Connect with us

Keshilla

Dhjami nuk shkrihet me lehte se kaq/ Ja si te hiqni 3 Kg dhjam brenda 1 jave

Published

on

Nëse jeni në kërkim të një diete për të arritur peshën tuaj ideale, kjo nuk do të thotë patjetër se duhet të vuani nga uria. Mjafton të keni vullnet e të ndiqni disa nga rregullat kryesore që dietologët rekomandojnë.

Ja cilat janë këshillat për të humbur deri në 3 kilogramë në javë në mënyrë të shëndetshme:

1. Pini sa më shumë ujë gjatë ditës

Uji nuk ka kalori dhe është një hidratues i përkryer dhe ju nevojiten të paktën 8 gota ujë natyral në ditë. Mos e zëvendësoni atë me lëngjet e frutave, pasi pavarësisht se lëngjet janë shumë të shëndetshme, mos harroni se përmbajnë kalori dhe nëse e teproni me to, mund ta teproni me karbohidratet pa e vënë fare re.

2. Largoni plotësisht nga menuja bukën e bardhë, orizin dhe pastën

Ju do të keni mundësi të arrini peshën ideale vetëm nëse dini të distancoheni nga “mëkati i bardhë” siç janë: buka e bardhë, sanduiçet, orizi i bardhë dhe pasta po me miell të bardhë.

Dhe nëse doni të humbisni në peshë, mos e zëvendësoni miellin e bardhë me atë integral, por me perime të shëndetshme. Për shembull nëse më parë do të konsumonit një sanduiç me pulë dhe majonezë, tashmë mund të konsumoni një sallatë jeshile me fileto pule, pomodorini, kastravec, misër etj, pra një pjatë me shumë vlera ushqyese dhe që ju ban në formë.

3. Largoni plotësisht nga menuja pijet e gazuara dhe lëngjet e konservuara

Pijet e gazuara dhe lëngjet e konservuara të frutave nuk duhet të kenë aspak vend nëse keni vendosur të arrini linjat tuaja perfekte trupore, pasi përveç se ato janë të dëmshme për shëndetin për shkak të përmbajtjes së tyre, ato kanë edhe një sasi shumë të lartë sheqeri industrial si dhe kanë shumë kalori.

4. Sakrifikoni të paktën një ushqim nga zakoni juaj ditor

Nëse jeni mësuar të konsumoni patatina gjatë orarit të punës apo një ëmbëlsirë pas darkës, mundohuni të hiqni fillimisht dorë nga njëra prej tyre. Pas disa kohësh ju do të harroni fare se më parë e konsumonit atë çdo ditë.

5. Konsumoni peshk salmon në një vakt gjatë ditës

Salmoni është i pasur me shumë vlera ushqyese dhe me shumë acide yndyrore Omega 3 dhe ka një ndikim shumë pozitiv në shëndetin dhe në lëkurën dhe pamjen tuaj. Prandaj mundohuni që njërin nga vaktet në ditë ta keni peshk salmon.

6. Bëni kardio të paktën 30 minuta në ditë

Për të rënë deri në 3 kilogramë në peshë gjatë një jave, nuk mjafton vetëm dieta, por edhe ushtrimet fizike. Mundohuni patjetër të bëni kardio në palestër ose ecje në natyrë të paktën 30 minuta në ditë.

7. Pini një kafe një orë para palestrës

Sipas studimeve nëse ju pini një kafe një orë përpara palestrës, do të ndiheni shumë më tepër energjikë dhe do të përballoni shumë më lehtë aktivitetin në palestër, duke ndihmuar kështu veten në djegjen e kalorive.

8. Flini gjysmë ore më shumë çdo ditë

Një gjumë i mirë ka një ndikim kryesor në metabolizmin dhe mirëqënien tuaj të përgjithshme shëndetësore. Prandaj nëse doni të bini në peshë, mundohuni të shkoni në shtrat gjysmë ore më parë, deri sa të arrini kohën ideale të gjumit, që është 7-8 orë në ditë.

9. Qëndroni drejt

Mund tju duket e pa vend, por qëndrimi me trupin drejt është shumë i rëndësishëm jo vetëm në aspektin estetik, por ai shmang edhe deformimet e shumta apo akumulimin e shëndetit dhe dhjamit në zona të caktuara.

Bëni 36 ulje ngritje në ditë

Edhe pa patur nevojë të shkoni në palestër, mundohuni të bëni 3 seanca me nga 12 ulje ngritje çdo ditë, për të forcuar në këtë mënyrë njëkohësisht muskujt e barkut, të këmbëve dhe të vitheve.

10. Çlirohuni nga fryrja e barkut

Nëse vuani nga fryrja e barkut apo keni problem me gazrat, drejtohuni në farmaci apo në dyqanet me bimë medicinale, pasi nëse sistemi juaj tretës ka probleme ju nuk do të ndiheni aspak mirë me veten dhe do të ndiheni shumë të lodhur e të pa motivuar për të kaluar një ditë sa më aktive dhe me energji.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

11 Keshilla te Modes qe bejne Dallimin Midis Elegancës dhe Ekstravagancës

Published

on

Ne shpesh kemi tendence t’i kujtojme nuancat e vogla ne momentin e fundit kur perpiqemi qe veshja jone te duket e shkeqyeshme. Keto detaje demostrojne sensin e persosur te veshjes dhe qe i japin pamjes se nje personi ndjesine e kompletimit.

Ne menyre qe te fitoni admirimin e publikut,ne kemi zgjedhur disa gjera qe duhet t’i kushtoni vemendje.

Perlat

Vetem paramendet e vertete te modes mund te zgjedhin dhe ta kombinojne sakte kete lloj aksesori. Nje gjerdan elegant me perla te rralla ka tendencen ta beje personin qe e ka vendosur te duket me e vjeter.

Ne mode jane rikthyer gjera si reto-perlat ne forma sferike jo ideale ose perlat barok. Filloni me vathet nese keni deshire te eksperimentoni me ta sepse aksesoret duken me modern me keto perla.

Orat

Nje nga aksesoret me te dobishem eshte nje ore. Ato plotesojne pamjen e nje gruaje qe nuk humb kohen e saj dhe forcojne nje dore te holle femerore.

Ky aksesore mund te zgjidhet per cdo veshje dhe ne gama te gjere cmimesh. Zgjidhni nje rast me nje sasi minimale te detajeve dhe nje rrip me nje ngjyre neutrale nese jeni duke kerkuar nje ore per perdorim te perditshem. Per nje pamje per ne mbremje,orat me dizanje komplekse mund te jene nje shtese e mire.

Shall mendafshi

Shalli i mendafshit terheq vemendjen per disa pjese te trupit dhe i jep butesi figures.Zgjidhni nje ngjyre qe do te theksoje ngjyren syve dhe do te permiresoje tonin e lekures se fytyres nese preferoni te lidhni nje shall ne qaf.

Rroba me printime kafshesh

Nje tipar i shpeshte i koleksioneve te modes eshte printimi i lekures se kafsheve. Keto printime perdoren per te dekoruar gjithcka qe nga getat, fundet, fustanet e deri tek palltot. Ky model mund te prishe gjithcka ose mund te krijoje nje pamje te gjalle dhe te guximshme.

Nese ekziston vetem nje artikull me nje printim nga lekura e kafsheve atehere mund te krijohet nje veshje elegante dhe harmonike.

Kimono

Keto stile jane te famshme per strukturen e pelhurave dhe pasurine e printimeve te tyre te ndritshme.Ju mund te krijoni stilin tuaj duke e veshur ate me xhinse dhe nje bluze te thjeshte ose te vishni nje kimono ne vend te nje fustani. Pepiquni te mos e teproni me shume detaje.

Syzet

Zgjedhja e nje skeleti te bukur eshte mjaft sfidues. Syzet terheqin vemendjen nga syte dhe mund te korrigjojne tiparet e fytyres.

Italo Pantano, redactor ne Italian Vogua shkruan: “Sot skeletet e guximshme te zeza, klasike, plastike gjysme transparente dhe ato gjeometrike” me tela “jane mode.”

Veshjet e kokes

Per te zbuluar se cilat ju pershtaten me se mire provoni lloje te ndryshme te kapeleve. Eshte e rendesishme te mbani mend se duhet te pershtatet me formen e fytyres dhe me te gjithe veshjen tuaj.

Braletet

Nje bralete po behet nje element veshjeje qe nuk po del me nga moda.Me ndihmen e saj ju mund te krijoni imazhe te guximshme dhe terheqese. Nje bralete mund ta kombinoni me pantallona me bel te larte, xhinse ose fund. Nje bralete do te behet sendi juaj i preferuar i veshjes sepse do te jeni qendra e vemendjes kudo nese mund te arrini nje kombinim provokues por te lehte.

Veshje me stilin e burrave

Veshjet me stilet e meshkujve mund te jene te pershtatshme per cdo veshje moderne. Kjo kemishe ose xhakete sportive mund te permiresoje atraktivitetin e nje gruaje ne menyre mjaft efektive.

Ne menyre qe te krijoni nje pamje te bukur, zgjidhni veshje sipas mases tuaj.Pamjen e veshjeve te stilit per meshkuj mund ta permiresoje ne menyren e perkryer grimi i theksuar, kepucet me take te larte, aksesoret dhe cantat me shkelqim.

Veshje asimetrike

Veshjet asimterike mund te ndryshojne ne menyre te konsiderueshme proporcionet e trupit dhe jo cdo grua do te ishte e gatshme te provonte nje pamje me keto detaje.
Kjo prerje e pabarabarte terheq vemendjen ne vendet e nevojshme, duke marre vemendjen nga gjerat qe nuk jane ne proporcion.

Takat

Kepucet me platoforme te larte kane tendence ta bejne tere trupin te duket disproporcional.

Ndersa takat e larta duken elegante dhe te kendshme. Ato jane gjithmone ne mode, ju bejne qendren e vemendjes se gjithkujt dhe mund te permiresojne cdo pamje.

Continue Reading

Keshilla

E fejuar jashte ‘Perputhen’ / Jasmina Kadriu ka nje shpjegim per foton qe qarkulloi ne media

Published

on

Në média ka qarkulluar mé shpéjtësi të madhé një foto é konkurréntés së “Për’puthén”, Jasmina Kadriu, mé një mashkull mistérioz mé të cilin shfaqét duké u puthur.

Lart é poshtë u tha sé ajo është é féjuar jashtë émisionit, ndaj konkurréntja është détyruar t’i përgjigjét të gjitha këtyré aludimévé.

Ajo é ka ripostuar foton në InstaStory-n é saj, duké sqaruar sé pérsoni në fjalë është ish-i dashuri, mé të cilin s’ka më asnjë lidhjé.

Madjé, Jasmina shkruan sé publikimi i fotové është cënim privatësié për djalin që nuk është pérsonazh publik.

“Eshtë mbi é 20-ta faqé që po é hédh ISH-in tim! Pikë së pari nuk mund të hidhni një pérson privat sé është cënim i privatësisë, sidomos kur ai nuk ka të bëjë mé mua! E dyta, nësé doni të bëni lajmé, të paktën gjéni diçka kohérénté, jo këtu é para 7 muajsh sé latë nam! Kështu që mos iu fusni angarivé é léjini njérëzit të jétojnë të qétë pa u prishur punë mé këto lajmé pa lidhjé! Nuk ka taksirat askush të pëfshihét në “skandalét” tuaja!”- shkruan Jasmina é révoltuar.

Që préj hyrjés së saj në émision, konkurréntja shfaqi aféksion të madh për Andin, mé të cilin ka shkëmbyér édhé puthjé në buzë.

Continue Reading

Keshilla

Harrojeni piskatoren dhe dyllin/ Ja si te hiqni qimet dhe pushin e fytyres pa dhimbje dhe me lehte

Published

on

Qimet në fytyrë janë një problem që e kanë një pjesë e mirë e grave. Shkaqet janë të  ndryshme, si p.sh çrregullimet hormonale. Shpesh herë depilimet shkaktojnë irritime, puçrra me infeksion dhe skuqje të lëkurës.

Për të shmangur të gjitha këto ka disa mënyra me anë të maskave. Këto lloj maskash mund t’i bëni në shtëpinë tuaj pa shumë produkte.

Do t’ju duhet 1 e bardhë veze. Në një pjatë ndani të bardhën nga e verdha e vezës. Me anë të një furçe e shpërndajmë të bardhën e vezës në fytyrë. Menjëherë pas kësaj, vendosim mbi të bardhën e vezës në fytyrë një pecetë të hollë.

Mund ta vendosni në të gjithë fytyrën ose në pjesët ku keni qime te padëshiruara. E lyejmë pecetën sërish me të bardhën e vezës, dukë përdorur një furçë ose gishtat tuaj. Sipër shtresës së dytë të bardhës të vezës vendosim sërish një pecetë tjetër të hollë.

E lëmë të bardhën e vezës të ftohet. Më pas fillojmë të heqim ngadalë pecetat e thara. Bashkë me to do të ikin dhe qimet.

Maska me sheqer dhe mjaltë: 1 lugë gjelle sheqer kaf ose të bardhë. 1 lugë gjelle mjaltë. 1 lugë gjelle ujë, 1 tas që duron nxehtësinë e mikrovalës, 1 spatul(ose shkop akulloreje), disa copa në formë shiritash

Udhëzime: Vendosini të gjithë përbërësit në një enë që duron nxehtësinë. Vendosini enën në mikrovalë ose në një ngrohëse të çfarëdoshme. Përzieni përbërësit për rreth 30-35 sekonda, deri sa përzierja të fillojë të flluskojë dhe të kthehet në ngjyrë kafe. Largojeni enën nga nxehtësia dhe lëreni përzierjen të ftohet pak, sa mos ju djegë lëkurën. Pra të jetë e ngrohtë por jo e nxehtë

Merrni pak nga dylli i ngrohtë me anë të një spatula dhe vendoseni atë në zonën ku keni qimet e padëshiruara. Merrni një copë në formë shiriti dhe vendoseni mbi zonën e lyer me dyllë. Me anë të gishtave ushtroni pak presion mbi copën, duke e sheshuar atë me lëvizje sipas drejtimit të rritjes së qimeve. Më pas tërhiqeni copën me ngadalë në drejtimin e kundërt të rritjes së qimeve. Përsëriteni të njëjtin proces deri sa qimet e padëshiruara të jenë larguar nga fytyra juaj.

Maska me shafran Indie: Shafrani i Indisë mund të përdoret i vetëm ose i kombinuar me përbërës të tjerë për heqjen e qimeve të fytyrës. Ai ka veti antibakteriale dhe parandalon infeksionet e lëkurës.

Merrni 2 lugë çaji shafran Indie dhe përziejeni atë me ujë për të bërë një pastë të hollë. Shpërndajeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta. Pasi maska të jetë tharë, fshijeni atë me një copë pak të lagur duke e lëvizur copën në drejtimin e rritjes së qimeve.

Përdoreni këtë maskë rregullisht për disa javë deri sa qimet e fytyrës tuaj të jenë larguar plotësisht, njëherë e përgjithmonë.

Continue Reading

Trending