Connect with us

Aktualitet

Fryrja e barkut eshte hall me vete/ Ja si te pastroni zorren dhe te hiqni barkun e fryre

Published

on

Shpetoni njehere e mire nga kapslleku dhe problemet me tretjen ne kete menyre

Nje nder problemet qe shume njerez vuajne qofte se e kane trasheguar apo nga ushqyerja jo e mire eshte kapslleku. Ndoshta nuk e dinit me pare por ka disa ushqime dhe menyra qe mund t’ju bejne te ndiheni me mire.

Lexoni me poshte disa prej tyre:

Uji

Laksativi me i mire qe ekziston dhe qe nuk ka efekte anesore eshte uji.Nese konsumoni uje heret ne mengjes kur shtomaku eshte bosh , zorret do t’a bejne me mire punen e tyre.

Kosi

Kur jeni kaps si rregull eshte mire te qendroni larg nga produktet e qumeshtit.

Per shkak te perqendrimit te larte te baktereve te shendetshme(probiotikeve) kosi eshte nje perjashtim nga ky rregull.

Brokoli

Studimet tregojne se nese nuk konsumoni perime dhe fruta je jeni me te ndjeshem ndaj kapsllekut.

Nese kapslleku eshte luftuar, brokoli eshte nje nga zgjedhjet me te shendetshem. Ai permban mbi 5 gram fibra per filxhan.

Fasule te zeza

Nje nga burimet me te bollshme te fibrave te tretshme, qe permbajne mbi 15 grame ne vetem 1 filxhan jane fasulet e zeza. Nese jeni kaps, keto fasule te shijshme duhet te jene ne pjaten tuaj pasi gjithashtu jane nje burim i shkelqyer i proteinave.

Kumbulla

Kumbullat permbajne nje substance te njohur si dihydrophenylisatin, nje laksativ natyror qe ndihmon kontraktimet e muskujve.

Ato gjithashtu kane ne permbajtjen e tyre sorbitol, nje alkool me sheqer qe mund te sherbeje gjithashtu si nje laksativ.

Kivi

Nje frute e shendetshme qe nese hahet ne mengjes ve ne levizje “zorret dembele”eshte Kivi.

Dredhezat

Ato qe u japin atyre permbajtjen e larte te fibrave te tretshme jane farat e vogla te dredhezave. Nje banane e pjekur do t’ju jape perafersisht te njejten sasi fibrash nese nuk i pelqeni dredhezat.

Bajamet

Bajamat sic mund ta dini, jane plot me ushqyes te ndryshem dhe yndyra te shendetshme. Dy grushta me bajame permbajne 3.5 gram fibra te tretshme. Bajamet jane nje burim i shkelqyeshem per te luftuar kapsllekun.

Aloe Vera

Per shume funksione fiziologjike, nder te cilat edhe per sistemin e tretjes dhe veçanerisht per zorret Aloe Vera eshte produkti ideal.

Fara liri

Nje burim teper i zhdervjellet i fibrave eshte liri. Nje luge gjelle fara permban 3 gram fibra te tretshme dhe mund te perdoren pothuajse ne cdo ushqim dhe jane fantastike per smoothie po ashtu.

Drithera me fibra te larte

Per te sulmuar kapsllekun mengjesi eshte nje mundesi. Shtoni dritherat qe permbajne te pakten 5 gram fibra per racion dhe shmangni ushqimet e mbushura me sheqer.

Bollgur

Bollguri per mengjes eshte nje zgjedhje e shkelqyer pasi ka shume perfitime shendetesore. Ky produkt ndihmon ne balancimin e niveleve te kolesterolit dhe lehteson tretjen perveç ndihmes qe jep gjithashtu per te pasur nje zemer te shendetshme. Nje filxhan kafe bollgur permban 3 gram fibra te tretshem.

Buka integrale

Atribute ushqyese qe mund te ndihmojne ne lehtesimin e kapsllekut eshte buka integrale.

Ajo eshte e ulet ne yndyre dhe e larte ne fibra dietetike dhe karbohidrate komplekse.Nje fete mesatare permban dyfishin e sasise se fibrave ushqyese ne krahasim me fibrat e bardha.

8 Comments

8 Comments

  1. Pingback: where to buy mdma molly ecstasy

  2. Pingback: Glo Carts

  3. Pingback: buy marijuana online

  4. Pingback: Phygital

  5. Pingback: ip stresser

  6. Pingback: good site to buy dumps with bin

  7. Pingback: read more about it

  8. Pingback: nova88

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Do jete shenja me me fat e muajit NENTOR/ Kjo eshte shenja qe do ti hapen portat e fatit kete muaj

Published

on

Horoskopi për muajin nëntor nuk do të jetë, siç ndodh gjithmonë, menjëherë pozitiv për të gjitha shenjat e zodiakut, por ka një për të cilin yjet do të përpiqen të rimbushin llogarinë bankare dhe të krijojnë një mjedis pune shumë më të kënaqshëm.

Parashikimet e horoskopit mund t’i bëjnë shumicën e njerëzve të buzëqeshin, por edhe ata që nuk besojnë se yjet mund të kenë ndonjë ndikim në jetën tonë të ardhshme ose të tanishme, përfundojnë duke lexuar atë që mund të ndodhë.

Horoskopi nuk është një parashikim 100% i saktë i asaj që do të ndodhë nga tani në një javë ose një muaj, por një pikënisje, për t’u përpjekur të katalizojmë në mënyrën më të mirë të mundshme ato energji që udhëtojnë në kozmos. Dhe për muajin nëntor është një shenjë e zodiakut që po përgatitet për gjëra të mëdha dhe kryefjala e saj është “udhëtimi”.

Muaji Nëntor pritet të jetë absolutisht me fat për ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit. Kjo shenjë zjarri që ne astrologjikisht e vendosim në fillim pasi të lindurit në pranverë janë Dashi, është një personazh shumë i fortë. Muaji Nëntor premton që fillimisht të jetë i mbushur me udhëtime, të cilat nga ana tjetër do të sjellin suksese të mundshme në fushën e punës.

Udhëtimet mund të jenë udhëtime pune që do të lejojnë që shenja e Dashit të demonstrojë të gjithë vlerën e saj. Vlera që padyshim mund të kthehet në kënaqësi ekonomike. Ambicia e shenjës së Dashit do të guduliset me oferta pune shumë fitimprurëse të cilat mund të provojnë të jenë sfida.

Nëse jeni një person i shenjës së Dashit dhe po përgatiteni të ndryshoni punë ose dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj, bëhuni gati sepse në Nëntor horoskopi juaj ka të bëjë me paratë, udhëtimet dhe kënaqësinë e madhe. Mbajini sytë hapur dhe valixhen gati.

Continue Reading

Aktualitet

Lum kush i ka afer/ Keto jane 6 grate me te bukura dhe sensuale te horoskopit

Published

on

Ndalemi te femrat, pra nëse e gjeni veten te këto shenja horoskopi, konsideroheni më të bukur, sipas ekspertëve që merren me këtë fushë.

1. Luani: Femra më e bukur e horoskopit është luani. Ajo ka tipare të mira dhe është tërheqëse. Femra luan ka një sensualitet që të mahnitë. Ekspertët sqarojnë se këto femra kanë aftësi që t’i bëjnë meshkujt për vete me bukurinë e tyre. Tiparet i kanë të rregullta. Shenja e luanit është edhe aktorja simpatike, Charlize Theron.

2. Ujori: Shenja e ujit, është ajo që dominon me bukurinë fizike nga shenjat e tjera të horoskopit. Ajo njihet për mënyrën e veçantë të veshjes dhe stilit plot sharm. Femra ujor i ka sytë shprehës dhe i bën meshkujt të tërhiqen ndaj saj. Liria që i karakterizon, i shkon shumë me tiparet e bukura që shfaq te njerëzit që e rrethojnë. Shenja e ujorit është edhe kantautorja, Alicia Keys.

3. Peshorja: Femrat peshore janë shumë tërheqëse. Ato karakterizohen nga duart dhe fytyra e bukur. Thuhet se këto femra kanë një bukuri natyrale dhe i pëlqen thjeshtësia. Këto femra pa tualet duken edhe më bukur. Përmendim këtu edhe aktoren e famshme bukuroshe, Catherine Zeta-Jones.

4. Dashi

Kjo shenjë shpesh konsiderohet më e bukura, dhe ato zakonisht zbukurohen me elegancë të lindur.

Ato kanë një fytyrë simetrike, buzë perfekte, sy të bukur, rini dhe vrima të ëmbla në faqe që i bëjnë ato të ndryshme, ekzotike dhe, në fund të fundit, më tërheqëse se të tjerat.

5.Akrepi

Ato njihen nga tiparet e tyre të theksuara të fytyrës dhe sytë e mëdhenj në një hije të pazakontë, hipnotizuese. Përveç një pamje depërtuese, ajo mburret edhe me buzë sensuale, si dhe flokë të bukura.

Ato janë zakonisht të holla dhe të stolisura me një ngjyrë të ndritshme, lëkurë të butë dhe të pastër.

6. Bricjapi

Pjesëtarët e kësaj shenje njihen për figurën e tyre seksi. Edhe pse pamja e tyre është kryesisht mesatare dhe neutrale, ato bien në sy me sy të mëdhenj, më shpesh në një nuancë blu ose gri, por edhe me një buzëqeshje të bukur të sinqertë.

Zakonisht u pëlqen të vishen, kështu që rrobat e bukura janë ato që i dallojnë nga personazhet e tjerë.

Continue Reading

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Trending