Connect with us

Keshilla

Dhembe te bardhe si porcelani/ Kjo eshte receta BIO qe do ju shkelqejne dhembet (jo me sode)

Published

on

Te gjithe e duan nje buzeqeshje qe shndrin por qe jo te gjithe mund t’a kene. Ne kete artikull do ju tregojme sesi shume lehte mund te zbardhni dhembet nese keni pamundesi per t’ju drejtuar dentistit.

Lekura e bananes:

Jo vetem bananet jane nje burim vlerash ushqimore per organizmin tone por edhe lekura e tyre.Merrni lekuren e bananes dhe ferkoni dhembet per 2 minuta dhe me pas i lani me pasten tuaj si zakonisht.

Lekura e bananes i zbardhe dhembet per shkak se ne kete frut gjenden minerale kaliumi, magnezi dhe mangani.Perseriteni 2-3 here ne jave dhe rezultatet e para jane shume te dukshme.

Lekure dhe leng limoni:

Limoni eshte i pasur me acid acetik i cili vepron si zbardhues. Merrni lekuren e limonit dhe ferkoni dhembet ose i lyeni me lengun e limonit duke e perzier me uje ne masa te barabarta. Duhet te keni kujdes pasi kjo metode mund te demtoje smaltin dhe keshillohet te perdoret vetem 2-3 here ne jave.

Karrotat:

Karrotat veprojne si pastrues per dhembet kur konsumohen te fresketa dhe te pagatuara.

Ato kane sasi te larte te vitamins C , dhe ju do te keni me pak baktere qe shkaktojne ere te keqe dhe mishra te dhembeve me te shendetshem. Karrotat do i bejne dhembet tuaj me te bardhe.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Ndal, mos i lyej floket/ Keto jane 8 ngjyrat e flokeve qe jane ne mode gjate sezonit vjeshte-dimer

Published

on

Ne kete artikull do te shikoni per 8 ngjyrat trend te dimrit te perzgjedhur nga ne grup parukieresh. Edhe per ‘guximtaret’ edhe per ata qe duan te qendojne ne konstanten e tyre do te gjeni mjaftueshem ide.

1- Foilayage

Kjo fjale vjen nga bashkimi i fjales ‘foilis’ dhe ‘balayage’.Parukieret thone se : “Kjo eshte nje nga ato ngjyra qe duhet mirembajtur çdo tre muaj.

2- Ngjyrat nje-dimensionale

Kete dimer nje nga trendet eshte ngjyra e njetrajtshme e flokeve, pa hije, pa fije por nuk mund te themi akoma me siguri nese po iken epoka e bayage dhe hightlights.

3-e bardha e argjendte/ Gri

Kjo mund te jete nje nga ngjyrat me ‘cool’ per floke te shkurter. Kjo ngjyre mund te krijoje nje efekt zbehtesie ne fytyre ndaj sigurohuni qe ta kombinoni gjithne me nje penel ose buzekuq.

4-E zeza “Jet”

Nje nga arsyet pse kjo ngjyre eshte trend sipas stilisteve eshte e thjeshte pasi mund te realizohet lehte ne shtepi, duke kursyer para, duke mos rrezikuar veten nga virusi dhe duke evituar shkuarjen tek parukieria. Ndricimi i kesaj te zeze nuk njeh kohe asnjehere!

5-Roza “Cotton Candy”

Roza pastel tashme pritet te jete nje nga ngjyrat me te perhapura gjate sezonit te dimrit edhe pse dikur mendohej thjeshte si nje ngjyre adoleshentesh. Por ka ardhur koha qe ngjyrat mos t’ja leme vetem te rinjve dhe veres. Shume te famshem gjate karantines i lyen floket ne ngjyre blu ose roze.

6- Bjonde e akullt

Ne mezi presim te shohim te gjitha vajzat qe do zgjedhin stilin e Elses te ‘Frozen’ sepse me siguri do te kete shume.

7- Ngjyre bakri

Kjo eshte zyrtarisht nje nga nuanat me te bukura te vitit dhe eshte si nje nuance e te kuqes por jo ekzaktesisht ashtu.

8-Bjondja e Arte

Ne kete sezon floket me shkelqim dhe te arte bjonde do te jene shume IN.

Continue Reading

Keshilla

Ciftet qe ndahen bejne keto 6 gabime te pafalshme/ Nese e doni te dashurin mos i beni kurre

Published

on

Nje lidhje qe duhet kultivuar dite pas dite eshte marredhenia ne cift. Nese bashkjetoni cdo dite atehere do te jeni me te ekspozuar ndaj mosdakordesive dhe konfiltkte te ndryshme. Mund te coje ne sjellje shkaterruese ose mund te zbehi marredhenien mungesa e dashurise dhe e respektit reciprok.

Nje nga pioneret ne studimin e marredhenieve te dashurise eshte doctor John Gottman. Ai nenvizon se ekzistojne sjellje te caktuara te cilat paraprijne deshtimin e nje marredhenieje.

Respekti, dashuria, besimi dhe komunikimi nuk duhet te mungojne kurre ne nje marredhenie te cfaredolloj tipi qe te jete.

Pavaresisht diskutimeve apo konfilkteve qe mund te lindin nese keni nje marredhenie ku jane te pranishme faktore te tille mund te jeni te sigurt qe do te funksionoje.

Eshte e rendesishme te filloni te punoni nese vini re qe mungon ndonje nga keta elemente.

Sjelljet shkaterruese ne marredhenien ne çift

Ne marredhenie ekzistojne disa sjellje te cilat paralajmerojne deshtim. Ne kete artikull do te lexoni ato sjellje qe minojne bazat e marredhenieve me te shendetshme dhe qe jane te dukshme:

Perbuzja

Nese e perbuz partnerin do te thote qe po e vendos ne nje pozite inferioriteti ne lidhje me veten tuaj. Kjo perfshin disa sjellje si: te tregoni mungese respekti, ta fyeni, te shprehni kritike shkaterruese ose ta perbuzni. Partneri nuk ju deshiron nese ju perbuz ose e ben ne menyre te vazhdueshme dhe te here pas hershme. Eshte e rendesishme qe nese jeni ne kete situate, te reflektoni.

Injorimi

Kjo eshte nje nga sjelljet me shkaterruese. Nese injoron parterin do te thote qe te harrosh qe ky person ndjen nevojen te shprehet , qe ju ta mbeshtesni dhe qe te komunikoje. Personi i injoruar shnderrohet ne nje njeri me vetebesim te zeruar dhe mund te ndihet tmerresisht i perbuzur.

Anulimi i partnerit

Do te thote se partneri po ju anulon si person nese ai ju thote se per cfare gjerash duhet te interesoheni, cilet miq duhet te takoni dhe se si duhet te jeni. Nje njeri nese e dashuron duhet ta pranoni pa kushte pra ashtu sic eshte. Nuk eshte dashuri e vertete nese ju pretendoni qe ta ndryshoni ate.

Varesia

Kjo sjellje eshte ekstremisht e konsiderueshme. Disa njerez ndjejne se kane nevojen per partnerin dhe nuk jane ne gjendje ta lene ate. Ne menyre qe te mos qendrojne vetem, preferojne te durojne indiferencen dhe kritikat. Partneri tjeter ndihet shume i forte sepse e di qe partneri varet prej tij. Kjo mund te sjellje pasoja shkaterrimtare per ciftin sepse hyjme ne fushen e varesise emotive.

Mungesa e sforcove

Me partnerin duhet te tregohemi ashtu sic jemi dhe gjithmone te ndershem. Mund te beni nje sforco edhe pse nuk keni deshire nese partneri ju kerkon te shoqeroni ne nje event. Me kete gje do te tregoni qe ndonjehere te sakrifikoni nuk eshte ndonje problem dhe se e doni partnerin.

Çiftet qe grinden

Keto sjellje shkaterruese shume cifte i durojne per shume kohe. Eshte normale qe ndonjehere te jeni tolerante ndaj partnerit tuaj. Nese keto sjellje jane te perseritura atehere eshte nje problem i vertete. Nga frika e vetmise shpesh eshte e veshtire qe t’i jepni fund. Ju nuk mendoni per vetmine objektive po per ate katastrofike. Do te jeni te rrethuar nga shume njerez edhe pse mendoni se do te jeni krejtesisht vetem.

Gjeja me e zgjuar eshte te vezhgoni faktet ne menyre objektive dhe ne fund te merrni nje vendim te prere. Ne menyre qe te dilni me te rilindur dhe te gatshem per te pranuar kete fund eshte qe duhet te jeni te gatshem te kaloni nepermjet tunelit te dhimbjes se ndarjes.

Continue Reading

Keshilla

Hiqni barkun dhe rrezoni 5 kg dhjam/ Kjo eshte pija e shendeteshme qe do ju beje trupin si modele

Published

on

Te gjithe deshirojme qe te kemi nje trup perfekt.Humbja e kileve sidomos ne zonen e barkut eshte nje nga gjerat me te veshtira. Por ne kete artikull ne do ju tregojme nje sekret per te humbur dhjamin e tepert ne kete zone. Kjo pije do te stimuloje metabolizmin pa asnje efekt negative dhe do te eleminoj dhjamin..

Si fillim perpara se te konsumoni kete pije evitoni ushqimet e shpejta, embelsirat dhe patatinat. Keshillohet te konsumoni sa me shume perime dhe fruta qe permbajne sasi te medha uji.

Nese jeni gati te ndryshoni stilin e jetes atehere kjo eshte pija ideale per ju. Kjo pije do te heqe t oksinat dhe mbetjat e padeshiruara nga trupi juaj. Gjithashtu do permiresoje metabolizmin dhe do ndihmoje ne dj egien e kileve te teperta.

Ja si ta pergatisni kete pije ‘magjike’:

– 1 luge çaji rrenje xhinxheri

– 8 gota uji

– 1 kastravec i fresket, me permasa mesatare, te cilin e beni feta-feta

– 1 limon mesatar, gjithashtu i pre re me feta;

– 12 gjethe menteje

Si fillim perzieni mire gjithe perberesit dhe lereni te qendoroje per nje nate ne nje shishe. Diten e neserme ju mund te konsumoni pijen e pergatitur. Likuidet e teperta te trupit do dalin permes ur ines pasi te gjithe perberesit kane efekt diuretik natyrale.

Continue Reading

Trending