Connect with us

Keshilla

Lekure e bardhe si e bebes/ Ja si te pergatisni SERUMIN BIO per zbardhjen e lekures, ruajeni

Published

on

Maskë me të bardhën e vezës

Kjo maskë do të pastrojë dhe zhbllokojë poret tuaja.

– Ndani të verdhën e vezës nga e bardha. Rrihni të bardhën e vezës. Merrni një pecetë, ngjyejeni atë në bardhën e vezës dhe vendoseni në fytyrën tuaj.

– Lëreni të thahet dhe pastaj butësisht hiqeni. Shpërlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë dhe aplikoni krem nëse është e nevojshme.

Maskë me avokado dhe mjaltë

Kur ju ndiheni të lodhur dhe keni nevojë për një relaksim, për këtë ka nevojë edhe lëkura juaj. Kjo maskë kërkon:

1/2 avokado

1/4 filxhan bollgur

1 lugë gjelle uthull molle

2 lugë mjaltë

1 lugë lëng limoni

Lani dhe pastroni avokadon dhe pastaj bëjeni pure. Shtoni bollgur, përziejeni dhe pastaj shtoni pjesën tjetër të përbërësve. Aplikojeni përzierjen në lëkurën tuaj. Lëreni për 20 minuta dhe pastaj shpërlajeni me ujë.

Maskë me të verdhën e vezës dhe me vaj ulliri

Kur ju mendoni se lëkura juaj është “e lodhur” dhe që ka nevojë për ushqim, atëherë kjo është maska që duhet të përdorni:

– Merrni një vezë dhe ndani të verdhën nga e bardha. Përziejeni me 1 lugë vaj ulliri.

– Për aromatizim, shtoni një pikë të vajit tuaj të preferuar esencial (livando ose trëndafil). Aplikojeni në lëkurën tuaj dhe mbajeni për 20 minuta.

– Shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

Patate të ziera me qumësht dhe vaj bajame

Kjo maskë do t’ju ndihmojë të hiqni qafe aknet dhe të zbardhni tonalitetin e lëkurës tuaj.

– Merrni një patate dhe vlojeni atë dhe pastaj shtypeni. Shto 2 lugë qumësht ose pluhur qumësht dhe 1 lugë vaj bajame.

– Vendosni përzierjen në lëkurën tuaj dhe lëreni për 20 minuta. Shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

Përsëritni 2-3 herë në javë për rezultat më të mirë!

Maska me domate

Kjo maskë e veçantë ndihmon në heqjen e qimeve të fytyrës dhe pastrimin e poreve. Ajo gjithashtu ka një efekt zabrdhimi në tonalitetin e lëkurës tuaj.

– Merrni një domate, hiqjani lëkurën dhe shtryjeni lëngun në një tas (pa fara dhe mish). Merrni 1 lugë lëng domate dhe përziejeni atë me 1 lugë xhelatinë pluhur dhe 1 lugë qumësht. Përziejeni mirë.

– Nxeheni përzierjen në banjo-mari (vendoseni tasin që përmban përzierjen në një enë më të madhe me ujë të valë). Shtoni disa pika mjaltë dhe përziejeni përsëri.

Lëreni të ftohet pak dhe pastaj aplikojeni në lëkurë. Lëreni të thahet tërësisht dhe pastaj hiqeni butësisht.

Maska me qumësht dhe bollgur

Nëse keni nevojë për të hidratuar dhe për të zbutur lëkurën, kjo maskë është e duhura.

– Merrni 2 lugë bollgur. Bluajeni atë në një blender deri sa të kthehet në pluhur. Merrni 2 lugë qumësht të ngrohtë dhe përziejini bashkë.

– Shtoni 1 lugë vaj ulliri. Përziejeni përsëri. Vendoseni përzierjen në fytyrë dhe lëreni atë për 10-15 minuta. Shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

Maskë me limon dhe kastravec

Kjo maskë është e mrekullueshme për zbardhjen e lëkurës tuaj, largimin e papërsosmërive dhe pastrimin e poreve. Mbani shënim:

Merrni një kastravec, limon dhe xhelatinë pluhur. Përziejeni 2 feta kastravec të qëruar me 2 lugë lëng limoni.

Filtrojeni dhe ngroheni përzierjen në një nxehtësi të ulët. Shtoni 2 lugë xhelatinë pluhur dhe përziejeni për një minutë.

Lëreni të ftohet. Përdorni një furçë për ta aplikuar atë në lëkurën tuaj. Lëreni të thatë plotësisht dhe pastaj butësisht hiqeni.

Maska me mjaltë

Kjo është një maskë ushqyese 100% që duhet ta përdorni çdo ditë.

3 lugë mjaltë

1/3 lugë pluhur kanelle

Përziejini të dy përbërësit dhe pastaj aplikojini në lëkurën tuaj. Shpërlajini me ujë pas 10 minutash.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending