Connect with us

Keshilla

Rrezoni 3 Kg dhjam ne 1 jave/ Kjo eshte dieta e shendetshme qe do ju jap trupin qe deshironi

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje regjim te caktuar ushqimor per te rene nga pesha.

Per te krijuar nje trup te tonifikuar dhe pa lekure te lesh uar keshillohet qe ky regjim te shoqerohet dhe me aktivitet sportiv. Aktiviteti sportiv gjate dietes do t’ju mundesoje te hu mbni kile me shpejte.

Kjo diete permban rreth 1500kcal/dite, karbohidrate 50% , yndyrna 30% , proteina 20 % , dhe kolesterol 150mg/dite..

Oraret ne te cilat duhet te konsumohen vaktet :

Mengjesi: 8:00-9:00

Paradreke: 11:00

Dreka: 13:00

Pasdite: 17:00

Darka: 20:00

E hene:

Mengjesi: 30 gr djathe te bardhe pa yndyre , 1 fete buke e zeze (30 gr) me 1 veze te zier pak

Paradreke: 1 portokall te sh trydhur

Dreka: 1 kupe oriz me kerpudha ose perime, ose 60 gr peshk ton ose nje g joks pule, 1 fete buke e zeze, sallate me barishte te ziera ose jeshile.

Pasdite: 1 dardhe dhe 1 grusht qershi

Darka: 1 fete buke e zeze (30 gr), sallate greke (domate, kastraveca, speca) 125 ml kos pa yndyre, 60 gr djathe pa yndyre (rikota).

E marte:

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 3 luge tershere.

Paradreke: 10 kokrra bajame

Dreka: sallate me domate dhe kastraveca, 1 racion bishtaja, 60 gr mish pa dhjam, 1 fete buke e zeze.

Pasdite: 1 banane e vogel

Darka: sallate me brokoli, 1 fete buke e zeze, 60 gr mish pule, 40 gr djathe.

E merkure

Mengjesi: 1 fixhan kos me ½ filxhan drithera me fibra

Paradreke: 1 kokerr molle

Dreka: 150 gr mish pule, sallate jeshile, 1 kupe oriz kaf me salce zarzavatesh.

Pasdite: 1 banane e vogel

Darka: Sallate me brokoli, 60 gr mish pule , 1 fete buke e zeze, 40 gr djathe.

E enjte

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 2 luge musli

Paradreke: 1 kokerr pjeshke

Dreka: 1 racion bishtajore (fasule) sallate me spinaq te fresket me vaj
ulliri dhe limon, 1 fete buke e zeze

Pasdite: 1 kajsi

Darka: Supe pule me perime, kos pa yndyre, 1 fete buke e zeze, sallate me perime te ziera.

E premte

Mengjesi: 1 kokerr veze e zier

Paradreke: 1 grusht qershi

Dreka: 2 patate te pjekura, 150 gr peshk, sallate me lulelaker dhe panxhar

Pasdite: 1 fete biskotate me gjize pa kripe dhe domate

Darka: 1 fete buke e zeze, 60 gr peshk ton, sallate jeshile, kos pa yndyre

E shtune

Mengjesi: 1 fete buke e zeze me domate dhe gjize

Paradreke: 1 kokerr dardhe

Dreka: sallate me spinaq te zier , 1 racion thjerreza, 1 fete buke e
zeze.

Pasdite: 1 grusht me fruta te thate jo te kripura, jo te pjekura.

Darka: 1 racion burani, 1 fete buke e zeze, 1 veze e zier, 125 ml kos pa yndyre.

E diel

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 2 luge musli

Paradreke: 1 frut

Dreka: sallate me rukola , 200 gr merluc

Pasdite: 1 kajsi

Darka: Supe peshku, sallate me brokoli dhe lulelaker

Kujdes: Nuk duhet te konsumoni me shume se 2 luge gjelle vaj ulliri gjate gjithe dietes. Nuk duhet te pini me shume se 2 kafe ne dite dhe perdorni sheqer dietik. Me sheqer dietik konsumoni dhe jo me shume se nje filxhan caji. Te zgjidhet konserve uji dhe jo konserve vaji ne diten qe eshte per t’u konsumuar peshk ton.Rikota ose gjiza pa kripe dhe djathi duhet te jete pa yndyre. Peshku i fresket duhet te konsumohet 2 here ne jave.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending