Connect with us

Keshilla

Nuk e nderroj me asgje/ Kjo eshte receta qe me pastroi lekuren nga PIKAT e ZEZA dhe me nderoi me shoqet

Published

on

Jo per te marre konfirmimin e bukurise se tyre, por per te hequr pikat e zeza , grate dhe vajzat shpenzojne shume kohe para pasqyres. Ato ndikojne jo vetem ne paraqitjen e jashtme por edhe ne vetebesim , ndaj pikat e zeza mbeten nder problemet me te urryera kozmetike per te gjithe.

Por , cfare jane pikat e zeza?

Qe poret nen lekuren tuaj jane mbushur me pisllek nga kjo pike e zeze kjo nuk do te thote asgje. Nje lloj yndyre qe mblidhet natyralisht ne lekure ben qe kjo pore te jete e bllokuar nga sebumi.

Ndersa ekspozimi i sebumit ne ajer shkakton nxirje te siperfaqes se pores kjo pore shtendoset. Ndaj ajo ngjan si nje pike e zeze. Trajtimet me te mira kunder pikave te zeza

Per trajtime kozmetike kunder pikave te zeza qe shkaktojne irritim te lekures asnje grua nuk duhet te shpenzoje shume pra. Disa kura natyrale te pademshme per lekuren qe eliminojne pikat e zeza dhe e mbajne ate te ushqyer qe dermatologet keshillojne jane keto:

Maske me çaj jeshil

Per te pakesuar prodhimin e sebumit , caji jeshil eshte shume i mire. Nese sasia e sebumit te jete e paket ne lekuren tone aq me pak pika te zeza do te shfaqen ne te. Vec kesaj ky caj eshte anti-inflamator.
Ne nje gote me uje te nxehte, lini bustinen e cajit.

Pas kesaj hapeni bustinen e cajit jeshil dhe me nje luge mjalte perziejini gjethet e saj. Nese kjo maske eshte shume e trashe ,atehere shtoni disa pika uje. Aplikojeni ne fytyre dhe mbajeni per 10-15 minuta dhe me pas shpelajeni me uje te vaket. Maska rekomandohet te perdoret dy here ne jave.

Pastruesit me baze vajore

Cdo yndyrne te tepert ne siperfaqe te lekures mund te shkrihet nga pastruesit me baze vajore.

Eleminimi i yndyrnave eshte thelbesore duke qene se pikat e zeza formohen kur nje pore bllokohet nga qeliza te vdekura dhe yndyrna.

Vaji i arganit eshte nje pastrues shum i mire. Masazhojeni 1-2 minuta fytyren tuaj me nje ose dy luge caj vaj argani. Duke mos e ferkuar lekuren fort perdorni nje peshqir te lagur me uje te nxehte per te hequr vajin. Me pas si zakonisht perdorni kremin ushqyes te lekures.

Maske me mjalte dhe turmerik

Nje here ne jete ne nje menyre ose tjeter te gjithe jemi perballur me turmerikun. Eshte nje anti-inflamator i jashtezakonshem. Pluhuri i verdhe gjendet ne paketime te vogla ne supermarkete .

Ku pluhur eshte shume efikas kunder pikave te zeza, akneve por edhe njollave.

Per te pergatitur kete maske do ju duhet te perzieni nje luge gjelle mjalte me nje luge çaji tumerik pluhur dhe disa pika uje te ngrohte.
Aplikojeni masken ne fytyre per 10-15 minuta. Por kujdes !!! Kjo maske keshillohet te perdoret te pakten 24 ore perpara nje takimi te rendesishem ose daljes nga shtepia pasi le nje nuance te verdhe ne fytyre.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Keto jane 5 menyra natyrale si te liroheni njehere e mire

Published

on

Kapslleku eshte nje nder problemet me te perhapura tek njerezit. Mungesa e aktivitetit fizik, dehidratimi, konsumimi i ushqimeve te thata dhe dieta e varfer ushqimore jane disa nga faktoret qe ndikojne ne kapsllek.

Banoret e qytetit jane me te prekur nga ky problem per shkak te orareve te zgjatura dhe menyres se ushqyerjes.

Me efektive ne trajtimin e ketij problem jane metodat natyrore. Ju do te rregulloni problemin tuaj brenda 1-2 javesh pa medikamente nese ndiqni me perpikmeri keto metoda.

Pini lengje:

Kapslleku do te lehtesohet nese ju rrisni konsumimin e sasise se ujit. Pini 7-8 gota uje ne dite. Konsumoni dhalle ose leng frutash te fresket.

Tershera:

Cdo mengjes konsumoni tershere sepse ajo eshte e pasur me fibra te cilat ndihmojne ne lehtesimin e kapsllekut. Hani tershere me kos dhe fruta te fresketa ose te thata.

Leng spinaqi:

Per lu ftimin e kapsllekut lengu i spinaqit eshte nje nga metodat me te mira. Cdo dite pini 100-150 ml leng spinaqi.

Hani fiq:

Fiqte jane pastrues natyror pasi jane te pasur me fibra dietike dhe kalcium. Ne mengjes hani 4-5 fiq te thate ose te fresket. Valimi i 7-8 fiqve te thate dhe pirja e ujit te tyre esell ne mengjes dhe ne darke para gjumit eshte nje tjeter menyre mjaft e perdorur.

Farat e linit:

Keto fara jane te pasura me fibra dhe acide yndyrore. Konsumojini cdo dite ato duke shtuar 1-2 luge fara lini ne sallate ose ne kos. Farat zbusin jashteqitjen dhe ndihmojne ne levizshmerine e zorreve.

Continue Reading

Keshilla

Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte te zones se syve, ruajeni receten

Published

on

Nje nder shenjat e para te plakjes jane rrudhat ne pjesen e poshtme te syve. Kur rrudhni vetullat apo kur buzeqeshni ato dalin me shume ne pah. Rrudhat mund t’ju bejne te dukeni te medhenj ne moshe dhe te tjetersojne paraqitjen tuaj.

Ato mund te shfaqen ne nje moshe shume te re si pasoje e mungeses se lageshtise sepse lekura poshte syve eshte shume delikate. Por kontribues ne shfaqjen e rrudhave jane ekspozimi ne diell, humbja e elasticitetit te lekures dhe humbja e kolagjenit.

Ne kete artikull do te lexoni disa kura te cilat ushqejne zonen rreth syve sepse ne kete menyre rrudhat do te jene me te zbehta. Perdorimi i nje kremi hidratues mund te zbuse paraqitjen e tyre me 20%.

Vaji i arres se kokosit

Do te vereni nje zbutje te konsiderueshme te rrudhave nese aplikoni vaj te arres se kokosit ne pjesen poshte syve. Ky vaj permban shume antioksidante dhe nxit pordhimin e kolagjenit.Duhet qe vajin e arres se kokosit ta perdorni 2-3 here gjate dites. Duke perdorur mollezat e gishtave, beni nje masazh te lehte pas aplikimit te tij.

Aloe Vera

Xheli Aloe veres e ben lekuren me elastike dhe eshte shume i mire per te zbehur rrudhat.Ai eshte i pasur me antioksidante dhe ne kete menyre e ushqen lekuren shume mire. Fale nxitjes se prodhimit te kolagjenit dhe fibres, ky xhel e ben lekuren me te tendosur. Perdoreni 2 ose tre here ne dite kete xhel duke bere nje masazh te lehte.

Vaji i Avokados

Do te krijoni nje kure shume te mire kunder rrudhave nese e perzieni vajin e avokados me vaj limoni ose qitroje. Perzieni nje luge gjelle vaj avokadoje me nje pike vaj limoni dhe me pas masazhoni zonen rreth syve.

Kastraveci

Ekstraktet e kastravecit ndihmojne ne ushqimin e lekures me antioksdiante dhe ne rritjen e elastines. Kastraveci zbut ndjeshem shenjat e plakjes pervecse ushqen dhe freskon lekuren.

Fetat e kastravecit i mbani per 10-15 minuta dhe me pas me vaj te arres se kokosit ferkoni zonen lehte.

Si te parandaloni rrudhat?

Te mesoni se si t’i parandaloni ato eshte menyra me e mire per te lu ftuar rrudhat.

Rregullat per nje lekure elastike ne zonen e syve jane:

1-Perdorni krem kunder diellit

2-Mbani syze dielli

3-Per te permiresuar kompleksitetin e lekures, pini 8-10 gota uje ne dite.

Continue Reading

Keshilla

Dhjami i barkut na eshte bere havale/ Ja cfare duhet te beni qe ta hiqni njehere e mire

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje recete natyrale e cila do j’u ndihmoje per te eleminuar dhjamin e padeshiruar ne zonen e barkut. Ne kete menyre ju do te realizoni qellimin tuaj per vetem dy jave dhe mund ta pergatisni shume lehte ne shtepi.

Keshillohet qe ta perdorni ate cdo dite dhe qe te jeni kembengules. Kjo pije ofron perfitime te shumta shendetesore dhe eshte e bere nga perberes lehtesisht te disponueshem.

Perberesit:

Gjysme limoni ose uthull molle

250 ml uje

1 luge gjelle me pluhur kanelle

2 luge gjelle me mjalte natyral

Pergatitja:

Ne nje tenxhere, hidhni te gjithe perberesit dhe ujin e nxehte shtojeni ne fund. Nese nuk keni limon mund te perdorni 1 luge gjelle uthull molle.

Rekomandime:

Kjo pije duhet te konsumohet me stomak bosh ose te pakten 30 minuta para mengjesit per 2 jave. Pini edhe pak para se te shkoni per te fjetur. Pija mund te shkaktoje efekte anesore ndaj duhet te tregoheni te kujdesshem. Ndaluni per te bere pushim pas trajtimit per 1 muaj. Hani sa me shume fruta dhe perime, shmangni ushqimin e perpunuar dhe ato me permbajtje te larte yndyre. Cdo dite, ecni te pakten 30 minuta. Rezultatet do t’ju suprizojne nese ndiqni te gjitha udhezimet.

Continue Reading

Trending