Connect with us

Keshilla

Dieta 1 javore per te hequr 3 KG peshe/ Ky eshte programi ushqimor qe do ju beje fiber

Published

on

Ne shume raste dietat e renies se shpejte nga pesha deshtojne. Supozohet te merrni me pak kalori ne nje regjim ushqimor hipokalorik se sa jane mesuar me vaktet e zakonshme.

Zgjimi i metabolizmit duke pershpejtuar aktivitetin e tij e duke ju bere te humbisni peshe shpejt eshte qellimi kryesor i kesaj diete.

Por cfare duhet te hani qe te humbisni 3 kg ne jave?

Baza e kesaj diete fillon me nje mengjes me caj jeshil i cili riaktivizon metabolizmin, nje frut dhe nje kavanoz kos te bardhe.

Peshku i gatuar pa yndyre mund te hahet ne dreke ose mund te hani gjoks pule ose gjel deti te gatuar ne skare ne alternativen e tiij.Pjate shoqeruese mund te jete nje sallate ne te dyja rastet.

Mire eshte qe ne darke te pergatisni nje sup me perime miks ose bishtajore sic jane fasulet, bizelet, thjerezat ose qiqrat dhe mund t’a shoqeroni me nje fete buke integrale.

Mund te merrni çajra bimore per te lehtesuar kullimin e lengjeve, per te qetesuar urinen dhe per te reduktuar fryrjen e barkut si vakte te ndermjetme.

Çaji mund te shoqerohet me fruta te stines te cilat ndihmojne ne furnizimin me kripera, vitamina, minerale dhe fibra qe jane esenciale per funksionimin korrekt te zorreve.

Duke marr edhe gjithe elementet e nevojshme ushqyese per mireqenien, me poshte do te gjeni nje shembull menuje te dietes sprint per te humbur peshe brenda nje kohe te shkurter.

Mengjes: Nje filxhan kafeje ose çaj pa sheqer i shoqeruar nga 1-2 feta buke te thekur me marmelate ose nje frut te stines. Fetat e bukes mund te zevendesohen edhe me nje vaskete kos ne te cilin mund te shtoni 50 gram drithera.

Paradite: Mund te hani pak kos te bardhe, nje dore me fruta te thata ose nje frut te fresket per te humbur 5kg ne jave.

Dreka: Pergatisni 60 gram pasta integrale ose oriz basmat me perime te stines te gatuara ne skare me vaj ulliri ekstra te virgjer.

Pasdite: Mund te hani nje frut, , fruta te thata , nje kos pa yndyre ose nje leng frutash te shtrydhura.

Darka: Eshte mire qe ne mbremje te gatuani nje pule te pjekur ne skare te ciles ia keni hequr lekuren ose peshk te gatuar ne avull. Mund te konsumoni edhe nje veze te zier dhe djathe me pak yndyre te shoqeruar me perime te fresketa ose te gatuara dhe nje fete buke integrale si alternative.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nuk e paskemi ditur qe ben mrekulli/ Kjo eshte perzjera BIO qe do ju rris floket dhe ndaloje renien

Published

on

Fale shumellojshmerise se produkteve qe gjenden ne treg sot eshte shume me e lehte qe te kujdesesh per floket. Pavaresisht kesaj femrat nuk gjejne asnjehere qetesi sepse gjithmone ka dicka qe ju shkon keq. Ne kete artikull do te lexoni nje trajtim shume interesant i cili do te ndryshoje teresisht gjendjen e flokeve tuaj. E vetmja gje qe duhet te beni eshte : Te lani floket me uthull molle. Uthullua e molles ka keto perfitime per floket tuaj:

1- Balancon nivelin e Ph-it te flokeve dhe skalpit te kokes

Produktet si shampoja apo balsami crregullojne normat e Ph-it i cili duhet te jete ne nivelet 4 dhe 5. Acidi natyral i molles e rregullon ate pa demtuar yndyren e tyre natyale.

2-Lu fton zbokthin

Uthulla e molles eleminon bakteret qe shkaktojme zbokth pasi ka veti te forta antibakteriale dhe antimykotike.

3- Hidraton floket

Hidratuesi me i mire natyral qe mund te perdorni per floket tuaj eshte pikerisht uthulla e molles. Floket tuaj do te krihen me lehte e do te jene me te bute vetem me nje aplikim te thjeshte te saj.

Ne menyre qe te perfitoni nga vetite e saj te mrekullueshme eshte shume e rendesishme qe te zgjidhnj nje uthull molle organike.

Si fillim lani floket si zakonisht dhe ne larjen e fundit merrni nje gote me uthull molle e i lagni floket. Me pas masazhoni rrenjen e flokeve e majat e tyre. Lereni te qendrojne per 5 minuta dhe pasi floket te jene thare, aroma e uthulles nuk do te ndihet me. Rekomandohet qe kete trajtim ta perserisni dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Kjo eshte receta BIO qe do jua shfryje barkun, ruajeni

Published

on

A e dini se ju mund te humbisni peshe nepermjet jashteqitjes? Nje menyre e shkelqyer per te humbur peshe dhe per te perimresuar floren bakteriale eshte pastrimi i zorres se trashe.

Ju duhet te detoksifikoni zorren e trashe nga toksinat ne menyre qe te lehtesoni edhe problemet e tretjes.

Ne e kemi nje zgjidhje per ju te cilen mund ta lexoni me poshte. Mjafton qe te pini kete leng detoksikues i cili pergatitet shume lehte ne shtepi.

Perberesit:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje

Si fillim vendosni ujin ne nje ene dhe lereni ne zjarr derisa te vloje. Me pas kete uji hidheni ne nje kane duke shtuar edhe mjaltin. Shtoni ne kane edhe lengun e limonit e xhinxherin dhe me pas perziejini mire e gjithe perberesi. Kete pije perdoreni tre here ne dite: ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte.
Ju do te habitetni nga rezultati nese e ndiqni kete trajtim jave rresht cdo muaj.

Continue Reading

Keshilla

Ndal mos i lyej floket/ Keto jane 10 modelet dhe ngjyrat e flokeve trendi i sezonit te veres

Published

on

Shumica prej nesh, ndërsa kufizimet fillojnë të lehtësohen dhe jeta duket se po rifillon, tashmë po planifikojmë se cilat ngjyra dhe trende të flokëve do të provojmë këtë verë.

Sigurisht, inspirimi i parë merret nga postimet stilistëve, salloneve dhe influencuesve tanë të preferuar të flokëve në Instagram, për të parë se cilat pamje po pëlqehen nga ata.

Këtë verë nuk ka fokus në vetëm një ngjyrë apo stil, lloj-llojshmëria do të karakterizoj tërë stinën.

Pra, nëse jeni gati për diçka pak dramatike këtë sezon ose dëshironi një ndryshim flokësh me përkushtim të ulët, ka mjaftueshëm mundësi zgjedhje.

Më poshtë ua sjellim gjithë inspirimin që ju duhet për ndryshimin veror:

/Telegrafi/

Continue Reading

Trending