Connect with us

Aktualitet

Dieta mesdhetare dieta me e shendetshme ne bote/ Ja si te hiqni dhjamin e barkut pa mundime

Published

on

Ancel Keys, nje nutritionist amerikan ne vitet 50 te shekullit te kaluar, kuptoi se popullatat e pellgut te Mesdheut ishin me pak te ndjeshem ndaj disa semundjeve sesa amerikanet.

Ne gjendje qe te rriste jetegjatesine e atyre qe e ndoqen ishte dieta mesdhetare.

Ne librin “Hani mire dhe qendroni mire, menyra mesdhetare ” u botuan hulumtimet e te njejtit studiues. Per njezet vjet u monitoruan kushtet e ushqimit dhe te shendetit te 12,000 njerezve ne moshen 40-60 vjeç dhe u raportuan rezultatet e studimit ne liberin “Shtate Shtete te famshme” .

Dieta mesdhetare u propozua ne te gjithe boten si diete ideale per te zvogeluar fuqine e te ashtuquajturave “semundje te mireqenies” pasi u konfirmua hipoteza fillestare e Keys.

Zakonet dietetike tipike te dietes se Mesdheut duke u nisur nga vitet 1970 u kerkua te perhapen edhe ne Shtetet e Bashkuara.

Si nje alternative per nje diete shume te pasur u propozuan dritherat, perimet, frutat, peshku dhe vaj ullirit.

U propozua nje piramide ushqimore e thjeshte ne vitet ’90, e cila raportoi shperndarjen e frekuences dhe sasise se ushqimit gjate gjithe dites per te permbledhur te gjitha parimet e dietes se Mesdheut dhe per te mbajtur popullaten.

Ne krye u eshte dhene ushqimi per t’u kufizuar ndersa baze e saj ishin ushqimet qe duhen konsumuar disa here ne dite.

E HENE
Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos me tershere, 3 kokrra arra ose bajame ose lajthi

Dreka

Sallate m domate, kastravece, speca etj me vaj ulliri. Fasule te gatuara me vaj ulliri, buke te zeze

Darka

Supe me zarzavate me kunguj, karota, patate, qepe, speca etj e gatuar me vaj ulliri, makarona me salce domate e gatuar me vaj ulliri, 1 luge djathe Parmigiano, kos

E MARTE

Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos, buke te thekur, 1 racion djathe te bardhe, disa feta domate dhe kastravece

Dreka

Sallate me zarzavate te fresketa e vaj ulliri, fileto viçi pa dhjam (e pjekur me pak vaj ulliri) shoqeruar me lakra te egra me vaj ulliri dhe limon, buke te zeze

Darka

Sallate me zarzavate te fresketa me rukola, domate etj, perime te pjekura si speca, patellxhane, kunguj etj, me vaj ulliri dhe limon, djathe te bardhe ose gjize pa kripe, buke te zeze

E MERRKURE

Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos, 1 fete buke te zeze, 1 kokerr veze te zier

Dreka

Sallate me zarzavate te fresketa, speca te mbushur me oriz te gatuar me vaj ulliri

Darka

Supe krem me kungull te verdhe, sallate me zarzavate e peshk ton me vaj ulliri, buke te zeze

E ENJTE

Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos, buke te zeze, 1 luge mjalte

Dreka

Sallate me zarzavate te fresketa me vaj ulliri, peshk i pjekur ne furre ose skare me patate

Darka

Sallate me zarzavate te fresketa, byrek me miell integral me zarzavate i gatuar me pak yndyre, 1 filxhan kos

E PREMTE

Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos, buke te zeze, djathe te bardhe

Dreka

Sallate me zarzavate te fresketa, fileto pule e pjekur me pak yndyre, shoqeruar me speca dhe kunguj te pjekur, me vaj ulliri dhe limon, buke te zeze

Darka

Sallate me zarzavate te fresketa e vaj ulliri, omelete me brokoli, gjize pa kripe, buke te zeze

E SHTUNE

Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos, buke te zeze, djathe te bardhe

Dreka

Sallate me zarzavate te fresketa e vaj ulliri, makarona me kunguj dhe arra, 1 luge çaji me djathe Parmigiano

Darka

Supe me zarzavate gatuar me vaj ulliri, sallate me fasule te ziera, domate, qepe etj me vaj ulliri dhe limon, buke te zeze

E DIELE

Mengjesi

1 filxhan qumesht ose kos, buke te zeze, djathe te bardhe, veze te zier

Dreka

Sallate me zarzavate te fresketa e vaj ulliri, peshk ose fruta deti te pjekura ne skare, shoqeruar me zarzavate (te gatuara ne avull) me vaj ulliri dhe limon, buke te zeze

Darka

Sallate me zarzavate te fresketa, vaj ulliri dhe uthull ose limon, rizoto me zarzavate i gatuar me vaj ulliri, 1 luge çaji djathe Parmigiano, 1 filxhan kos

5 Comments

5 Comments

  1. Pingback: Six hours in the dark: What really happened when Facebook Instagram and WhatsApp went down

  2. Pingback: how to use dumps with pin

  3. Pingback: 포커에이스

  4. Pingback: stresser

  5. Pingback: urwerk replica watches

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending