Connect with us

Keshilla

Terheq lekuren me mire se BOTOX-i/ Ja si te fshini rrudhat e reja dhe te vjetra me SERUMIN BIO

Published

on

Lekura fillon te humbase elasticitetin dhe rrudhet ndersa plakemi. Nuk eshte kurre heret dhe as vone per te filluar nje rutine per lekuren, e cila mund te ndihmoje ne lu ften kunder rrudhave. Shumica e rrudhave shfaqet midis moshes 35 dhe 50 vjec.

Ne kete artikull do te lexoni si te l uftoni rrudhat dhe ta mbani lekuren te qete dhe te bute per vitet e ardhshme vetem me aplikimin 6 vajrave natyral:

1-Vaj avokadoje

Acidet yndyrore, yndyrna omega dhe vitamina A te cilat ndodhen ne vajin e avokados jane ushqyese per lekuren. Vaji i avokados permban minerale dhe antioksidante qe mbrojne fytyren nga rrezet ultravjollce te diellit. Keto rreze jane nje nga shkaqet kryesore te rrudhave dhe gjithashtu ky vaj eshte nje hidratues i shkelqyeshem.

Per te perdorur vaj avokado, kombinoni:

2 luge vaj avokado

3-4 pika vaj esencial livandoje

Merrni nje kavanoz dhe vendosini keta perberes. Perpara se t’i aplikoni ne fytyre, shkundni butesisht permbajtjen per t’i perzier.

2. Vaj limoni

Per trajtimin e akneve por edhe kunder plakjes perdoret vaji i limonit. Ky vaj ka veti te larta antioksiduese dhe antimikrobike. Vajrat thelbesore te limonit duhet se pari te hollohen ne nje vaj bartes siç eshte rrushi, kokosi ose vaji i ullirit per shkak se eshte nje vaj shume i perqendruar. Vajrat e agrumeve eshte me mire t’i perdorni ato gjate nates pasi reagojne ashper ne lekuren tuaj kur ekspozoheni ne diell.

Ne nje shishe 50 ml, perzieni:

50 ml vaj bartes (ne rekomandojme vaj ulliri ekstra te virgjer)

3-5 pika vaj limoni

Perpara se te perdorni permbajtjen e saj ne lekuren tuaj shkundni butesisht shishen. Perdoreni ate vetem gjate nates , per rezultate te mira.

3. Vaj livandoje

Edhe tek rudhat shihet i njejti efekt pasi era e livandos nxit relaksin total. Vaji esencial i livandos ben mrekulli per puçrrat dhe rrudhat pasi ka nivele te larta te antioksidanteve, vetive antimikrobike dhe antibakteriale.

Ne nje kavanoz ose tas te vogel, kombinoni:

Disa pika vaji esencial te livandos se paster

Vaj ekstra te virgjer kokosi (ose ndonje vaj tjeter qe preferoni)

Shkundini butesisht ose perziejini.

4. Vaj rrushi

Nje nenprodukt i vererave eshte vaji i rrushit i cili behet nga farat e rrushit te shtypur. Ai eshte nje vaj ushqyes per lekuren tuaj pasi farat jane te pasura me vitamina E dhe yndyrna te pangopura.

Aplikojeni direkt ne lekuren vajin e rrushit dhe derisa te perthithet
masazhojeni .

5. Vaj i fares se karrotes

Ky vaj esencial merret nga farat e karrotes dhe ka venti anti-plakje. Eshte i pasur me veti anti-inflamatore, antimikrobike,hidraton dhe perterin lekuren. Vaji i fares se karrotes ka nivele te larta te antioksidanteve por perpara se ta ferkoni ne lekure duhet se pari te hollohet me nje vaj bazik.

Per te perdorur vajin e karotes, kombinoni:

2 luge çaji vaj bajameje ose avokadoje

2 pika vaji te fares se karrotes

Per te aplikuar vajin ne lekuren tuaj perdorni gishtat ose pambukun.

6. Vaj ulliri

Vaj i ullirit eshte i pasur me antioksidante dhe vitamina hidratuese.

Thjesht lagni nje cope pambuku ne:

Vaj ulliri ekstra te vi rgjer

Disa pika leng te fresket limoni (opsionale)

Para se te flini vendoseni pambukun mbi fytyre por lekura e secilit person vepron ndryshe ndaj secilit vaj.

Beni nje prove para se te aplikoni vajin ne ndonje pjese te lekures tuaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending