Connect with us

Aktualitet

Pastroni zorren dhe shfryni barkun/ Ja cfare duhet te beni qe te keni barkun e sheshte

Published

on

Eshte nje regjim ushqimor i projektuar per t’i dhene ‘buzeqeshje’ zorreve tuaja dhe emrin e sakte e ka Dieta Swift. Kathie Maddona Swift eshte krijuesja e saj dhe ne librin e saj “Dieta e zorreve te shendetshme” ajo tregon programin qe ka ndihmuar mijera gra te largojne kilet e teperta.
Ato humben peshe perfundimisht dhe u kujdesen per shendetin e aparatit tretes permes ushqyerjes korrekte.

Per kater jave ju mund te keni nje bark te sheshte dhe kjo diet ju ndihmon per te kuruar shqetesimet e lidhura me peshen e teper.
Fale filozofise se saj te pasur mund te dobesoheni ne menyre definitive duke eliminuar meteorizmin dhe fryrjen.

Dieta Swift eleminon dhimbjen e stomakut , rrit aftesine e perqendrimit, nivelin e energjise , shendetin e lekures dhe permireson tretjen.

Kujdes nga sheqeri

Nese vuani nga probleme te zorres se trashe duhet t’i perdorni me moderim dhe kujdes.

Personat qe konsumonin sheqerna te shtuara ne regjimin e tyre shfaqnin risk te dyfishte per te humbur jeten nga kardiopatia, sipas nje studimi te pese viteve me pare.

Zgjidhni yndyra….por me kujdes

Duhet te dini cilat yndyrna te zgjidhni sepse ato nuk jane me armiq te dietes. Gjalpin perdoreni ne doza te limituara dhe evitoni vajrat vegjetale industriale dhe yndyrat me origjine shtazore. Keto vajra ushqejne bakteret e keqija te zorreve.

Reduktoni ‘FodMap’

Ushqimet si djathrat, kosin e sojes, qepet, hudhrat, mollet, dardhat, elbin dhe grurin qe fermentohen lehtesisht nga bakteret e zorreve dhe mund te favorizojne akumulimin e gazit dhe enjtjen duhet ti reduktoni.Nuk keshillohen te perjashtohen ne plan afatgjate pasi keto ushqime sigurojne gjithashtu fibra te rendesishme dhe veti probiotike.
Mbeshtetuni tek prebiotiket

Mbetetuni tek regjimet ushqimore qe perfshijen prebiotiket: asparaget, tersheren, bajamet, bananet, perimet me gjethe jeshile, topinamburin.
Keto ushqime permbajne perberes dhe fibra qe ushqejne bakteret e zorreve duke gjeneruar nenprodukte te fermentimit qe i bejne mire shendetit.

Drithera integrale

Zgjidhni drithera integrale qe jane me te tolerueshme nga zorret e ndjeshme dhe qe nuk permbajne luten.Zgjidhni oriz te eger, hikerr, quinoa.

Jo me shume se nje kafe ne dite

Ne dieten Swift jane te lejueshme nje filxhan kafe ose maksimumi dy. Kafeina e tepert mund te rrise nivelet e hormoneve te stresit dhe te shqetesoje zorret. Keshillohet me mire te pini nje caj te kuq ose rooibos. Ai paraqet substance qe ulin nivelin e hormonit te stresit dhe si nje ilac kundra kapsllekut mund te perdoret caji i xhinxherit ose i mentes te cilet kane efekte relaksuese per zorret.

Çokollate dhe mjalte ne vend te embelsirave

Cokollata e erret me nje perqendrim 70% ul presionin e gj akut dhe ndihmon ne parandalimin e semundjeve kardiake. Mjalti nuk duhet marre ne sasi te tepruara dhe preferohet i paperpunuar megjithate ushqen bakteret e mira..

‘Po’ ushqimeve te fermentuara

Favorizojne humbjen ne peshe dhe jane aleate te mira kundra shqetesimeve intestinale. Lakrat jane nje shembull shume i mire i ushqimeve te fementuara.

Evitoni gjumin e tepert

Gjumi i keq eshte nje nga arsyet kryesore te shtimit ne peshe. Flini te pakten 7 ore , harrojeni ekranin e Tv dhe telefonit. Keshillohet te flini maksimumi nje ore me shume ne fundjave. Keshillohet nje minipushim jo me shume se 20 minuta pasdite.

Nje ‘po’ edhe per yoga-n

Provoni te pakten nje here ne jave Yoga pasi riaktivizon energjite vitale te trupit.

Yoga lehteson simptomat si fryrja, gazrat, forcon muskujt e barkut dhe ndihmon funksionimin e zorres.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Aktualitet

”More 1 shpulle te ftohte nga te gjithe ne/ Roza Lati i pergjigjet Bieta Sulos pas debatit ne studio

Published

on

Roza Lati ishte e ftuar në emsionin “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, ku u duk se gjërat nuk shkuan dhe aq mirë gjatë kësaj interviste.

Ndër të tjera, Bieta i drejtoi pyetje në lidhje me setin e saj të fundit fotografik, ku Roza pozonte me të brendshme në vaskë.

Bieta Sulo: Do t’i biesh dikujt në sy?

Roza Lati: Ti bie në sy dikujt, jo zemër unë bie në sy dhe kur dal e veshur me shapka kur nxjerr qenin. Unë zhvishem dhe kur dal në emision dhe kur dal për të pirë. Nuk vishem deri në grykë. Me thënë të drejtën minifundin e vesh, kurrizin nëse dua ta nxjerrë jashtë e nxjerr. E kam trupin në formë pse mos ta bëj. O Bieta, unë e kam me qef punën që bëj.”– tha Roza. Në fund të intervistës ajo flet për projektet e saj, ndonëse nuk u pyet. ” Emisioni u mbyll, do rinisë në shtator, faleminderit që pyete. Shumë i bukur edhe seriali, ua sugjeroj ta shihni.”  Më vonë kur Roza e pyet nëse mund të tregojnë një foto që ajo ka realizuar Bieta thotë: “Nuk e tregojmë dot për shkak të orarit.

Mesa duket Roza është ndier e ofenduar nga Bieta dhe ka reaguar me një postim në Instagram.

“Une nuk e kuptoj te te ftoj tjetra ne studio dhe te te ofendoj…
Dhe nderkohe me fshini videon ???? Nga ëalli ??????
Kam 1001 inboxe nga njerezit qe reagojne si mundet ne nje emision televiziv te te fyej tjetra ne shtepine e vete ku ti i shkon e ftuar … dhe nuk pertoj ti nxjerr te gjitha inboxet nje nga nje meqe lozni kaq piset dhe me fshini videon”, ka shkruar Roza. 

Mirëpo, s’ka vonuar shumë dhe Roza i ka kërkuar ndjesë Bietës për deklaratën e saj dhe për “shpullën e ftohtë” që ka marrë nga publiku.

Në një tjetër postim në Instagram, Roza tregon se s’ka asgjë personale me Bietën, teksa shkruan:

“Ne emer te publikut, ne emer te Instagram, dhe te YouTube, dua te te kerkoj ndjese @bietasulo qe more mbrapsht kete shp ulle te ftohte nga te gjithe ne.
Na vjen keq Bieta se u rrembyem nga emocionet te gjithe e na rreshkiten si copeza diamantesh te ftohta…
Asgje personale.
Kjo eshte arsyeja pse publiku me do. Sepse une i kapercej kufijte mi. Por jo kufijte e tu.
Une tani jam duke shijuar suksesin tim dhe bukurine time! 
Keshtu qe hajde te cohemi te gjithe ne kembe dhe te bejme Gezuar!!! 
Se Roza neser ka ditelindjen!! E s’duhet ta shtrojme diten e pare te vitit te Shenjte, me urre jtje dhe mllef! Ne jemi me te medhenje se kaq…… apo jo zemrat e mia?

// Foto e pa-publikuar me pare nga projekti “BILLIONAIRE”

Neser hedh fotot e tjera, qershite e fundit te tortes “BILLIONAIRE” ‍”

Continue Reading

Aktualitet

Me veshjen luksoze qe kushton 3200 euro/ Kjo eshte veshja qe Marina ka paguar sa qimet e kokes

Published

on

Ajo eshte nje nder femrat me terheqese te ekranit shqiptare e cila gjithmone shfaqet e kuruar deri ne detaje. Marina Vjollca ka ditur te beje per vete te gjithe publikun shqiptar me embelsine e saj.

Dalja e saj e pare publike ka qene ne emisionin investigative ‘Fiks Fare’. Me pas asaj ju besuan disa nga emisionet me te suksesshme ku mund te permendim ‘Top Fest’ apo ‘E diell’.

Ndersa tani Marinen e shikojme cdo te shtunen nen moderimin e emisionit te humorit ‘Klanifornia’ ne televizionin Klan. Moderatorja e njohur kujdeset shume per pamjen e saj dhe njihet edhe per shpenzimet e shumta qe ben. Veshjet e saj jane gjithmone te trendeve me te fundit te kohes dhe shume te kushtueshme.

Ne nje foto te publikuar ne rrjetin social ‘Instagram’ ajo shfaqet e veshur me nje pallto te holle te markes ‘Gucci’. Kjo pallto shumengjyreshe kushton plot 3200$.

Marines kjo pallto i shkon shume pavaresisht cmimit qe ka.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!