Connect with us

Keshilla

I erdhi fundi qimeve ne fytyre/ 3 Receta BIO si ti beni ”zap” pergjithmone pushin dhe qimet

Published

on

Problemi me i madh qe shume femra kane jane qimet ne fytyre. Shkaqet jane te ndryshme dhe nje prej tyre jane dhe crregullimet hormonale.Menyrat e ndryshme te depilimit shpresh here shkaktojne irritime ,pucra me infeksione dhe skuqje te lekures. Por per te eleminuar keto ,zgjidhja eshte perodrimi i maskave.Maskat pergatiten me produkte shume te lehta ne shtepin tuaj..

E vetmja gje qe do ju duhet eshte nje e bardhe veze. Merrni nje ene ndani te bardhen nga e verdha e vezes.

Me ane te nje furçe perhapni te bardhen e vezes ne fytyre. Pas ketij procesi ,vendosim mbi te bardhen e vezes ne fytyre nje pecete te holle. Kete pecete mund ta vendosni ne te gjithe fytyren ose vetem ne pjeset ku keni qime te padeshiruara.

Siper pecetes e lyejme perseri me te bardhen e vezes, duke perdorur nje furçe ose gishtat tuaj.Siper kesaj shtrese te se bardhes te vezes vendosim perseri nje pecete tjeter te holle. Presim derisa e bardha e vezes te ftohet. Pasi veza te jete ftohur do te fillojme te heqim ngadale pecetat e thara. Bashke me to do te eleminohen edhe qimet.

Maska me sheqer dhe mjalte:

Per kete maske do ju duhen keto produkte:

1 luge gjelle sheqer kaf ose te bardhe

1 luge gjelle mjalte.

1 luge gjelle uje,

1 tas qe duron nxehtesine e mikrovales,

1 spatul(ose shkop akulloreje),

disa copa ne forme shiritash

Menyra e perdorimit:

Te gjithe perberesit do i vendosim ne nje ene e cila e duron nxehtesine. Kete ene e vendosim ne mikrovale ose ne nje ngrohese tjeter. Per rreth 30-35 sekonda i perziejme te gjithe perberesit , deri sa perzierja te filloje te flluskoje dhe te marri nje ngjyre kafe. Pasi merr kete ngjyre e largojme enen nga nxehtesia dhe lereni masen e perfituar te ftohet pak, deri ne momentin qe nuk mund t’ju djege lekuren tuaj. Te jete disi ngrohte por jo e nxehte.

Me ane te nje spatula merrni pak nga dylli qe sapo perftuat dhe vendoseni ate ne zonen ku deshironi te hiqni qimet e padeshiruara. Per kete merrni nje cope ne forme shiriti dhe vendoseni mbi zonen e lyer me dylle. Duke ushtruar pak presion mbi copen dhe duke e sheshuar ate me levizje sipas drejtimit te rritjes se qimeve. Me pas do ju duhet te terhiqeni copen me ngadale ne drejtimin e kundert te rritjes se qimeve. Te njejtin proces perseriteni deri sa qimet e padeshiruara te jene larguar nga fytyra juaj.

Maska me shafran Indie:

Ky produkt mund te perdoret i vetem ose i kombinuar me perberes te tjere per eleminimin e qimeve te fytyres tuaj . Shafrani i Indise ka veti antibakteriale dhe parandalon infeksionet e lekures. Per te pergatitur kete maske merri 2luge çaji shafran Indie dhe perziejeni ate me uje per te bere nje paste te holle.

Kete produkt perhapeni ne fytyre dhe lereni per 10-15 minuta. Kur maska te jete thare, fshijeni ate nga fytyra juaj me nje cope pak te lagur duke e levizur ne drejtimin e rritjes se qimeve. Kjo maska duhet te perdoret rregullisht per disa jave deri sa qimet e fytyres tuaj te jene larguar plotesisht pergjithmone.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: poly nail gel kit

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Keshilla

Nese i dashuri juaj ben 1 nga keto 5 gjera atehere duhet te ndaheni menjehere

Published

on

Edhe sikur njeriu perfekt te ekzistonte me siguri qe ne nuk do e donim. Ne dashurohemi me njerez me defekte dhe virtyte por duhet te tregoni gjithmone kujdes me keto sjellje qe do te lexoni me poshte:

Ai bëhet i dhunshëm, edhe pse nuk të qëllon

Ky veprim nuk eshte i pandergjegjshem. Nje djale eshte nje shkaterrues marrdheniesh edhe nese thyen objekte pasi mund te te tremb e nese nuk te godet. Ti nuk e di asnjehere se si mund te degradohen veprimet e tij dhe asnje marrdhenie nuk mund te ndertohet mbi frike.

Ai tradhton

Akti i tradhetise edhe pse nuk mund te jete shkaterrues eshte besim i humbur dhe mungese respekti.Nuk eshte mire qe te kalosh jeten me dike qe vendose deshirat e ti para nevojeve te tua sic jane besimi dhe siguria.

Ai nuk të pranon dhe nuk të prezanton

Eshte koha per te ikur nese del me nje burre prej 6 ose 9 muaj dhe ai nuk te ka bere pjese zyrtare te jetes. Jeni thjeshte duke harxhuar shume kohe nga jeta e cila eshte shume e rendesishme. Ai duhet te te pranoje dhe te te prezantoje nese ai e di qe ti vlen.

Vuan nga varësite

Nje grua qe i qendron prane partnerit nese kohl te veshtira duhet te marri shume vleresime. Kini kujdes nga varesite qe partneri juaj ka pasi ai mund te bej cdo gje per t’i realizuar ato dhe madje dhe ne kurriz te atyre qe quan.

Ai të manipulon

Nje burre do te vazhdoje te luaje me mendjen tende dhe te tregohet i pandershem nese gjate nje diskutimi perdor taktikat e tij manipulative. Lere menjehere nese ke pasur mundesine qe te kuptosh qe ai te ka bere pjese te lojes.

Continue Reading

Keshilla

Maske per floket e dekoloruar dhe te demtuar

Published

on

Pothuajse te gjitha femrat e dine sesa e veshtire eshte qe te kujdesesh per floke te dekoloruar. Dekolorimi eshte nje cngjyrosje e flokut e cila arrihet fale perberseve kimike. Ne ju keshillojme qe te aplikoni dy maskat e meposhtme nese nuk doni qe te shihni floke te ashper apo qe keputen.

Maske me vaj ulliri dhe vaj kokosi

Kombinimi i vajit te ullirit dhe atij te kokesit jane shume dobiprures. Vaj i ullirit eshte i pasur me vitamine E dhe antioksdiante te cilat forcojne floket ndersa vaji i kokosit eshte i pasur me triglyceride te cilat depertojne deri ne thellesi te skalpit te kokes.

Ne nje ene vendosni dy luge gjelle vaj kokosi ne trajte te ngrire, dy luge gjelle vaj ulliri dhe me pas vendoseni ne zjarr per disa minuta. Me ndihmen e nje furce lyeni floket ne gjithe gjatesine e tyre dhe masazhoni me levizje rrethore majat e flokeve dhe skalpin. Lereni masken e pergatitur te qendroje per 3 minuta dhe do te shikoni qe floket tuaj do te jene me te bute.

Maske me veze dhe leng qepe

Kjo maske parandalon keputjen e flokeve, i forcon ata dhe gjithashtu ushqen rrenjen. Veza ka ne permbajtjen e saj Vitamine E e cila ndihmon qe floket te rriten ne menyre te shendetshme. Ndersa qepa permban antioksdante te cilet i mbrojne floket nga veprimi i radikaleve te lira dhe parandalojne keputjen e tyre. Si fillim ne 300 ml uje hidhni 2 kokrra qepe te cilat duhet t’i ndani ne 4 pjese dhe vendosni qe te ziejne. Me pas kullojeni lengun e qepes e lereni derisa te ftohet. Pasi lengu te jete ftohur shtoni 2 luge gjelle vaj ulliri dhe 2 te verdha vezesh. Masken e pergatitur aplikojeni mbi floke dhe lereni te qendroje per 30-40 minuta. Floket tuaj do te jene me te bute dhe me te forte pas perdorimit te pare te kesaj maske.

Continue Reading

Keshilla

Meshkujt nuk i pelqejne keto 10 gjera te vogla te femrat

Published

on

Meshkujt i verejne gjithmone pakujdesite apo gabimet tek femrat. Ndaj ne kete artikull ne kemi sjelle per ju 10 gjera qe meshkujt nuk i pelqejne aspak :

1. Makeup i rende

Kur vendosni make up lekura juaj do te duket me e bukur pasi ju do te mund te fshihne defektet e vogla qe mund te keni. Por mos e teproni sepse meshkujt nuk e pelqejne aspak nje make up te rende.

2. Nje model flokesh i nderlikuar

Meshkujt gjithmone preferojne modele te thjeshta dhe natyrale. Ata mendojne se modelet e nderlikuara te flokeve jane te pershtatshme per diten e karnavaleve.

3. Grimi i renduar i syve

Nese doni te dukeni me terheqese dhe me e bukur atehere duhet te perdroni nje grim te lehte dhe te thjeshte per syte.

4. Vetullat e rena

Tipari kyc ne fytyren e nje femre jane padyshim vetullat. Perdorni nje furce te vecante nese doni qe te keni vetulla te persosura. Pamja juaj do te duket me mire dhe syte do te duken magjike.

5. Kujdesi ndaj depilimit

Ju gjithmone duhet te kujdeseni per nje depilim te perkryer pasi meshkujt duan qe lekura e femres te jete e bute dhe e paster.

6. Lekura e thate

Te prekesh nje lekure te thate nuk eshte nje ndjesi e kendshme. Perpiquni qe te perdorni krem hidratues per trupin here pas here.

7. Dhembe te zverdhur

Per meshkujt dhembet e zverdhur nuk jane aspak terheqes. Nese keni dhembe te zverdhur atehere duhet qe patjeter ti jepni zgjidhje ketij problemi.

8. Buzekuqi

Duhet te jeni te kujdesshme per buzekuqin qe duhet te perdorni nese planifikoni te dilni. Meshkujt pelqejne ngjyrat e lehta te cilat jane afersisht si lekura juaj.

9. Arome e rende parfumi

Keshillohet qe te zgjidhni nje arome e cila ju ben misterioze dhe terheqese per meshkujt.

10. Te grimoheni ne publik

Meshkujt nuk preferojne qe ju te grimoheni ne publik. Mos harroni qe grimin duhet ta realizoni vetem ne shtepi.

Continue Reading

Trending