tretjes nje tjeter zgjidhje eshte edhe finoku. Finoku shfryn barkun midis shume vlerave te tjera ushqimore duke pershpejtuar procesin e fermentimit .

6. Kujdes me frutat pas vakteve

Ne fryrjen e barkut ndikon shume edhe konsumimi i frutave direkt pas vakteve. Frutat duhet te konsumohen pak kohe pas ngrenies se vaktit.

7 . Jo perdorimit te çamacakizit dhe pijeve te gazuara

Fryrje gjithashtu shkakton edhe pertypja e çamcakizit pasi favorizon futjen e ajrit ne stomak dhe me pas ne zorre. Edhe pijet e gazuara gjithashtu fusin ajer ne zorre ndaj me mire t’i evitoni.

8. Ne ndihme ju vjen karboni vegjetal

Aftesi te madhe ne perthithjen e gazrave qe ndodhen ne zorre, duke reduktuar problemin e fryrjes se barkut pa patur asnje efekt anesor ka edhe karboni vegjetal ose ndryshe karboni aktiv .

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending