Connect with us

Sot

Po Demtoni Rrobat Cdo Dite/ 9 Gabime me Lavatriçen qe Nuk Duhet Ti Beni Me Mikesha

Published

on

Kur behet fjale per lavatriçen dhe larjen e rrobave jane disa veprime qe fatkeqesisht ju mund te jeni duke i bere gabim.

Sot po j’u tregojme disa prej tyre:

1. Temperatura e larte e ujit
Nese i lani ato ne temperatura me te uleta rrobat e mbajne me mire formen dhe ngjyren e tyre.

Nese keni nje lavatriçe te mire dhe detergjentet e duhur uji i ftohte mund te largoje papastertite ashtu si dhe uji i nxehte.

Me 90° C mund te lani per dezinfektim, gjerat si peshqiret apo te brendshmet.

2. Mbingarkesa e lavatriçes me shume rroba

Kurre nuk duhet te vendosni ne lavatrice me shume rroba se kapaciteti i saj. Kujdes sepse mbingarkesa mund ta coje ate drejt prishjes!

3. Shume detergjent ose zbutes

Per te shmangur eren e pakendshme dhe bllokimin e enes se detergjentit ,duhet te keni kujdes me tepricen e detergjentit qe perdorni ne cdo larje.

Gjithashtu perdorimi i tepert i zbutesit do te sjelli veshtiresi ne shparjen e rrobave. Sigurohuni qe te perdorni filxhanin mates dhe te lexoni me kujdes dozimet e treguara ne paketim.

4. Perdorimi i zbutesit per te gjitha llojet e rrobave

Jo cdo material i rrobave kerkon perdorimin e zbutesit. Ne menyre qe mos t’i prishni ato, beni kujdes dhe mos e teproni!

5. Larja e te brendshmeve

Nese nuk doni tu prishet forma sepse kane material delikat apo te marrin ngjyren e rrobave te erret, eshte me mire t’i lani ato me dore. Shume prej jush bejne te kunderten!
Per sa i perket trikove te najlonit ato mund te lahen ne lavatriçe nese respektohen disa rregulla te thjeshta, si:

Kthejeni triko ne anen e kundert.
Perdorni nje detergjent te veçante per larje delikate.

Lani me shpejtesi te ulet dhe ne 90 ° C.

Vendosni triko ne nje qese te veçante larjeje.

6. Perdorni zbardhues

Jo per cdo material perdoret zbardhuesi i rrobave pasi ai eshte nje agjent mjaft agresiv qe dobeson fibrat.

Me zbardhues nuk duhen lare rrobat me material elastik, rrobat sintetike dhe ato me ngjyre .

Kini parasysh keto 4 keshilla per larjen e tyre:

I lani ato vetem ne uje te ftohte. Mos i hekurosni ato. Mos perdorni zbutes te rrobave. Mos i thani ne nje tharese automatike.

7. Larja e xhinseve shume shpesh
Ne menyre qe te ruajne ngjyren per shume kohe prodhuesit e xhinseve keshillojne heqjen dore nga larja shpesh e tyre.

8. Tharja e gabuar

Tharja e gabuar e rrobava ka te njejtin efekt negativ si larja e pasakte.
Ja disa keshilla qe do t’ju ndihmojne te shmangni gabimet:
Mos e perdorni tharjen automatike per pelhura te holla dhe delikate.
Kjo lloj tharje i ben rrobat tuaja te konsumohen dhe te humbasin ngjyren me shpejt.

Nese i thani me shume nxehtesi veshjet e thurura dhe me material leshi ato humbasin formen e tyre.

9. Kujdesi i keq i makines se larjes
Me kalimin e kohes papastertite, mbetjet nga detergjentet dhe çdo gje qe grumbullohet brenda makines larese do te sjelle prishjen e rrobave tuaja duke shkaktuar njolla dhe erera te keqija .
Ja disa rregulla te thjeshta te mirembajtjes per parandalimin e kesaj:

Pas cdo larjeje ajrosni lavatricen tuaj

Hiqni detergjentin ose papastertite e mbetura nga copezat e gomes ne dere, pas çdo larjeje.

Dezinfektoni me detergjent dhe uthull lavatriçen,te pakten nje here ne muaj per ta pasur ne gjendje sa me te mire.

7 Comments

7 Comments

  1. Pingback: dumps good bin

  2. Pingback: ให้เช่าตู้ล่าม

  3. Pingback: cbd resources

  4. Pingback: creacionblog

  5. Pingback: oregon pot,

  6. Pingback: sbo

  7. Pingback: sbo

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending