Connect with us

Aktualitet

I kane vetem femrat me KLAS/ Keto jane 10 Gjera qe i terheqin meshkujt si me magnet

Published

on

Preferencat e meshkujve ndaj menyres se si femrat duken jane subjektive.

Disa meshkuj pelqejne femra te dobeta , disa te mbushura e ndersa te tjereve nuk u intereson fare forma e trupit por u kushtojne vemendje gjerave te tjera.

Ne nje studim ne vende te ndryshme te botes moren pjese mijera femra dhe meshkuj rreth kesaj ceshtje.

Shkencetaret kane ardhur ne perfundim se ka disa gjera tek pamja e femrave qe ndikojne tek meshkujt pa dijenine e tyre.

Studiuesit mblodhen keto te dhena duke na treguar gjerat me te rendesishme qe i joshin meshkujt:

1. Zeri dhe menyra e te folurit

Shkencetaret fillimish zbuluan se meshkujt pelqejne femrat me ze te holle ku si shembull tipik i zerit ideal eshte ai i Merylin Monroe. Ndersa, me pak terheqes eshte zeri angullues sikur ai i Kim Kardashian dhe Ellen Page-it.

Femrat me te vjetra shpesh kane ze angullues sepse zeri i holle femeror lidhet me rinine.

2. Gjatesia

Shpesh meshkujt preferojne femrat me te shkurta se vet ata dhe dallimi ne gjatesi mund te jete me pak se 20 centimetra.

Kur meshkujt jane me te shkurter se mesatarja ata kerkojne femra me gjatesi perafersisht te njejte si ta.

3. Mosha

Ne nje lidhjesh shpesh meshkujt jane me te medhenj se femra por ka edhe raste kur gruaja eshte me e madhe se partneri mashkull.

Studimet thone se meshkujt me te rinj se 20 dhe me te vjeter se 30 preferojne femrat 24 deri 25 vjeç t’i kene si partnere te tyre sepse femrat ne kete moshe kane me shume gjasa qe te behen nena.

Meshkujt te cilet kane pasur marrdhenie me femrat te moshes 24-26 kane pasur me shume femije se te tjeret.

4. Ngjyra e syve

Sipas shkecetareve nga Universiteti i Tromso-se thone se meshkujt me sy te kalter parapelqejne femrat sykaltroshe.

Arsyeja qe ata tregojne eshte se ngjyra e syve te femijeve u ndihmon atyre te kuptojne nese zgjidhja e tyre ishte e mire. Ndersa femrat me sy te kalter nuk pelqehen nga meshkujt me sy kafe dhe jeshil.

5. Grimi

Meshkujt sipas nje studimi ne 2014 preferojne femrat me grim deri ne nje mase.

Femrat te cilat gjate grimit te tyre perdorin ngjyra te theksuara mund te zmbrapsin mashkullin qe po perpiqen ta joshin.

Ndaj merreni parasysh kete gje kur te grimoheni!

6. Raporti mes belit dhe ijeve

Psikologu nga Universiteti i Beaufort-it ne Karolinen Jugore Dr. Cary erdhen ne perfundim se meshkujt i mbajne mend me shume femrat te cilat kane proporcion ideal mes belit dhe ijeve.

Femrat e tilla jame me terheqese por raporti ideal mes belit dhe ijeve eshte diku 0.7.

Por si ta llogarisim kete gje? Ne fillim duhet te masesh belin dhe ijet dhe pastaje te pjestosh masen e belit me ate te ijeve.

7. Rrathet e syve

Kur flasim per rrathet e syve e kemi fjalen per rrethin e zi perreth irisit.

Ndaj sipas shkencetareve, meshkujt me shume terhiqen nga rrathet e theksuar rreth irisit.

Femrat me te reja ne moshe kane rrathe te theksuar, por edhe femrat me ne moshe te cilat i kane rrathet e theksuar jane me terheqese per meshkujt.

8. Ngjyra e flokeve

Sipas nje studimi nga shkencetaret e Frances u arrit perfundimi se per te vallezuar ne klubet e nates me se shumti meshkujt ftojne bjondet, se dyti brunet dhe si femrat me pak terheqese per meshkuj ishin floke-kuqet.

Por kjo varet edhe se sa shkon ngjyra e flokeve me ngjyren e lekures.

9. Gjatesia e kembeve

Ne baze te disa studimeve te kryera ne terren dhe internet nga psikologu klinik Leon u rezultua se meshkujt parapelqejne femrat me kembe te gjata.

Por,meshkujve u pelqen kur kembet e femrave jane te gjata ne raport proporcionale me trupin e tyre.

10. Lakimi i mesit te trupit
Nje standard tjeter i bukurise femerore qe eshte krijuar ne mendjen e meshkujve fale evulucionit eshte lakimi i mesit te trupit.

Ndaj kendi mes shpines dhe mollaqeve qe te jete joshes per meshkujt duhet te jete 45.5 shkalle.
Shkaku kryesor i ketij lakimi eshte se femrat nuk kishin dhimbje te shpines gjate shtatezanise.

Por pamja nuk eshte e vetmja gje qe u intereson meshkujve.

Ne besojme qe cdo grua eshte e bukur ne menyren e vet!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Aktualitet

Me fustan te bardhe nuserie Xheni duket shume bukur

Published

on

Xhemi Shehu eshte nje nga femrat me te bukura te ekranit shqiptar. Moderatorja e njohur edhe pse eshte martuar me njeriun e saj te zemres nuk ka bere nje dasme te mirefillte.

Por disa vite me pare ne nje sfilate mode, Xhemi eshte veshur si nuse. Moderatorja ruan po te njejten elegance dhe freski si dikur.

Ajo duket e mrekulleshme dhe e kuruar deri ne detaje. Bukuria e Xhemit eshte natyrale pasi ajo nuk ka kryer asnjehere nderhyrje kirurgjikale.

Xhemi eshte nje prej vajzave me terheqese te ekraneve shqiptare. Ne cdo dalje televizive apo foto te publikuar, ajo shfaqet gjithmone ne forme perfekte.

Kujtojme se Xhemi po ben kohe qe eshte shkeputur nga ekrani por perseri mbetet nje nga personazhet me te dashur dhe nje nga femrat me simpatike shqiptare. Pak kohe me pare ajo ka thene se tani do i dedikohet familjes se saj, bashkeshortit dhe dy djemve.

Continue Reading

Aktualitet

”More 1 shpulle te ftohte nga te gjithe ne/ Roza Lati i pergjigjet Bieta Sulos pas debatit ne studio

Published

on

Roza Lati ishte e ftuar në emsionin “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, ku u duk se gjërat nuk shkuan dhe aq mirë gjatë kësaj interviste.

Ndër të tjera, Bieta i drejtoi pyetje në lidhje me setin e saj të fundit fotografik, ku Roza pozonte me të brendshme në vaskë.

Bieta Sulo: Do t’i biesh dikujt në sy?

Roza Lati: Ti bie në sy dikujt, jo zemër unë bie në sy dhe kur dal e veshur me shapka kur nxjerr qenin. Unë zhvishem dhe kur dal në emision dhe kur dal për të pirë. Nuk vishem deri në grykë. Me thënë të drejtën minifundin e vesh, kurrizin nëse dua ta nxjerrë jashtë e nxjerr. E kam trupin në formë pse mos ta bëj. O Bieta, unë e kam me qef punën që bëj.”– tha Roza. Në fund të intervistës ajo flet për projektet e saj, ndonëse nuk u pyet. ” Emisioni u mbyll, do rinisë në shtator, faleminderit që pyete. Shumë i bukur edhe seriali, ua sugjeroj ta shihni.”  Më vonë kur Roza e pyet nëse mund të tregojnë një foto që ajo ka realizuar Bieta thotë: “Nuk e tregojmë dot për shkak të orarit.

Mesa duket Roza është ndier e ofenduar nga Bieta dhe ka reaguar me një postim në Instagram.

“Une nuk e kuptoj te te ftoj tjetra ne studio dhe te te ofendoj…
Dhe nderkohe me fshini videon ???? Nga ëalli ??????
Kam 1001 inboxe nga njerezit qe reagojne si mundet ne nje emision televiziv te te fyej tjetra ne shtepine e vete ku ti i shkon e ftuar … dhe nuk pertoj ti nxjerr te gjitha inboxet nje nga nje meqe lozni kaq piset dhe me fshini videon”, ka shkruar Roza. 

Mirëpo, s’ka vonuar shumë dhe Roza i ka kërkuar ndjesë Bietës për deklaratën e saj dhe për “shpullën e ftohtë” që ka marrë nga publiku.

Në një tjetër postim në Instagram, Roza tregon se s’ka asgjë personale me Bietën, teksa shkruan:

“Ne emer te publikut, ne emer te Instagram, dhe te YouTube, dua te te kerkoj ndjese @bietasulo qe more mbrapsht kete shp ulle te ftohte nga te gjithe ne.
Na vjen keq Bieta se u rrembyem nga emocionet te gjithe e na rreshkiten si copeza diamantesh te ftohta…
Asgje personale.
Kjo eshte arsyeja pse publiku me do. Sepse une i kapercej kufijte mi. Por jo kufijte e tu.
Une tani jam duke shijuar suksesin tim dhe bukurine time! 
Keshtu qe hajde te cohemi te gjithe ne kembe dhe te bejme Gezuar!!! 
Se Roza neser ka ditelindjen!! E s’duhet ta shtrojme diten e pare te vitit te Shenjte, me urre jtje dhe mllef! Ne jemi me te medhenje se kaq…… apo jo zemrat e mia?

// Foto e pa-publikuar me pare nga projekti “BILLIONAIRE”

Neser hedh fotot e tjera, qershite e fundit te tortes “BILLIONAIRE” ‍”

Continue Reading

Aktualitet

Me veshjen luksoze qe kushton 3200 euro/ Kjo eshte veshja qe Marina ka paguar sa qimet e kokes

Published

on

Ajo eshte nje nder femrat me terheqese te ekranit shqiptare e cila gjithmone shfaqet e kuruar deri ne detaje. Marina Vjollca ka ditur te beje per vete te gjithe publikun shqiptar me embelsine e saj.

Dalja e saj e pare publike ka qene ne emisionin investigative ‘Fiks Fare’. Me pas asaj ju besuan disa nga emisionet me te suksesshme ku mund te permendim ‘Top Fest’ apo ‘E diell’.

Ndersa tani Marinen e shikojme cdo te shtunen nen moderimin e emisionit te humorit ‘Klanifornia’ ne televizionin Klan. Moderatorja e njohur kujdeset shume per pamjen e saj dhe njihet edhe per shpenzimet e shumta qe ben. Veshjet e saj jane gjithmone te trendeve me te fundit te kohes dhe shume te kushtueshme.

Ne nje foto te publikuar ne rrjetin social ‘Instagram’ ajo shfaqet e veshur me nje pallto te holle te markes ‘Gucci’. Kjo pallto shumengjyreshe kushton plot 3200$.

Marines kjo pallto i shkon shume pavaresisht cmimit qe ka.

Continue Reading

Trending