Connect with us

Shtepia

Lidhja juaj do ndryshoje 100%/ Keto jane 3 gjerat qe ciftet e lumtur i bejne cdo dite

Published

on

Disa çifte janë thjesht të lumtur. Ne të gjithë i njohim ata – gjyshja dhe gjyshi juaj, të cilët kanë udhëtuar përgjatë jetës së bashku për më shumë se 60 vjet, shoku juaj më i mirë që ka qenë mbi hënë për të pasur të dashurin më të madh në botë për 10 vjet dhe prindërit tuaj të cilët janë po aq të dashuruar sa ishin ditën e parë.

Çfarë kanë të përbashkët të gjitha këto çifte? A është një marrëdhënie e lumtur thjesht një rastësi? Kemi pyetur çiftet më të lumtura që mund të gjejmë dhe kemi kuptuar se të gjithë i bëjnë këto 3 gjëra …

Disa çifte janë thjesht të lumtur. Ne të gjithë i njohim ata – gjyshja dhe gjyshi juaj, të cilët kanë udhëtuar përgjatë jetës së bashku për më shumë se 60 vjet, shoku juaj më i mirë që ka qenë mbi hënë për të pasur të dashurin më të madh në botë për 10 vjet dhe prindërit tuaj të cilët janë po aq të dashuruar sa ishin ditën e parë. Çfarë kanë të përbashkët të gjitha këto çifte?

A është një marrëdhënie e lumtur thjesht një rastësi? Kemi pyetur çiftet më të lumtura që mund të gjejmë dhe kemi kuptuar se të gjithë i bëjnë këto 3 gjëra … Rezulton se sekreti i suksesit është kryesisht komunikimi. Duket shumë e thjeshtë (dhe jashtëzakonisht e dukshme), por për fat të keq, ne tentojmë të komunikojmë shumë pak këto ditë.

Ne jemi shumë të zënë, shumë të lodhur, po ndodh shumë, jetojmë jetën në mediat sociale dhe në internet dhe shpesh harrojmë komunikimin e vërtetë që supozohet të mbajë marrëdhëniet tona të shëndetshme. Nëse dëshironi ta shijoni marrëdhënien tuaj në vitet e ardhshme, është e rëndësishme të mësoni se si të komunikoni me efikasitet.

Secili dhe çdo çift i lumtur që kemi pyetur në lidhje me menaxhimin për të ruajtur mardhënien e duhur për vite e vite na dha këto tregues.

# 1: Shprehni emocionet dhe nevojat tuaja.

Partneri juaj nuk mund ta lexojë mendjen tuaj, prandaj është e rëndësishme që të tregoni qartë se çfarë kërkoni në marrëdhënien tuaj – dhe atë që nuk dëshironi. Jini të qartë kur shprehni ndjenjat, qofshin ato pozitive ose negative, dhe sigurohuni që ju të dy gjithmonë e dini se ku qëndroni. Ndonjëherë mund të mendoni se partneri juaj duhet të dijë se çfarë doni ose si ndiheni – por mbajeni mend njëherë e përgjithmonë: nuk është e mundur. Ju duhet të mësoni të flisni për emocionet dhe nevojat tuaja.

# 2: Jini plotësisht të ndershëm.

Në fund të fundit, nëse nuk mund të jesh i ndershëm me personin me të cilin ndan jetën, kur mund të jesh i ndershëm? Në një marrëdhënie, duhet të jeni tërësisht, ndonjëherë brutalisht të ndershëm dhe të hapur. Kjo vlen për gjëra të vogla, të tilla si sa e urreni kolegun tuaj të ri, si dhe për gjëra të mëdha dhe të rëndësishme që luajnë një rol të madh në jetën tuaj. Sa më i ndershëm të jeni, aq më të afërt dhe më e mirë do të jetë marrëdhënia juaj.

# 3: Shprehja e ndjenjave është e rëndësishme – por edhe dëgjimi është i rëndësishëm

Ka dy persona në çdo marrëdhënie, dhe të dy janë njësoj të rëndësishëm. Ju keni mësuar të shprehni emocionet tuaja, gjë që është shumë e rëndësishme, por është po aq e rëndësishme që të dëgjoni atë që partneri juaj ka për të thënë. Në të njëjtën kohë, përpiquni të kuptoni fjalët e tyre dhe t’i merrni në konsideratë. Mbani mënd se nuk jeni të përsosur dhe se partneri juaj mund të presë që të bëni disa ndryshime. Nëse mund ta bëni këtë dhe të bëni një hap përpara së bashku, ndoshta keni ardhur përpara një jete shumë të ndritur.

6 Comments

6 Comments

  1. Pingback: Plymouth workers call in sick more than any other UK city

  2. Pingback: กล่องอาหาร

  3. Pingback: 셔츠룸

  4. Pingback: free cvv2 fullz

  5. Pingback: nova88

  6. Pingback: สล็อตวอเลท

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Shtepia

Dieta e cila do ju rrezoje disa kilograme peshe dhe eshte e shendeteshme

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje diete shume efikase me te cilen do te humbisni rreth 4 kilograme ne jave. Kjo diete nuk shkakton problem per shendetin dhe metabolizmin tuaj. Gjithashtu ju duhet te ndiqni keto rregulla:

-Pini te pakten 1.5 l uje-Mos i shmangni asnjehere vaktet sepse do te ngadalesoni metabolizmin-Hani nje frut nese ju merr uria-Lejohet qe te konsumoni deri ne 3 kafe ne dite pa sheqer-Mos pini pije me gaz apo alkoolike- Ne mengjes pini direkt nje gote me uje-Ditet e dietes mund t’i nderroni

E HENE: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos pa yndyre me drithra integrale.Paradite: 1 frut sipas deshires ose 1 kos te holle.Dreke: 400 grame salmon te tymosur ose nje panine integrale me 80 grame proshute krudo.Pasdite: Nje frut sipas deshires.Darke: 80 grame pasta me domate dhe borzilok, sallate jeshile me nje luge vaj dhe uthull.

E MARTE: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos te holle me drithera integrale.Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos pa yndyre.Dreka: 1 pjate me oktapod dhe patate ose 1 pjate bresaole me rukola dhe 1 panine integrale.Pasdite: 1 frut sipas shijes.Darke: 1 panine integrale. Pule me salce kerri.

E MERKURE: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos me pak yndyre me drithra integrale.Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyre.Dreka: 1 pjate proshute krudo pa yndyre dhe pjeper.Pasdite: nje frut sipas shijes.Darke: Perime te ziera, nje panine integrale.

E ENJTE: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos me pak yndyre me drithra integrale.Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyre.Dreke: 400 grame Merluc te tymosur ose 80 grame bresaole me nje panine integrale.Pasdite: Nje frut sipas shijes.Darke: Gjoks gjeli, sallate me rukola.

E PREMTE: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos me pak yndyre me drithra integrale.Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyre.Dreke: Dy feta shalqi, nje kaush me akullore me fruta.Pasdite: Nje frut sipas shijes.Darke: 60 grame oriz me kungull, sallate mikse me nje luge vaj ulliri dhe uthull.

E SHTUNE: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos me pak yndyre me drithra integrale.Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyre.Dreke: Nje pjate supe me perime.Pasdite: Nje frut sipas shijes.Darke: Orate (Krap deti), nje panine integrale.

E DIEL: Mengjes: kafe ose çaj me mjalte dhe dy feta buke te biskotuar integrale, ose kos me pak yndyre me drithra integrale.Paradite: 1 frut sezoni sipas shijes ose 1 kos me pak yndyre.Dreke: Sallate me bishtaja dhe patate te ziera me nje luge vaj.Pasdite: Nje frut sipas shijes.Darke: Sallate mikse me domate dhe karrota dhe nje veze e zier.

Continue Reading

Shtepia

Brenda shtepise luksoze te Bieta Sulos/ Shikoni sa bukur e ka rregulluar ajo vilen 2 kateshe

Published

on

Alban Dudushi dhe Bieta Sulo moderatorja e njohur e emisionit ‘Ftese ne 5’ jane bere prinder te nje djali. Cifti e ka pagezuar vogelushin me emrin Kroi Art.

Prej vitesh pjese e ekranit te ‘Top Chanel’, dyshja ka drejtuar emisione me peshe ne kete televizion.

Bieta eshte shume aktive ne rrjetet sociale ku shpesh poston foto nga jeta e saj personale dhe profesionale.
Nepermjet disa postimeve ne ‘Instagram’, ajo ka zbluar disa pjese te apartamentit te saj.

Shtepia e Bietes dhe Albanit eshte me dy kate e me shkalle nga brenda. Nga fotot e publikuara vihet re se ngjyra qe mbizteron eshte kafeja dhe e bardha.

Gjithashtu ngjyra e bardhe mbizoteron edhe ne kuzhinen e saj moderne.

Bashkengjitur fotos qe u komentua gjate nga fansat, Bieta shkruan: ‘Gati per xhiro xhiro”.Albani dhe Bieta jane pergatitur per nje shetitje me djalin e tyre.

Continue Reading

Shtepia

Do tju doje si i cmendur/ Keto jane 10 gjerat e vogla qe duhet ti beni per nje lidhje te gjate

Published

on

Nuk do te thote qe ne e kuptojme gjithmone njeri-tjetrin edhe pse mund te flasim te njejten gjuhe. Kur diskutojme fjalet dhe frazat mund te kene kuptime te ndryshme per secilin prej nesh. Ne ndonjehere nuk mund te komunikojme pa debatuar. Ju mund te mesoni se si te komunikomi me mire me njeri-tjetrin nese jeni te gatshem qe te beni disa perpjekje.

1. Grate: Mos u kapni me detaje te kota tek mesazhet.

Grate lexojne me shume vemendje mesazhet e partnerit te tyre ndersa burrat nuk perpiqen qe te gjejne nenkuptime ne ate mesazh qe eshte shkruar.

Ju mund te arrini te beni dallimin nese kuptoni deshirat e njeri-tjetrit.

2. Burra: Mos keshilloni, vetem degjoni

Grate e shohin komunikimin si nje menyre per te eksploruar ndjenjat me partnerin. Ndersa burrat mendojne keshilla te shendetshme dhe zgjidhje te qarta. Grate thjeshte duan te degjohen ndersa burrat te japin keshilla.

3. Grate: Vleresoni faktin qe ai deshiron t’ju mbeshtese

Burrat thjeshte duan t’i qendrojne prane dhe ta mbeshtesin kur shohin se partnerja ka nje problem. Ai do te perpiqet te komunikoje dhe te eksploroje taktika te ndryshme te zgjidhjes se problemve.

4. Grate: Kuptoni qe burrat gjithashtu kalojne kohe “cilesore” me veten

Shpesh burrat akuzohen se jane te terhequr dhe jo komunikues. Grate nese perpiqen te kuptojne arsyet e kesaj sjellje mund te fitojne shume.

Partneri thjesht po ben nje pushim nga problemet e tij nese nuk eshte duke folur. Jepi hapesiren qe i nevojitet dhe mos u shqetesoni! Duke i treguar se keni besim tek partneri sigurohuni qe ta beni te ndihet sikur gjithcka do te jete ne rregull.

5. Grate: Mundohuni te keni qellime me te qarta

Ne menyren se si i thone gjerat, burrat e grate jane shume te ndryshem. Grate kane tendencen te shmangin akuzat e drejteperdrejta dhe jane pak me indirekte se burrat.

6. Burra: Sigurohuni qe ajo e di se po e degjoni

Permes pergjigjeve verbale, kontaktit fizik dhe kontaktit me sy, partneret ndryshojne ne stilet e tyre te komunikimit. Grate i kushtojne rendesi te madhe reagimit te vazhdueshem per t’u siguruar qe partneri po i degjon ndersa burrat nuk bejne perpjekje qe partnerja te degjoje permes kontaktit me sy apo sinjaleve te tjera.

7. Grate: Provoni ta shihni nje detyre thjesht si nje detyre

Edhe nese nuk e pelqejne detyren qe u eshte dhene, burrat priren te punojne edhe me shefin e tyre. Ndersa grate diskutojne dhe stresohen shume per ate qe kane per te bere.

8. Grate: Kuptoni qe burrat shpesh kane nevoje te bejne diçka gjate kohes qe bisedojne

Grate perpiqen te diskutojne gjithcka ne ate moment ndersa burrat kerkojne nje mjedis me te mire per te diskutuar problemin. Kjo gje mund te shkaktoje edhe me shume debat.

9. Burra: Mos hezitoni te kerkoni ndihme

Nje reflektim i paaftesise se tyre per te arritur dicka eshte nevoje per te kerkuar ndihme ndersa per grate si nje shenje e kujdesit per dike tjeter perceptohet ofrimi i keshillave. Perpiquni qe te jeni sa me te qarte ne lidhje me qellimet tuaja ne menyre qe te kaperceni kete boshllek.

10. Grate: Kuptoni se burrat jane degjues selektiv

Burrat jane “degjues selektive” dhe per te gjetur nje zgjidhje ata do te degjojne aq sa e gjykojne. Ndersa grate tregojne nje vleresim me te madh per shenjat joverbale dhe verbale dhe nese keto te dyja nuk jane te pranishme ato mund te ofendohen.

Continue Reading

Trending