Connect with us

Keshilla

Mos e hidhni LLUMIN e KAFES/ Kjo eshte receta BIO qe mund te pergatisni per 2 minuta

Published

on

Sapo zgjohemi ne mengjes , kafja eshte pija e preferuar pothuajse per te gjithe.

Kur pini kafe ju ndiheni te fresket dhe te vemendshem pasi kafeina qe ndodhet ne kafe zgjon molekulat te quajtura adenosine nga truri juaj.
Ajo gjithashtu ka aftesine per te ringjallur lekuren tuaj.

Kafeja ndihmon qe lekura juaj te largoje ujin e tepert bashke me toksinat dhe kjo e ben lekuren me te shendetshme , te fresket dhe plot shkelqim.

Kafeina permireson qarkullimin e gjakut dhe metabolizmin e lekures qe redukton paraqitjen e celulitit por ajo largon te largohen te gjitha qelizat e vdekura te lekures si dhe papastertite tjera.

Por ju mund te pergatisni lehtesisht disa maska me kafe per fytyren duke i kombinuar edhe me perberes tjere qe me siguri se i keni ne shtepi.
Te pershtatshme per cdo lloj lekure dhe do e beje lekuren e fytyres tuaj te jete e bute , e shendetshme dhe pa dyshim te rrezatoje!

Me poshte do te gjeni disa prej ketyre maskave:

Maska e me kafe dhe kokos

Kjo maske do e bej fytyren tuaj te shkelqeje.

Kafeja lufton demtimin e lekures te shkaktuar nga rrezet ultraviolet (UV) te diellit ,eshte nje antioksidant dhe nxit qarkullimin e gjakut.
Ndersa vaji i kokosit ka veti anti-bakteriale dhe anti-inflamatore gje qe e mbaron lekuren tuaj nga ndotesit e jashtem.

Pervecse do e hidratoje lekuren edhe do e rigjeneroje duke e bere qe te shkelqeje.

Produktet qe ju duhen:

1 luge gjelle kafe

1 luge gjelle vaj kokosi

Si ta pergatisni dhe aplikoni kete maske?

Perzieni te dy perberesit derisa te krijohet nje paste homogjene.
Lajeni fytyren dhe prisni derisa ajo te thahet.

Masken e pergatitur aplikojeni ne fytyre dhe lereni te qendroje per te pakten 15 minuta.

Para se ta largoni masken, masazhojeni edhe njehere lehtesisht ne fytyre.

Me pas pastrojeni fytyren me uje te vaket dhe nese keni akoma nga kjo maske ne fytyre pastrojeni me peshqir te bute dhe te paster.
Aplikojeni 2-3 here ne jave.

Maska me kafe dhe vaj ullir

Nese keni lekure te thate kjo maske eshte ideale sepse vaji i ullirit eshte i njohur per te hidratuar lekuren. Eshte i pasur me vitaminat A, D, K dhe E.

Vitamina K lufton shenjat ose venat ne lekure, yitamina A forcon kolagjenin dhe permireson elasticitetin e lekures, vitamina D ndihmon ne rigjenerimin e qelizave te lekures dhe vitamina E e ushqen lekuren.

Kafeja ngushton enet e gjakut duke larguar enjtjet ne fytyren tuaj te shkaktuara nga prania e toksinave.

Produktet per te pergatitur kete maske jane :

1 luge gjelle kafe e bluar
1 luge gjelle vaj ulliri

Nje lug gjelle vaji ulliri perziejeni me nje lug gjelle vaj ulliri derisa te krijohet nje paste homogjene.

Aplikojeni kete paste ne fytyre. Lereni te qendroje per 5 deri 10 minuta dhe masazhojeni fytyren me levizje rrethore.

Pastrojeni fytyren me uje te vaket dhe nese ka mbetur diçka nga kjo maske largojeni me nje peshqir te bute.

Kete maske apikojeni dy-tri here ne jave per te trajtuar lekuren e thare.

Maska e trete me kafe dhe limon

Per lekure te yndyrshme aplikoni kete mask.

Limoni eshte i pasur me vitamine C e cila forcon elasticitetin e lekures dhe frenon prodhimin e tepert te yndyres duke e mbajtur lekuren tuaj te paster dhe pa yndyre.

Perberesit:

1 luge gjelle kafe te bluar
Leng limoni (mjaftueshem per te krijuar nje paste homogjene)

Por, si ta pergatisni dhe aplikoni kete maske?

Perzieni kafene dhe lengun e limonit derisa te krijohet nje mase homogjene. Aplikojeni kete paste ne fytyre dhe qafe dhe lereni per 30 minuta , me pas pastrojeni fytyren.

Kete maske aplikojeni vetem nje here ne jave

Maska e katert me kafe dhe kanelle

Nese keni akne aplikojeni kete maske pasi komponentet e kesaj maske jane pergjegjese per parandalimin e mbylljeve te poreve te lekures dhe uljen e inflamacionit te shkaktuara nga mikrobet.

Kanella largon bakteret dhe qelizat e vdekura te lekures,pengon oksidin nitrik qe shkakton enjtje dhe inflamacion ne aknet dhe i than krejtesisht.
Produktetper te pergatiur kete maske jane :

2 luge gjelle kafe te bluar

Vaj kokosi

¼ e luges se gjelles kanelle

Merrni nje ene, hidhni ne fillim kafene, me pas kanellen dhe vajin e ullirit.
Perzieni te gjithe perberesit bashke dhe aplikojeni ne fytyre dhe qafe per 10-15 minuta.

Me pas patrojeni fytyren me uje te vaket.

Maska e peste me kafe dhe qumesht
Nese doni fytyre te paster aplikoni kete maske pas kafeja dhe qumeshti ndihmojne ne pastrimin e fytyres , hidratojne lekuren dhe e ben qe te shkelqeje.

Produktet qe ju duhen:
1 luge gjelle kafe
Qumesht

Merrni nje ene dhe perzieni qumeshtin me nje luge gjelle kafe derisa te krijohet nje mase homogjene.

Lajeni fytyren dhe lereni te thahet dhe me pas aplikojeni ne fytyre dhe lereni 15-20 minuta.

Pastrojeni fytyren me pas dhe kete maske mund qe ta aplikoni2-3 here ne jave qe te keni nje fytyre te paster.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

As mos e mendoni BOTOX-in/ Ky eshte serumi qe zevendeson kremrat e shtrenjte te rrudhave

Published

on

Procesi i plakjes bashke me faktoret e ambientit bejne qe lekura jone te humbase vazhdimisht elasticitetin dhe kjo gje shkakton ndryshime te padeshirueshme.

Por ekzistojne disa ilace natyrale dhe te shumta te thjeshta per t’u pergatitur qe na ndihmojne qe lekura jone te duket e re dhe te ruaje elasticitetin. RUAJENI RECETEN

Ne kete artikull do te lexoni si te pergatisni nje krem qe ruan dhe ndihmon lekuren qe mos te krijoje rrudha. Ky krem perbehet vetem nga dy perberes: e bardhe veze dhe kastravec.

E verdha e vezes ka aftesine per te terhequr lekuren ndersa kastraveci mund te gjeneroje ate ne menyre natyrale per shkak se permban ushqyes esenciale dhe sasi te madhe uji.

Kastreveci mund te parandaloj rrudhat dhe plakjen pasi eshte i pasur me antioksidante dhe Vitamina C dhe K. Silica eshte perberesi me i rendesishem te kastraveci qe mbeshtet indin lidhes.
Ja si ta pergatisni kete ilaç:

Si fillim pastroni kastravecin dhe priteni pergjysme. Njeren nga gjysmat copetojeni ne pjese te vogla dhe vendoseni ne blender. Pasi perzierja te kete pamjen e nje pureje , shtrydheni perzierjen permes nje garze ne tas.

Me pas shtoni 1 te verdhe veze dhe perziejini mire te dy perberesit.

Masen e perftuar, aplikojeni ne zonat e prekura per 15 minuta. Shpelani fytyren me uje te ftohte dhe per rezultate me te mire perseriteni kete procedure dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Dhembe te bardhe si bora/ Keto jane 3 receta BIO si te zbardhni dhembet ne kushte shtepie

Published

on

Ju mund te dukeni me terheqes duke pasur nje buzeqeshje me te ndritshme.

Ne kete artikull do te lexoni disa produkte qe mund te zbardhin dhembet per nje jave ne menyre te sigurte pasi per te patur nje buzeqeshje rrezellitese nuk mjafton vetem larja perdite e dhembeve.

Vaji i kokosit

Thjeshte duke e aplikuar direkt mbi siperfaqen e dhembeve, vaji i kokosit do te ndikoje ne zbardhjen e tyre. Ai mund te eleminoje te gjitha bakteret qe u japin nje ngjyre te verdhe dhe qe u shkaktojne veshjen e dhembeve me pllakeza.

Scrub me luleshtrydhe

Luleshtrydhet mund te pastrojne pllakezat e krijuara mbi siperfaqen e dhembeve pasi jane te pasura me vitamin C. Gjithashtu acidi malik qe gjendet tek ato mund te pastroje edhe njollat siperfaqesore.Ky scrub bashke me soden e bukes(opsionale) per vetite e saj zbardhuese mund te heqe cdo njolle.

Ja se çfare duhet te beni:

Pasi te keni shtypyr 3 luleshtrydhe te medha shtoni nje maje luge kripe. Nese do te perdorni sode buke, shtoni vetem gjysem luge caji. Sigurohuni qe goja juaj te mos jete shume e lagesht para se te aplikoni pasten me furcen e dhembeve.

Leng limoni

Per dhembet, lengu i limoni mund te veproje si zbardhues. Per te lu ftuar aciditetin e limonit shtoni sode buke. Per nje paste zbardhuese ju duhen vetem keto dy perberes. Per te aplikuar pasten per rreth nje minuta perdornin furcen tuaj te dhembeve. Kete paste mund ta perdorni cdo nate.

Uthull molle

Njollat siperfaqesore te dhembeve tuaj mund te hiqen nga uthulla e molles. Ndryshimin do ta shihni per rreth nje jave pasi rezultatet nuk jane te menjehershme. Per te pergatitur pasten ndiqni hapet e meposhtem:

Me soden e bukes perzieni edhe 2 luge caji uthull te bardhe molle. Me furcen e dhembeve aplikojeni masen e perftuar dhe lereni te qendroje per 30-60 sekonda. Me pas shpelani gojen si zakonisht.

Nuk duhet te ngurroni t’i perdorni keto metoda zbardhimi per dhembet tuaj!

Continue Reading

Keshilla

Nese doni te hiqni dhjam nga trupi juaj duhet te beni urgjentisht keto 10 gjera

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla nepermjet te cilave do te humbni peshe shendetshem. Ka te beje edhe me ndryshimin e jetes se perditshme pervecse ne uljen e sasise se kalorive. Dieten tuaj perceptoheni ndryshe dhe vleresojeni. Shmangni dietat jo te shendetshme dhe mundohuni te shijoni suksese te vogla.

1. Hani ngadale

Keshillohet qe te hani dhe te pertypni ngadale. Ne kete menyre ju shijoni aromat e forta te cilat zhvillohen sic duhet vetem pas kohes se pertypjes. Ju do te konsumoni me pak ushqim nese hani ne kete menyre.

2. Mos u uri

Nuk eshte aspak e vertete kur themi se: ‘ata qe hane sa me pak te jete e mundur humbin peshe me shpejt’. Trupi zvogelon konsumin e tij dhe kalon ne nje lloj metabolizem te urise. Ju nuk do te humbni peshe edhe pse jeni duke konsumuar pak ushqim. Trupi juaj do te jete i lumtur dhe i shendetshem sapo te filloni qe te hani sic duhet.

3. Heqni stresin

Nuk humb peshe nje trup qe eshte nen stres te vazhdueshem, Atij i duhet cdo energji qe merr per te ruajtur stabilitetin psikologjik dhe per te menaxhuar koherat stresuese. Planifikoni mjaft kohe pushimi dhe zvogeloni stresin gjate diten. Provoni ushtrime relaksuese dhe beni gjume te mjaftueshem.

4. Hani çokollate

Mund te duket e cuditshme por ata qe i permbahen vetem ndalimeve nuk do te arrijne shume rezultat. Eshte mire qe t’a trajtoni veten edhe me nje cope cokallate te vogel.

5. Pini me shume qumesht

Qumeshti konsiderohet si nje vakt dhe jo pije pasi eshte nje bombe e vertete me kalori. Njerezit qe konsumojne qumesht jane me te dobet se njerezit qe e shmangin ate, thone studimet. Zevendesoni me nje gote qumesht torten e pasditen dhe do te shihni qe nuk do te ndjeni uri gjate.

6. Behuni femije

Nuk ka te beje aspak me sjellje te pergjithshme.Keshillohet qe te merrni nje litar ose trampoline. Ju do te humbisni kalori duke provuar kete ushtrim per 10 minuta.

7. Ushtrimi

Nese doni te humbsini peshe atehere duhet te sterviteni shume. Nuk eshte e domosdoshme te abonoheni ne palester por thjesht beni me shume levizje ne jeten tuaj. Ne vend te ashensorit merrni shkallet ose zbrisni nje stacion me perpara dhe ecni ne kembe.

8. Programi i emerimeve fikse

Rekomandohet qe te planifikoni dite fikse ne jave per shetitje , sporte apo aktivitet te tjera. Me vone keto emerime nuk do te keni me nevoje te insistoni qe ato te mbahen pasi se shpejti do te behen zakon.

9. Thjesht fikeni

Keshillohet qe te pakten nje dite ne jave te fiksni Tv tuaj. Ne kete menyre ju mund te shkoni thjeshte per te fjetur ose do te levizni me shume.

10. Harrojeni keshillimin

Edhe pse ka udhezues te panumerta per t’ju treguar si te humbsini ne peshe, asgje nuk mund t’ju bindi. Mbetetuni tek premtimet tuaja dhe gjeni rrugen e zgjidhjes e cila zakonisht perbehet nga kombinimi i keshillave te ndryshme.

Continue Reading

Trending