Connect with us

Keshilla

Duhet te hiqni dore menjehere/ Keto jane 10 veshjet qe po ju turperojne me shoqet

Published

on

Kur vjen puna tek veshjet te gjithe bejme gabime dhe nuk e dim se ka menyra per t’i rregulluar.Kur je ne pune menaxhimi i kohes eshte shume e veshtire dhe nese tregohemi te pakujdeshem ne larjen e nje veshje ajo mund te humbase ngjyren ose elasticitetin.

Nese doni te keni nje veshje qe te duket gjithmone sikur sapo e keni blere lexoni keshillat e meposhtme:

Provoni t’i rregulloni vete veshjet tuaja

Mos mendoni se kur blini nje veshje te re ne dyqan ajo nuk ka nevoje per ndonje rregullim te vogel.Jo te gjithe i kemi trupat si manekinit e dyqaneve pasi ata zakonisht i shesin produktet ne masa standarde.
Ndaj i pershtatni veshjet tuaja sipas trupit dhe mesoni t’i qepni vet ato.

Gjithmone kontrolloni etiketat

Nese gjithmone lexoni udhezimet per larjen dhe kujdesin e rrobave do te keni veshje me jetegjate e cila do te duket gjithashtu si e re. Lexoni udhezimet ne etikete dhe fustani juaj i preferuar nuk do te prishet.

Te dukesh apo te mos dukesh seksi

Nje detyre e veshire eshte te vishesh seksi, pasi do te duhet te vendosesh se sa te shkurter ta veshesh nje fustan, sa dekolte te shfaqesh etj. Por kjo eshte nje zgjedhje shume personale sepse varet sa konfidente jeni me veten. Rregulli kryesore eshte ose te vishni fustan te shkurter ose dekolte te hapur ne menyre qe te shmangni zgjedhjen e te dyjave.

Çante te mbushur plot

Te gjithe duam t’i marrim te gjitha gjerat me vete por canta juaj nuk do te duket bukur kur ju e mbushni plot.Merrni gjerat me te domosdoshme gjithmone.

Zgjedhja e takave te larta

Perpiquni qe ne ditet e zakonshme te punes te zgjidhni taka normale , te rehatshme dhe qe te dukeni bukur. Nuk besojme se do te ndiheshit rehat nese do mbani veshur per 12 ore taka te larta.

Te brendshmet e gabuara

Kjo gje nuk duhet pranuar pasi nese vishni recipetat e gabuara dhe nje
fustan te bukur ,pamja juaj nuk do te duket aspak mire. Sipas veshjes qe vishni zgjidhni dhe recipetat e duhura.

Mos u perpiqni te ndiqni moden

Jo gjithcka na shkon, ndaj zgjidhni moden qe i pershtatet stilit dhe trupit tuaj. Te gjitheve na pelqen te ndjekim moden por nese nuk jeni rehat me ate cfare keni veshur do te ndiheni ne veshiresi.

Mos u vishni si adoleshente

Kur vishni xhinset qe keni perdorur dikur eshte nje rikthim i kendshem. Kjo gje na ben te mendojme se nuk kemi ndryshuar peshe por mos i vishni gjithmone. Do te ishte mire te ndryshonit garderoben dhe te hiqnit dore menjehere.

Mos e teproni me aksesoret

Coco Chanel jep nje keshille te cilen duhet ta ndiqni : Beni rrotullim para pasqyres perpara se te dilni! Shume aksesore nuk do te thote se ngjani bukur!

Mos u fshihni poshte rrobave te gjera

Rrobat e gjera nuk ju ndihmojne qe ju te mbuloni disa kile por do te dukeni edhe me te shendosha.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending

error: Content is protected !!