Connect with us

Aktualitet

Dieta qe i beri VIPAT elegante/ Ja si te hiqni dhjamin e barkut me dieten e thjeshte te kosit

Published

on

Dieta 5-ditore e kosit per te ulur barkun dhe per t’u pastruar
Zbret kilogramet ne peshore,pastron dhe ul fryrjen,sjelle nje numer te madh perfitimesh per organizmin dhe lekuren (vetem nese nuk vuani nga intoleranca ndaj laktozes), kjo eshte dita e shpejte e kosit per me pak se nje jave..

Rregullat baze te dietes me kos

Ekzistojne disa rregulla baze qe nuk duhen anashkaluar kurre, perpara se te hyjme tek menuja 5 ditore .

Ne cdo mengjes ju duhet te pini nje gote uje ne temperaturen e ambientit, nje çaj jeshil ose nje kafe pa sheqer dhe te konsumohen 200 gr kos natyral.

Nese deshironi kosin mund t’a shoqeroni me nje luge dritherash integrale ose cornflakes.

Paradite duhet te pini gjithmone nje filxhan çaj jeshil pa sheqer I cili ka efekt pastrues.

Pasdite hani nje frut,do te ishte mire te ishte e stines kurse ne mbremje para se te flini, hani tre kumbulla te thata dhe pini nje caj.
Ashtu dhe cdo dite tjeter duhet te evitoni pijet alkoolike, te gazuara dhe me sheqer dhe eshte e rendesishme te konsumoni 8 gota uje ne dite. Kosi mundesisht te jete me fermente te gjalla si bifidobakteret dhe laktobacilet dhe pa yndyre.

Menuja e dites se pare

Dieta qe ne do ju tregojme zgjat 5 dite dhe fillon keshtu:
Dreka: 200 gr sallate jeshile, kastravec, rrepa dhe 300 gram kos pa yndyre natyral.

Darka: 300 gram kos pa yndyre natyral, dy arra dhe nje supe me perime
Si vakte te ndermjetme dhe mengjes do te konsumoni ato qe permendem ne paragrafin e pare.

Dita e dyte

Dreka: 200 gr pomodorini sallate, nje konserve peshku ton natyral, 50 gr oriz integral. Pra ne kete vakt nuk do te konsumoni kos.

Darka: dy fruta te stines dhe 300 gr kos i cili mos te kete yndyre.

Dita e trete

Dreka: nje sallat karotash dhe finoku krudo ose te gatuara (por nese jane te gjalla ruajne me shume vitamina dhe kripera minerale) dhe 200 gram merluc te gatuar ne avull.

Darka: Sallate me fruta te stines dhe 300 gram kos pa yndyre.

Dita e kater

Dreka : lulelaker ne avull dhe 150 gram salmon ne skare me majdanoz dhe leng limoni.

Darka : 150 gr fruta pylli mikse dhe 300 gram kos natyal me nje luge cornflakes.

Dita e peste

Dreka: sallate jeshile dhe 50 gram oriz integral me asparage ne avull

Darka: sallate me kivi dhe agrume per te rritur fuqine detoksifikuese dhe 150 grame kos

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Aktualitet

”More 1 shpulle te ftohte nga te gjithe ne/ Roza Lati i pergjigjet Bieta Sulos pas debatit ne studio

Published

on

Roza Lati ishte e ftuar në emsionin “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, ku u duk se gjërat nuk shkuan dhe aq mirë gjatë kësaj interviste.

Ndër të tjera, Bieta i drejtoi pyetje në lidhje me setin e saj të fundit fotografik, ku Roza pozonte me të brendshme në vaskë.

Bieta Sulo: Do t’i biesh dikujt në sy?

Roza Lati: Ti bie në sy dikujt, jo zemër unë bie në sy dhe kur dal e veshur me shapka kur nxjerr qenin. Unë zhvishem dhe kur dal në emision dhe kur dal për të pirë. Nuk vishem deri në grykë. Me thënë të drejtën minifundin e vesh, kurrizin nëse dua ta nxjerrë jashtë e nxjerr. E kam trupin në formë pse mos ta bëj. O Bieta, unë e kam me qef punën që bëj.”– tha Roza. Në fund të intervistës ajo flet për projektet e saj, ndonëse nuk u pyet. ” Emisioni u mbyll, do rinisë në shtator, faleminderit që pyete. Shumë i bukur edhe seriali, ua sugjeroj ta shihni.”  Më vonë kur Roza e pyet nëse mund të tregojnë një foto që ajo ka realizuar Bieta thotë: “Nuk e tregojmë dot për shkak të orarit.

Mesa duket Roza është ndier e ofenduar nga Bieta dhe ka reaguar me një postim në Instagram.

“Une nuk e kuptoj te te ftoj tjetra ne studio dhe te te ofendoj…
Dhe nderkohe me fshini videon ???? Nga ëalli ??????
Kam 1001 inboxe nga njerezit qe reagojne si mundet ne nje emision televiziv te te fyej tjetra ne shtepine e vete ku ti i shkon e ftuar … dhe nuk pertoj ti nxjerr te gjitha inboxet nje nga nje meqe lozni kaq piset dhe me fshini videon”, ka shkruar Roza. 

Mirëpo, s’ka vonuar shumë dhe Roza i ka kërkuar ndjesë Bietës për deklaratën e saj dhe për “shpullën e ftohtë” që ka marrë nga publiku.

Në një tjetër postim në Instagram, Roza tregon se s’ka asgjë personale me Bietën, teksa shkruan:

“Ne emer te publikut, ne emer te Instagram, dhe te YouTube, dua te te kerkoj ndjese @bietasulo qe more mbrapsht kete shp ulle te ftohte nga te gjithe ne.
Na vjen keq Bieta se u rrembyem nga emocionet te gjithe e na rreshkiten si copeza diamantesh te ftohta…
Asgje personale.
Kjo eshte arsyeja pse publiku me do. Sepse une i kapercej kufijte mi. Por jo kufijte e tu.
Une tani jam duke shijuar suksesin tim dhe bukurine time! 
Keshtu qe hajde te cohemi te gjithe ne kembe dhe te bejme Gezuar!!! 
Se Roza neser ka ditelindjen!! E s’duhet ta shtrojme diten e pare te vitit te Shenjte, me urre jtje dhe mllef! Ne jemi me te medhenje se kaq…… apo jo zemrat e mia?

// Foto e pa-publikuar me pare nga projekti “BILLIONAIRE”

Neser hedh fotot e tjera, qershite e fundit te tortes “BILLIONAIRE” ‍”

Continue Reading

Aktualitet

Me veshjen luksoze qe kushton 3200 euro/ Kjo eshte veshja qe Marina ka paguar sa qimet e kokes

Published

on

Ajo eshte nje nder femrat me terheqese te ekranit shqiptare e cila gjithmone shfaqet e kuruar deri ne detaje. Marina Vjollca ka ditur te beje per vete te gjithe publikun shqiptar me embelsine e saj.

Dalja e saj e pare publike ka qene ne emisionin investigative ‘Fiks Fare’. Me pas asaj ju besuan disa nga emisionet me te suksesshme ku mund te permendim ‘Top Fest’ apo ‘E diell’.

Ndersa tani Marinen e shikojme cdo te shtunen nen moderimin e emisionit te humorit ‘Klanifornia’ ne televizionin Klan. Moderatorja e njohur kujdeset shume per pamjen e saj dhe njihet edhe per shpenzimet e shumta qe ben. Veshjet e saj jane gjithmone te trendeve me te fundit te kohes dhe shume te kushtueshme.

Ne nje foto te publikuar ne rrjetin social ‘Instagram’ ajo shfaqet e veshur me nje pallto te holle te markes ‘Gucci’. Kjo pallto shumengjyreshe kushton plot 3200$.

Marines kjo pallto i shkon shume pavaresisht cmimit qe ka.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!