Connect with us

Aktualitet

Fryrja e barkut eshte kaq e bezdisshme/ Ja cfare duhet te beni qe te pasteoni zorren dhe te liroheni komplet

Published

on

Pervec te qenit i shemtuar, barku i fryre eshte nje crregullim i bezdisshem dhe ndikon ne mireqenien tuaj. Shkaqet mund te jene te ndryshme por me poshte mund te lexoni se si mund te ndihmojne ushqimet e shendetshme.

Barku i fryre

Shenja e ajrit ne stomak eshte nje problem qe nuk ka te beje me mbipeshen ose me indin yndyror te grumbulluar rreth barkut. Ajo shkakohet nga semundjet e traktit gastrointestinal dhe me se shumti eshte sindromi i zorreve te irrituara.

Barku i fryre mund te jete gjithashtu nje shenje e zakoneve te keqija ne tavoline ku permendim tendencen per te ngrene shpejte , per te mos pertypur mire dhe per te ngrene ushqim me bollek.
Ashtu si ushqimet qe mund te ndihmojne per enjtjen e barkur ka dhe disa qe e nxisin ate.

Ushqimet qe e fryjne barkun jane:

Si fillim duhet te shmangim ushqimet qe mezi treten si per shembull ushqimet yndyrore, por edhe ushqimet ose pijet qe jane veçanerisht te nxehta ose te ftohta.

Pije të gazuara, lëngje frutash, ëmbelsirat, disa perime te tilla si brokoli, karçof, spinaq, marule, laker, presh, panxhar, qepe, patellxhan, geshtenja, fruta te thata tentojne te fermentohen me lehtesi te madhe dhe prandaj prodhojne ajer ndaj nese keni qellim bark te sheshte duhet t’i shmangni.
Ata te cilet vuajne nga sindromi i zorreve te irrituara duhet te shmangin gjithashtu qumeshtin , djathin e fresket, patatet dhe bishtajoret.

Tretshmeria e qumeshtit lidhet me ndjeshmerne individuale por ky ushqim eshte akuzuar shpesh per te qene shkaku kryesor i enjtjes abdominale.
Ata qe kane probleme reale te jotolerances ndaj ketij ushqimi ose, ne fakt, vuajne nga semundje qe mund te shkaktojne çrregullime rekomandohet eleminimi i plote i qumeshtit.

Ushqime kunder enjtjes kane fuqine per t’ju bere te ndiheni te fryre ne nje kohe te shkurter, te tjeret duhet te konsiderohen si deflacion i vertete i barkut.

Nese fusni shpargun ne dieten tuaj do te keni rezultate te menjehershme pasi ka veti diuretike te pabesueshme. Qe te eleminoni toksinat dhe mbeturinat mund tju ndihmoje edhe nje sallate e pasur me kastravec sepse ka vetine e pastrimit.

Disa ushqime mund të bëjnë që stomaku juaj të mbushet, sepse ato shkaktojnë mbajtjen e ujit nder te cilat permendim ushqimet e pasura me kripë, të tilla si parmixhana, harengë.

Mund te hani një banane për të zvogëluar efektet në stomakun tuaj nese nuk mund t’i shmangni ato.

Banania eshte e pasur me kalium, ndihmon në uljen e nivelit të natriumit në trup dhe në këtë mënyrë lehtëson kullimin.
Pini sa me shume uje pasi eshte numri nje per te luftuar fryrjen e barkut dhe per te qendruar gjithmone te hidratuar.
Një ndihmë e madhe për të lehtësuar tranzitin e zorrëve dhe rrjedhimisht keni një stomak të sheshtë eshte konumimi i kosit grek i cili eshte i pasur me proteina dhe fermentime laktike.

Shalqiri eshte shume i dobishem , i mire dhe freskues per mos t’u tunduar nga akullorja kur jeni ne det.

Ky frut eshte i pasur me uje dhe përmban sasinë e duhur të sheqerit për të bërë që të rifitoni energji.

Gjithashtu mund te zgjidhni rrushin e kuq per te shuar ndjenjen e urise dhe per te zvogeluar gazin e barkut.

Zgjidhni caj te ftohte, kafe te ftohte ose ndoshta nje perzierje frutash dhe perimesh ne vend te pijeve te gazuara.

10 Comments

10 Comments

  1. Pingback: Buy Glo Extracts

  2. Pingback: trading card games

  3. Pingback: สล็อตวอเลท ไม่มีขั้นต่ำ

  4. Pingback: Cloud DevOps services

  5. Pingback: effective DevOps outsourcing

  6. Pingback: wow slot

  7. Pingback: คลิปหลุด

  8. Pingback: maxbet

  9. Pingback: จำนองที่ดิน

  10. Pingback: sbo

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending