Connect with us

Keshilla

Barkun mund ta shfryni vetem keshtu/ Keto jane 8 ushqimet qe ju shtojne dhjamin dita dites

Published

on

Per te arritur synimit qe te kemi linja sa me te mira te trupit, dhjami ne bark eshte nje nga pjeset me te veshtira.

Ne te vertete cdo dhjam eshte i veshtire per tu hequr por mund t’ja arrini synimit tuaj vetem me disa ndryshime te ushqimit tuaj. Synimet tuaja do te arrihen shume shpejte nese vendosni ne programin tuaj keto 8 keshillat e meposhtme:

1-Shtoni konsumimin e ushqimeve bimore per heqjen e dhjamit te barkut:

Per te patur nje shendet te mire dhe nje administrim te mire te peshes, ushqimet bimore jane ato qe trupi jone i ka te nevojshme.Keto ushqime ndihmojne ne nje tretje sa me te mire , kane shume pak yndyre dhe kane permbajtje te larte fibre.

Gjithashtu, ushqimet bimore ndihmojne edhe ne funksionimin sa me te mire te zorreve me rezultat te mos kemi fryrje.

2-Mos e lini asnjehere mengjesin:

Shpesh here ne e nenvleresojme por mengjesi eshte vakti me i rendesishem i dites. Per ekulibrin e peshes tuaj nje mengjes i shendetshem eshte shume i rendesishem. Na pengon te konsumojme me tepri yndyra dhe ushqime ‘majmeruese’ gjate dites dhe na ndihmon te ruajme nivelin e qendrueshem te sheqerit ne gjak.

3-Perfshi proteina cilesore ne te gjitha vaktet:

Frutat e thata, bishtajoret, peshqit e yndyrshem, bulmetoret, vezet, pula, dhe mishi i kuq pa dhjam jane ushqimet qe jane me te pasura me vitamina. Proteinat treten me me ngadale dhe kjo qe ndihmon te jesh i ngopur per me shume ore.

4-Vendosni ne program sa me shume fiber bimore:

Ushqimet qe nuk do t’iu lene te ndiheni te uritur jane ato te cilat permbajne fibra bimore. Frutat, perimet, bishtajoret, dritherat integrale, frutat e thata dhe farerat jane disa nga ushqimet me te mira qe jane te pasura me fiber bimore.

5- Bej zgjedhje te mençur te pijeve per te zvogeluar kalorite:

Pergatit nje leng te bere me perime ne vend te frutave qe kane shume sheqerna. Mund te konsumoni ose nje leng te ftohte nga bimet botanike qe jane te pasura me vlera ushqyese dhe te varfera ne kalori. Mund te pini uji te aromatizuar me xhinxher ose limon. Shmangni kalorite e teperta qe marrim nga alkooli.

6- Kujdes me madhesine e racioneve:
Mbingrenia do t’iu drejtoje perseri drejt dhjamit te tepert ndaj nese konsumoni me shume kalori nga ato qe mund te digjni gjate dites, do te bej qe dhjami ne barke te rritet akoma me shume.

Racionet tuaja mos te jene teper te medha por pothuajshe sa pellemba juaj. Pjaten mbusheni me perime , pjesen tjeter me proteina (peshk, mish) dhe ¼ mbusheni me karbohidrate .

7-Kini gjithmone me vete ushqim te lehte (ushqim snak):

Kujdesuni qe ne canten tuaj te keni gjithmone ushqim snak si fruta apo fruta te thata. Kjo do te mbuloi urine tuaj dhe nuk keni pse te shkoni per te ngrene ushqime jo ushqyese apo te duroni urine tuaj per ore te tera.

8- Jo alkoolit:

Qe stomaku juaj te funksioni sa me mire, ndihmojeni ate. Alkooli ka shume kalori dhe bllokon perpjekjet tuaja per te hequr dhjamin ne pjese te veçanta te trupit aq edhe per te humbur peshe. Mos konsumimi i tij do te ndihmoje edhe per humbjen e peshesh pervec shendetit te mire.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Dhembe te bardhe si bora/ Keto jane 3 receta BIO si te zbardhni dhembet ne kushte shtepie

Published

on

Ju mund te dukeni me terheqes duke pasur nje buzeqeshje me te ndritshme.

Ne kete artikull do te lexoni disa produkte qe mund te zbardhin dhembet per nje jave ne menyre te sigurte pasi per te patur nje buzeqeshje rrezellitese nuk mjafton vetem larja perdite e dhembeve.

Vaji i kokosit

Thjeshte duke e aplikuar direkt mbi siperfaqen e dhembeve, vaji i kokosit do te ndikoje ne zbardhjen e tyre. Ai mund te eleminoje te gjitha bakteret qe u japin nje ngjyre te verdhe dhe qe u shkaktojne veshjen e dhembeve me pllakeza.

Scrub me luleshtrydhe

Luleshtrydhet mund te pastrojne pllakezat e krijuara mbi siperfaqen e dhembeve pasi jane te pasura me vitamin C. Gjithashtu acidi malik qe gjendet tek ato mund te pastroje edhe njollat siperfaqesore.Ky scrub bashke me soden e bukes(opsionale) per vetite e saj zbardhuese mund te heqe cdo njolle.

Ja se çfare duhet te beni:

Pasi te keni shtypyr 3 luleshtrydhe te medha shtoni nje maje luge kripe. Nese do te perdorni sode buke, shtoni vetem gjysem luge caji. Sigurohuni qe goja juaj te mos jete shume e lagesht para se te aplikoni pasten me furcen e dhembeve.

Leng limoni

Per dhembet, lengu i limoni mund te veproje si zbardhues. Per te lu ftuar aciditetin e limonit shtoni sode buke. Per nje paste zbardhuese ju duhen vetem keto dy perberes. Per te aplikuar pasten per rreth nje minuta perdornin furcen tuaj te dhembeve. Kete paste mund ta perdorni cdo nate.

Uthull molle

Njollat siperfaqesore te dhembeve tuaj mund te hiqen nga uthulla e molles. Ndryshimin do ta shihni per rreth nje jave pasi rezultatet nuk jane te menjehershme. Per te pergatitur pasten ndiqni hapet e meposhtem:

Me soden e bukes perzieni edhe 2 luge caji uthull te bardhe molle. Me furcen e dhembeve aplikojeni masen e perftuar dhe lereni te qendroje per 30-60 sekonda. Me pas shpelani gojen si zakonisht.

Nuk duhet te ngurroni t’i perdorni keto metoda zbardhimi per dhembet tuaj!

Continue Reading

Keshilla

Nese doni te hiqni dhjam nga trupi juaj duhet te beni urgjentisht keto 10 gjera

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla nepermjet te cilave do te humbni peshe shendetshem. Ka te beje edhe me ndryshimin e jetes se perditshme pervecse ne uljen e sasise se kalorive. Dieten tuaj perceptoheni ndryshe dhe vleresojeni. Shmangni dietat jo te shendetshme dhe mundohuni te shijoni suksese te vogla.

1. Hani ngadale

Keshillohet qe te hani dhe te pertypni ngadale. Ne kete menyre ju shijoni aromat e forta te cilat zhvillohen sic duhet vetem pas kohes se pertypjes. Ju do te konsumoni me pak ushqim nese hani ne kete menyre.

2. Mos u uri

Nuk eshte aspak e vertete kur themi se: ‘ata qe hane sa me pak te jete e mundur humbin peshe me shpejt’. Trupi zvogelon konsumin e tij dhe kalon ne nje lloj metabolizem te urise. Ju nuk do te humbni peshe edhe pse jeni duke konsumuar pak ushqim. Trupi juaj do te jete i lumtur dhe i shendetshem sapo te filloni qe te hani sic duhet.

3. Heqni stresin

Nuk humb peshe nje trup qe eshte nen stres te vazhdueshem, Atij i duhet cdo energji qe merr per te ruajtur stabilitetin psikologjik dhe per te menaxhuar koherat stresuese. Planifikoni mjaft kohe pushimi dhe zvogeloni stresin gjate diten. Provoni ushtrime relaksuese dhe beni gjume te mjaftueshem.

4. Hani çokollate

Mund te duket e cuditshme por ata qe i permbahen vetem ndalimeve nuk do te arrijne shume rezultat. Eshte mire qe t’a trajtoni veten edhe me nje cope cokallate te vogel.

5. Pini me shume qumesht

Qumeshti konsiderohet si nje vakt dhe jo pije pasi eshte nje bombe e vertete me kalori. Njerezit qe konsumojne qumesht jane me te dobet se njerezit qe e shmangin ate, thone studimet. Zevendesoni me nje gote qumesht torten e pasditen dhe do te shihni qe nuk do te ndjeni uri gjate.

6. Behuni femije

Nuk ka te beje aspak me sjellje te pergjithshme.Keshillohet qe te merrni nje litar ose trampoline. Ju do te humbisni kalori duke provuar kete ushtrim per 10 minuta.

7. Ushtrimi

Nese doni te humbsini peshe atehere duhet te sterviteni shume. Nuk eshte e domosdoshme te abonoheni ne palester por thjesht beni me shume levizje ne jeten tuaj. Ne vend te ashensorit merrni shkallet ose zbrisni nje stacion me perpara dhe ecni ne kembe.

8. Programi i emerimeve fikse

Rekomandohet qe te planifikoni dite fikse ne jave per shetitje , sporte apo aktivitet te tjera. Me vone keto emerime nuk do te keni me nevoje te insistoni qe ato te mbahen pasi se shpejti do te behen zakon.

9. Thjesht fikeni

Keshillohet qe te pakten nje dite ne jave te fiksni Tv tuaj. Ne kete menyre ju mund te shkoni thjeshte per te fjetur ose do te levizni me shume.

10. Harrojeni keshillimin

Edhe pse ka udhezues te panumerta per t’ju treguar si te humbsini ne peshe, asgje nuk mund t’ju bindi. Mbetetuni tek premtimet tuaja dhe gjeni rrugen e zgjidhjes e cila zakonisht perbehet nga kombinimi i keshillave te ndryshme.

Continue Reading

Keshilla

Boll vuajtet me piskatore dhe strisha dylli/ Kjo eshte receta BIO qe do jua heqi qimet njehere e mire

Published

on

Te gjitha mundohemi ta shmangim sa me shume qe eshte e mundur kur beher fjale per depilim. Nuk ka te beje aspak me higjenen personale sesa me dhimbjen qe sjell shkulja e qimeve me rrenje.

Me depiminin e fytyres nuk mund te beni ‘’shaka’ nese depilimin e kembeve apo kraheve mund ta vononi sa me shume te jete e mundur.

Qimet mbi buze do te bien akoma me shume ne sy nese i mbuloni me krem puder. Ne ju sjellim metoden me te thjeshte dhe me pak te dhimbshme te mundshme ndermjet menyrave torturuese si piskatorja, depilimi me pe, me dyll apo receta e gjyshes me sheqer.

Perberesit e nevojshem:

– 1 luge gjelle miell bajamesh

– 1 luge çaji sheqer kaf pluhur

– 2 te bardha veze

Ne nje ene hidhni sheqerin kaf dhe shtoni gradualisht miellin e bajameve duke i perzier sebashku. Pasi te keni rrahur te bardhat e vezeve dhe te jete krijuar nje shkume e bardhe, shtojni ato tek sheqeri dhe mielli. Me pas shtoni cfaredo lloj vaj esencial te keni ne shtepi ose vaj ulliri.

Pasten e perftuar aplikojeni ne zonen siper buzes se siperme dhe mbajeni derisa te thahet. Duke masazhuar fytyren ne forme rrethore hiqeni ate nga fytyra. Pasi t’a keni pastruar do te ngeleni pa fjale nga rezultati. Pas heqjes se maskes mos harroni te perdorni nje krem hidratues.

Continue Reading

Trending