Connect with us

Aktualitet

E keni barkun e fryre dhe e keni vete fajin/ Ja cfare duhet te beni qe ta hiqni njehere e mire

Published

on

Keto jane 4 ushqimet qe ju shkaktojne fryrje ne zonen rreth barkut
Yndyra aktive e barkut ruhet rreth zorreve, melcise ,pankreasit dhe ndryshe nga yndyrna nen lekure ajo luan nje rol te rendesishem ne ekulibrin e homoneve.

Flisni me mjekun per nje takim nese keni shume yndyre rreth barkut pasi mund te shkaktoje semundje te ndryshme si ato te zemres, probleme te tiroides dhe rrit rrezikun e diabetit te tipit dy.

Me poshte do te lexoni ushqimet te cilat krijojne yndyre rreth barkut dhe ato jane :

1.Fruktoza

Te gjitha produktet e embla dhe sodat qe marrim ne supermarket jane te pasura me sheqerna te perpunuar dhe / ose fruktoze. Rekomandohet nga Organizata Boterore e Shendetit qe ne varesi te recetes te konsumoni jo me shume se 50 gr sheqer ne dite, qe eshte e barabarte me me pak se nje shishe kola.

2. Ushqime te pabalancuara me pak yndyre

Gjithmone pyesim se si patatet e skuqura dhe nje hamburger nese shoqerohen me mish dhe buke jane kaq te keqija. Sipas dietologeve nje hot dog shkakton problem me ekuilibrin sepse keto ushqime te shpejta nuk permbajne perime sepse vetem ato mund te balancojne nivelin e yndyres ne bark.

3. Karbohidratet e perpunuara

Nje nga burimet e karbohidrateve te refinuara eshte orizi i bardhe,makaronat dhe buka e bardhe. Ne kete studim thuhet se karbohidratet e rafinuara shkaktojne rritje te yndyres rreth barkut.

4. Sheqernat e perpunuara

Yndyren rreth zones se barkut e shkakton edhe niveli i larte i sheqerit. Grupit te karbohidrateve te perpunuara i perkasin edhe dritherat e mengjesit te cilat kane te njejtin rezultat si orizi i bardhe nese konsumohet çdo dite ne sasi te larta.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Kush ishte djali qe puthi ?/Ja cfare pohon Tea ne instagramin e saj me deklaraten e plote

Published

on

Tea eshte personazhi qe ka krijuar me shume protagonizem nga te gjithe ne emisionin “Per’puthen”. Pas “drames” qe ndodhi mes saj dhe Beartit, qe askush nuk e priste, dje ajo hodhi dyshime per nje lidhje me nje djale tjeter.

Story qe hodhi dje tronditi gjithe fansat e saj dhe ne te njejten kohe Beartin. Diten e sotme ajo ka hedhur nje pyetesor per fansat dhe ata e kane pyetur pikerisht per kete gje.

Tea thyeu heshtjen duke u pergjigjur ne storyn e saj. Ajo tha qe ai ishte vetem nje mik i vjeter dhe mes tyre nuk ka dicka me shume se kaq.

Pervec kesaj, Tea thote qe kur te vije koha per lidhje romantike, ka shanse shume te medha qe askush sdo te dije asgje  dhe ne kete menyre i mbyll gojen te gjite atyre qe kishin dyshime per te.

Ajo ka vendosur qe te hedhi pas cdo gje qe ndodhi ne “Per’puthen” dhe te vazhdoje me jeten e saje ne privatesi. Sic tha dhe ne intervisten e saj te fundit, Tea i sqaroi te gjitha per “kapitullin e perputhen” dhe tani nuk do te pyetet me per te.

Per sa i perket jetes se saj private, ajo ka vendosur qe te mbaje gjithcka ne fshehtesi qe ketej e tutje. Por e sigurt eshte qe fansat e saj do te kene gjithnje dyshime per kete.

Continue Reading

Aktualitet

“Ti s’di ta drejtosh emisionin Perputhen”, Bora Zemani i kthehet ndjekësit dhe e ben per 1 lek

Published

on

Moderatorja e njohur Bora Zemani tani prezanton programin me te ri televiziv “Per’puthen’ pas eksperiences se saj si drejtuese e disa formateve ne ‘Tring’ dhe ‘Vizion Plus’.

Bora eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh poston foto te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Moderatorja e njohur ndan me ndjeksit e saj momente edhe nga jeta private pervecse nga daljet televizve.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet ne studion e emisionit.

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente te ndryshme nga ndjekesit.
Nje prej tyre i ka shkruajtur se Bora nuk di qe te drejtoje emisionin ‘Per’puthen.

“Me vjen keq, por s’di ta drejtosh kete emision”, shkruan ndjekesja.
Moderatores i ka rene ne sy ky koment dhe nuk ka ngurruar qe t’i ktheje nje pergjigje epike.

Zemani ka shkruajtur: “Mos te te vije keq fare. S’ke ç’i ben”.

Kujtojme se Bora ne cdo dalje televizve kujdeset per cdo detaj qe nga zgjedhja e veshjes dhe deri tek grimi.

Continue Reading

Aktualitet

Me strece leopard dhe me barkun jashte/ Shikoni cfare trupi si ngjale ka bere Soni Malaj

Published

on

Soni Malaj eshte nje nga kengetaret me te pelqyera dhe me te mira per publikun. Sonit i shtohet edhe me shume hijesha sado qe vitet kalojne.

Ajo ka treguar se gjithmone ben kujdes te madh per mirembajtjen e linjave trupore.

Kengetarja e njohur eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh ndan me ndjekesit momente te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Ajo ka postuar disa foto ku shfaqet ne palester dhe e veshur me rroba sportive. Nepermjet ketyre fotove Soni na e verteton edhe nje here qe pavaresisht moshes gjithmone do te duket rrezellitese.
Ne sy bie barku i sheshte plot muskuj dhe linjat perfekte.

Edhe pse eshte nene, ajo eshte gjithnje ne super forme fizike.

Ne cdo dalje, imazhi i kengetares eshte i kuruar deri ne detaje.

Continue Reading

Trending