Connect with us

Aktualitet

Njollat kafe shtohen ne vere/ Ja si te pergatisni SERUMIN BIO per zbardhjen e lekures, ruajeni

Published

on

Melasma ose njohur ndryshe si “maska e shtatzenise” ,sipas Akademise Amerikane te Dermatologjise, eshte nje problem i lekures i cili prek kryesisht femrat.

Njollat kafe ne fytyre ne pergjithesi shfaqen per shkak te ndryshimeve hormonale shkaktuar nga shtatzenia ose nga ekspozimi ne diell.
Me poshte do te lexoni disa perberes natyrale qe zbehin pamjen e kesaj njolle:

1.Leng limoni

Ne limon gjendet acidi citric i cili ka fuqi zbardhuese. Ky acid promovon rigjenerimin e qelizave te reja e te shendetshme por trajton edhe hiperpigmentimin e lekures. Me nje pambuk aplikoni direkt ne lekure lengun e limonit dhe lereni per 20 minuta.

2. Maska me bollgur

Blloguri vepron si nje skrap natyral qe pastron lekuren nga qelizat e hiperpigmetuara dhe te v dekura.

Merrni dy luge bollgur,nje luge mjalte dhe dy luge qumesht dhe i perzieni derisa te krijohet nje paste e trashe per t’u aplikuar ne lekure. Lereni per 20 minuta,shpelajeni me uje te vaket dhe per te arritur rezultatet e deshiruara perseriteni disa here ne muaj.

3. Leng qepe

Qepa eshte e pasur me komponimet e squfurit te cilet kane vetine te njetrajtesojne ngjyren e lekures.

Por gjithashtu lengu i qepes nxit rritjen e shendetshme te qelizave dhe i ushqen ato.

Merrni nje lug leng qepe dhe e perzieni me nje luge uthull molle. Aplikojeni ne fytyre per 20 minuta dhe me pas shpelajeni.

4.Vitamina E dhe vitamina C

Njihen ndryshe si vitaminat e fytyres dhe mjafton vetem te aplikoni direkt ne lekure xhelin e vitmanines E apo pluhurin qe perftoni nga shtypja e disa kokrrave vitamine C dhe do te shihni rezultate te dukshme brenda nje periudhe shume te shkurter.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Kush ishte djali qe puthi ?/Ja cfare pohon Tea ne instagramin e saj me deklaraten e plote

Published

on

Tea eshte personazhi qe ka krijuar me shume protagonizem nga te gjithe ne emisionin “Per’puthen”. Pas “drames” qe ndodhi mes saj dhe Beartit, qe askush nuk e priste, dje ajo hodhi dyshime per nje lidhje me nje djale tjeter.

Story qe hodhi dje tronditi gjithe fansat e saj dhe ne te njejten kohe Beartin. Diten e sotme ajo ka hedhur nje pyetesor per fansat dhe ata e kane pyetur pikerisht per kete gje.

Tea thyeu heshtjen duke u pergjigjur ne storyn e saj. Ajo tha qe ai ishte vetem nje mik i vjeter dhe mes tyre nuk ka dicka me shume se kaq.

Pervec kesaj, Tea thote qe kur te vije koha per lidhje romantike, ka shanse shume te medha qe askush sdo te dije asgje  dhe ne kete menyre i mbyll gojen te gjite atyre qe kishin dyshime per te.

Ajo ka vendosur qe te hedhi pas cdo gje qe ndodhi ne “Per’puthen” dhe te vazhdoje me jeten e saje ne privatesi. Sic tha dhe ne intervisten e saj te fundit, Tea i sqaroi te gjitha per “kapitullin e perputhen” dhe tani nuk do te pyetet me per te.

Per sa i perket jetes se saj private, ajo ka vendosur qe te mbaje gjithcka ne fshehtesi qe ketej e tutje. Por e sigurt eshte qe fansat e saj do te kene gjithnje dyshime per kete.

Continue Reading

Aktualitet

“Ti s’di ta drejtosh emisionin Perputhen”, Bora Zemani i kthehet ndjekësit dhe e ben per 1 lek

Published

on

Moderatorja e njohur Bora Zemani tani prezanton programin me te ri televiziv “Per’puthen’ pas eksperiences se saj si drejtuese e disa formateve ne ‘Tring’ dhe ‘Vizion Plus’.

Bora eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh poston foto te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Moderatorja e njohur ndan me ndjeksit e saj momente edhe nga jeta private pervecse nga daljet televizve.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet ne studion e emisionit.

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente te ndryshme nga ndjekesit.
Nje prej tyre i ka shkruajtur se Bora nuk di qe te drejtoje emisionin ‘Per’puthen.

“Me vjen keq, por s’di ta drejtosh kete emision”, shkruan ndjekesja.
Moderatores i ka rene ne sy ky koment dhe nuk ka ngurruar qe t’i ktheje nje pergjigje epike.

Zemani ka shkruajtur: “Mos te te vije keq fare. S’ke ç’i ben”.

Kujtojme se Bora ne cdo dalje televizve kujdeset per cdo detaj qe nga zgjedhja e veshjes dhe deri tek grimi.

Continue Reading

Aktualitet

Me strece leopard dhe me barkun jashte/ Shikoni cfare trupi si ngjale ka bere Soni Malaj

Published

on

Soni Malaj eshte nje nga kengetaret me te pelqyera dhe me te mira per publikun. Sonit i shtohet edhe me shume hijesha sado qe vitet kalojne.

Ajo ka treguar se gjithmone ben kujdes te madh per mirembajtjen e linjave trupore.

Kengetarja e njohur eshte shume aktive ne rrjetet sociale dhe shpesh ndan me ndjekesit momente te ndryshme nga perditshmeria e saj.

Ajo ka postuar disa foto ku shfaqet ne palester dhe e veshur me rroba sportive. Nepermjet ketyre fotove Soni na e verteton edhe nje here qe pavaresisht moshes gjithmone do te duket rrezellitese.
Ne sy bie barku i sheshte plot muskuj dhe linjat perfekte.

Edhe pse eshte nene, ajo eshte gjithnje ne super forme fizike.

Ne cdo dalje, imazhi i kengetares eshte i kuruar deri ne detaje.

Continue Reading

Trending