Connect with us

Keshilla

Barku i fryre nuk duket mire fare/ Kjo eshte menyra me e mire si te hiqni 3 KG dhjam nga kjo zone

Published

on

Barku i sheshte eshte shume i veshtire te arrihet edhe pse te gjithe e duam. Ju duhet te ushtroheni shume ne menyre qe te keni trup te rregullt pervecse nje diete te shendetshme. Me siguri e dini qe eshte shume e veshtire qe ta eleminoni nese keni yndyre te tepert rreth barkut.

Me poshte do te lexoni nje pije te shendetshme dhe te mrekullueshme e cila mund te eliminoje toksinat nga trupi juaj duke permiresuar keshtu shendetin e pergjithshem..

Perberesit:

1 luge çaji mjalte

1 filxhan leng qitro

2 luge çaji uthull molle

Pergatitja:

Derisa te merrni nje perzierje homogjeni perzieni ne blender te gjithe perberesit. Para se te hani darke ose dreke per nje jave rrjesht pini nje gote nga kjo perzierje.

Fale perberesve dhe vlerave ushqyese te tyre perzierja funksionon me se miri. Qitro permban rreth 2 gram fibra dhe eshte nje frut me pak kalori. Ngrenia e nje gjysme qitro ne dite, sipas studimeve mund te pershpejtoje procesin e djegies se yndyres dhe ju ndihmon te humbni peshe shpejt.

Duke ndihmuar ne tretjen e ushqimit, uthulla e molles permireson tretjen tuaj dhe zvogelon kohen e kalimit te yndyrnave. Mjalti permban minerale , vitamina te dobishme si dhe sheqer natyral.

10 keshilla antibark

1. Pi me pak duhan: nikotina rrit nivelin e kortizolit, hormonit te stresit, qe favorizon grumbullimin e dhjamit ne bark.

2. Mos pi alkool: Pijet alkoolike sjellin shume kalori . Ashtu si nikotina, shton dhjamin ne bark dhe kortizolin.

3. Qendro drejt: Barku del me pak keshtu . Kur je ne kembe imagjino se ke nje litar ne koke qe te terheq drejt çatise.

4. Qendro ulur dhe pozicionuar mire: Pozicionoje shpinen mire kur je e ulur ne karrige. Barkun brenda dhe kembet te mbeshtetura te dyja ne toke. Perdorni nje mbeshtetese per kembet nese karrigia eshte shume e larte.

5. Forcojeni shpinen me ane te peshave, ne kete menyre nuk do ta harkosh perpara duke e nxjerre me ne pah barkun e madh.

6. Provo kercimin e barkut: eshte i kendshem ,te forcon muskujt e barkut, nuk dobeson tensionin dhe te sjell ne humor.

7. Beni punet e shtepise: kalojeni fshesen e rrymes para dhe prapa ne shtepi, sepse ndihmon ne uljen e barkut. I njejti efekt vjen dhe nga ushtrimi i kopshtarise: te ulesh dhe te ngrihesh shpeshhere per te pastruar barerat p.sh. te kontrakton dhe ç’kontrakton muskujt e barkut.

8. Vishu ne menyre komode. Evitoji pantallonat dhe fundet e ngushta kur e ke barkun e fryre sepse nxjerrin ne pah defektin. Syno per kemisha te gjata qe fshehin format e trupit derisa te fitosh linjat.

9. Ha shume fibra vegjetale: I gjen ne frutat e perime, ato ngopin dhe largojne kapsllekun.

10. Pi shume uje: te pakten 8 gota pak e nga pak gjithe diten. Kundershton shtimin e lengjeve ne bark te cilat sjellin fryrje. Ndihmon zorret te funksionojne me mire, sepse zbut jashteqitjet.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Nese doni te hiqni dhjam nga trupi juaj duhet te beni urgjentisht keto 10 gjera

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla nepermjet te cilave do te humbni peshe shendetshem. Ka te beje edhe me ndryshimin e jetes se perditshme pervecse ne uljen e sasise se kalorive. Dieten tuaj perceptoheni ndryshe dhe vleresojeni. Shmangni dietat jo te shendetshme dhe mundohuni te shijoni suksese te vogla.

1. Hani ngadale

Keshillohet qe te hani dhe te pertypni ngadale. Ne kete menyre ju shijoni aromat e forta te cilat zhvillohen sic duhet vetem pas kohes se pertypjes. Ju do te konsumoni me pak ushqim nese hani ne kete menyre.

2. Mos u uri

Nuk eshte aspak e vertete kur themi se: ‘ata qe hane sa me pak te jete e mundur humbin peshe me shpejt’. Trupi zvogelon konsumin e tij dhe kalon ne nje lloj metabolizem te urise. Ju nuk do te humbni peshe edhe pse jeni duke konsumuar pak ushqim. Trupi juaj do te jete i lumtur dhe i shendetshem sapo te filloni qe te hani sic duhet.

3. Heqni stresin

Nuk humb peshe nje trup qe eshte nen stres te vazhdueshem, Atij i duhet cdo energji qe merr per te ruajtur stabilitetin psikologjik dhe per te menaxhuar koherat stresuese. Planifikoni mjaft kohe pushimi dhe zvogeloni stresin gjate diten. Provoni ushtrime relaksuese dhe beni gjume te mjaftueshem.

4. Hani çokollate

Mund te duket e cuditshme por ata qe i permbahen vetem ndalimeve nuk do te arrijne shume rezultat. Eshte mire qe t’a trajtoni veten edhe me nje cope cokallate te vogel.

5. Pini me shume qumesht

Qumeshti konsiderohet si nje vakt dhe jo pije pasi eshte nje bombe e vertete me kalori. Njerezit qe konsumojne qumesht jane me te dobet se njerezit qe e shmangin ate, thone studimet. Zevendesoni me nje gote qumesht torten e pasditen dhe do te shihni qe nuk do te ndjeni uri gjate.

6. Behuni femije

Nuk ka te beje aspak me sjellje te pergjithshme.Keshillohet qe te merrni nje litar ose trampoline. Ju do te humbisni kalori duke provuar kete ushtrim per 10 minuta.

7. Ushtrimi

Nese doni te humbsini peshe atehere duhet te sterviteni shume. Nuk eshte e domosdoshme te abonoheni ne palester por thjesht beni me shume levizje ne jeten tuaj. Ne vend te ashensorit merrni shkallet ose zbrisni nje stacion me perpara dhe ecni ne kembe.

8. Programi i emerimeve fikse

Rekomandohet qe te planifikoni dite fikse ne jave per shetitje , sporte apo aktivitet te tjera. Me vone keto emerime nuk do te keni me nevoje te insistoni qe ato te mbahen pasi se shpejti do te behen zakon.

9. Thjesht fikeni

Keshillohet qe te pakten nje dite ne jave te fiksni Tv tuaj. Ne kete menyre ju mund te shkoni thjeshte per te fjetur ose do te levizni me shume.

10. Harrojeni keshillimin

Edhe pse ka udhezues te panumerta per t’ju treguar si te humbsini ne peshe, asgje nuk mund t’ju bindi. Mbetetuni tek premtimet tuaja dhe gjeni rrugen e zgjidhjes e cila zakonisht perbehet nga kombinimi i keshillave te ndryshme.

Continue Reading

Keshilla

Boll vuajtet me piskatore dhe strisha dylli/ Kjo eshte receta BIO qe do jua heqi qimet njehere e mire

Published

on

Te gjitha mundohemi ta shmangim sa me shume qe eshte e mundur kur beher fjale per depilim. Nuk ka te beje aspak me higjenen personale sesa me dhimbjen qe sjell shkulja e qimeve me rrenje.

Me depiminin e fytyres nuk mund te beni ‘’shaka’ nese depilimin e kembeve apo kraheve mund ta vononi sa me shume te jete e mundur.

Qimet mbi buze do te bien akoma me shume ne sy nese i mbuloni me krem puder. Ne ju sjellim metoden me te thjeshte dhe me pak te dhimbshme te mundshme ndermjet menyrave torturuese si piskatorja, depilimi me pe, me dyll apo receta e gjyshes me sheqer.

Perberesit e nevojshem:

– 1 luge gjelle miell bajamesh

– 1 luge çaji sheqer kaf pluhur

– 2 te bardha veze

Ne nje ene hidhni sheqerin kaf dhe shtoni gradualisht miellin e bajameve duke i perzier sebashku. Pasi te keni rrahur te bardhat e vezeve dhe te jete krijuar nje shkume e bardhe, shtojni ato tek sheqeri dhe mielli. Me pas shtoni cfaredo lloj vaj esencial te keni ne shtepi ose vaj ulliri.

Pasten e perftuar aplikojeni ne zonen siper buzes se siperme dhe mbajeni derisa te thahet. Duke masazhuar fytyren ne forme rrethore hiqeni ate nga fytyra. Pasi t’a keni pastruar do te ngeleni pa fjale nga rezultati. Pas heqjes se maskes mos harroni te perdorni nje krem hidratues.

Continue Reading

Keshilla

Lekure e lemuar si BEBE/ Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte, ruajeni

Published

on

Nje aspekt jetesor i paraqitjes se jashtme per nje grua dhe vajze edhe perkujdesja ndaj lekures.Me kalimin e kohes lekura behet me e ndjeshme ndaj njollave dhe rrudhave. Keto te fundit mund te parandalohen edhe me trajtime natyrale te pasura me vitamina dhe minerale pervecse me produkte kozmetike apo duke u ushqyer shendetshem

Faktor qe ndikon ne perkeqesimin e shendetit te lekures sipas eksperteve nuk eshte vetem mosha.

Klima, ushqyerja e keqe dhe duhanpirja jane disa faktore te tjere qe ndikojne te cilat fale serumit te meposhtem krejt natyral mund te zbehen.

Ky serum e ben lekuren me te bute, me shkelqimin e freskine e nje 20 vjecareje duke lu ftuar rrudhat dhe njollat e lekures.

Perberesit:

2 kapsula vitamine E,

Çaj jeshil pluhur,

Xhel Aloe Vera

1 gote me uje,

2 pika vaji esencial sipas preferences,

Fara lini

Pergatitja:

Pasi te keni zier ujin ne temperature mesatare, shtoni farat e linit dhe i lini te ziejne deri ne momentin qe vereni formimin e nje xheli me shkume. Pas kesaj shtoni cajin jeshil pluhur, lereni te ziejne bashke per 10 sekonda dhe me pas hiqni enen nga zjarri. Kullojeni lengun dhe hidheni ne nje shishe plastike ose qelqi. Shtoni kapsulat e vitamines E dhe Xhelin e Aloe Veres. Me ndihmen e nje gjipere mund te nxirrni lengun e kapsulave te vitaminave. Perzieni mire te gjithe perberesit duke i shtuar dhe vajin esenical. Kete shishe me serumin natyral mund ta perdorni deri ne 8 dite duke e ruajtur ne frigorifer.

Si te perdorni serumin natyral ne lekure

Pasi te keni pastruar fytyren, thajeni me kujdes dhe duke e masazhuar me levizje rrethore, aplikoni serumin ne fytyre me delikatese. Vazhdoni masazhimin derisa serumi te perthithet nga lekura plotesisht. Do te shikoni se ajo do te jete plote drite, e bute dhe e shendetshme. Do te vereni qe shendeti i lekures do te permiresohet ndjeshem duke u transformuar plotesisht nese e aplikoni rregullisht serumin.

Continue Reading

Trending