Connect with us

Keshilla

Lekura juaj ka nevoje per kete SERUM/ Ja si te pergatisni receten BIO per lekure si bebe

Published

on

E BARDHA E VEZES

Merrni nje ene dhe ndani bardhen e vezes. Kete perberje mesazhojeni mbi lekuren tuaj dhe lereni te thahet minimumi per 15 minuta. Lekuren pas ketij procesi duhet t’a shplani me uje te vaket.
E bardha e vezes eshte nje produkt fantastik e cila permban vitamina E dhe B. Keto vitamina jane te shkelqyera per mbrojtjen nga rrezet e demshme te diellit UV dhe kunder perkeqesimit te membranave qelizore.

VAJI I ULLIRIT

Vaji i ullirit ashtu sic njihet nga te gjithe per vlerat e tij te madha.Ai sherben gjithashtu qe lekura te qendroje e bute dhe e mbrojtur. Ndaj, perpara se te shkoni te flini ,masazhoni lehtesisht ne fytyre disa pika vaj dhe me pas mbulojeni fytyren tuaj me nje peshqire te bute.

FRUTAT DHE PERIMET

Nese jane te fresketa frutat dhe perimet , por ne vecan,ti ato te cilat kane vitamina A dhe D, do te ndihmonin lekuren tone e ishte e fresket dhe e tonifikuar. Formimi i rrudhave dhe nje nga shkaqet epidemike eshte mungesa e vitmaines A.Kjo vitamine favorizon rigjenerimin qelizor, ndriçon tonin e fytyres, heq njollat e erreta te formuara nga dielli apo nga mosha dhe stimulon prodhimin e kolagjenit.

LENGU I LIMONIT

Ne pjesat e rrudhave te fytyres masazhoni nje limon te cilin me pare e keni prere ne gjysem. Aciditeti qe permban lengu i limonit zvogelon shfaqjen e rrudhave dhe e ben lekuren me te lemuar.

Fale permbajtjes se acidit askorbik, nese e aplikoni te fresket, limoni ndihmon edhe per zbardhjen e njollave te lekures.

MASAZHI ANTIRRUDHE

Ngjyejeni me tonikun tuaj te fytyres nje pjese pambuku dhe perdoreni per te masazhuar disa minuta fytyren.

Fokusohuni me shume tek zonat te cilat kane me shume rrudha si per shembull rreth qafes,ballit dhe syve. Nese ju pelqen qe nje moment te jeni te relaksuar ,do te ishte mire te konsultoheni me nje qender estetike dhe te beni nje trajtim te vertete relaksues per fytyren tuaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nuk e paskemi ditur qe ben mrekulli/ Kjo eshte perzjera BIO qe do ju rris floket dhe ndaloje renien

Published

on

Fale shumellojshmerise se produkteve qe gjenden ne treg sot eshte shume me e lehte qe te kujdesesh per floket. Pavaresisht kesaj femrat nuk gjejne asnjehere qetesi sepse gjithmone ka dicka qe ju shkon keq. Ne kete artikull do te lexoni nje trajtim shume interesant i cili do te ndryshoje teresisht gjendjen e flokeve tuaj. E vetmja gje qe duhet te beni eshte : Te lani floket me uthull molle. Uthullua e molles ka keto perfitime per floket tuaj:

1- Balancon nivelin e Ph-it te flokeve dhe skalpit te kokes

Produktet si shampoja apo balsami crregullojne normat e Ph-it i cili duhet te jete ne nivelet 4 dhe 5. Acidi natyral i molles e rregullon ate pa demtuar yndyren e tyre natyale.

2-Lu fton zbokthin

Uthulla e molles eleminon bakteret qe shkaktojme zbokth pasi ka veti te forta antibakteriale dhe antimykotike.

3- Hidraton floket

Hidratuesi me i mire natyral qe mund te perdorni per floket tuaj eshte pikerisht uthulla e molles. Floket tuaj do te krihen me lehte e do te jene me te bute vetem me nje aplikim te thjeshte te saj.

Ne menyre qe te perfitoni nga vetite e saj te mrekullueshme eshte shume e rendesishme qe te zgjidhnj nje uthull molle organike.

Si fillim lani floket si zakonisht dhe ne larjen e fundit merrni nje gote me uthull molle e i lagni floket. Me pas masazhoni rrenjen e flokeve e majat e tyre. Lereni te qendrojne per 5 minuta dhe pasi floket te jene thare, aroma e uthulles nuk do te ndihet me. Rekomandohet qe kete trajtim ta perserisni dy here ne jave.

Continue Reading

Keshilla

Pastroni zorren dhe shpetoni nga kapslleku/ Kjo eshte receta BIO qe do jua shfryje barkun, ruajeni

Published

on

A e dini se ju mund te humbisni peshe nepermjet jashteqitjes? Nje menyre e shkelqyer per te humbur peshe dhe per te perimresuar floren bakteriale eshte pastrimi i zorres se trashe.

Ju duhet te detoksifikoni zorren e trashe nga toksinat ne menyre qe te lehtesoni edhe problemet e tretjes.

Ne e kemi nje zgjidhje per ju te cilen mund ta lexoni me poshte. Mjafton qe te pini kete leng detoksikues i cili pergatitet shume lehte ne shtepi.

Perberesit:

1 filxhan kafeje me leng limoni te fresket

2 luge gjelle mjalte organik

2 luge gjelle xhinxher i grire ne rende

3 gota uje

Si fillim vendosni ujin ne nje ene dhe lereni ne zjarr derisa te vloje. Me pas kete uji hidheni ne nje kane duke shtuar edhe mjaltin. Shtoni ne kane edhe lengun e limonit e xhinxherin dhe me pas perziejini mire e gjithe perberesi. Kete pije perdoreni tre here ne dite: ne mengjes me stomakun bosh, ne mesdite para vaktit te ngrenies dhe serish ne mesdite pasi ka kaluar pak nga koha qe keni marre dozen e dyte.
Ju do te habitetni nga rezultati nese e ndiqni kete trajtim jave rresht cdo muaj.

Continue Reading

Keshilla

Ndal mos i lyej floket/ Keto jane 10 modelet dhe ngjyrat e flokeve trendi i sezonit te veres

Published

on

Shumica prej nesh, ndërsa kufizimet fillojnë të lehtësohen dhe jeta duket se po rifillon, tashmë po planifikojmë se cilat ngjyra dhe trende të flokëve do të provojmë këtë verë.

Sigurisht, inspirimi i parë merret nga postimet stilistëve, salloneve dhe influencuesve tanë të preferuar të flokëve në Instagram, për të parë se cilat pamje po pëlqehen nga ata.

Këtë verë nuk ka fokus në vetëm një ngjyrë apo stil, lloj-llojshmëria do të karakterizoj tërë stinën.

Pra, nëse jeni gati për diçka pak dramatike këtë sezon ose dëshironi një ndryshim flokësh me përkushtim të ulët, ka mjaftueshëm mundësi zgjedhje.

Më poshtë ua sjellim gjithë inspirimin që ju duhet për ndryshimin veror:

/Telegrafi/

Continue Reading

Trending