Connect with us

Sot

Gjithcka ne kohen e vete/ Ja kur eshte mosha ideale per te bere femijen e pare

Published

on

Variablat e përfshira janë shumë: puna, problemet ekonomike, regjistri i moshës. Zgjedhja nuk është gjithmonë e lehtë, por mund të gjendet një ekuilibër.

Italia është një nga vendet me normën më të ulët të lindjeve në botë. Në fakt, gjendja jonë e përgjithshme nuk është më rozë dhe lindja e një fëmije është një zgjedhje që imponon ndjenjën maksimale të përgjegjësisë.

Për të zgjeruar familjen duhen kushte të qëndrueshme të punës, duhet të verifikoni qëndrueshmërinë e marrëdhënies tuaj, duhet siguria dhe qetësia e nevojshme për të siguruar gjithçka që nevojitet për të sjellë në jetë një fëmijë. Ka mijëra arsye pse ne tentojmë të presim dhe të shtyjmë momentin kur bëhemi prindër, por a jemi të sigurt se është gjë e mirë?

Arsyet sociale pse duhet pritur – Të kesh fëmijë kur je i ri ofron një sërë avantazhesh, jo pak fakti që ke energji të freskët dhe një moshë që na bën më afër fëmijëve tanë. Për fat të keq, të gjitha këto aspekte janë në konflikt të hapur me një sërë vështirësish sociale që shumë çifte i shohin të pakapërcyeshme.

E para prej tyre qëndron në vështirësinë e sigurimit të një pune të qëndrueshme, e cila garanton sigurinë e nevojshme financiare për familjen dhe, për nënën, mundësinë për të përfituar nga mbrojtjet e parashikuara për periudhën e lindjes.

Pastaj ekzistojnë aspiratat e duhura të karrierës, për të cilën një grua nuk dëshiron të heqë dorë sot, nevoja për të siguruar një shtëpi të përshtatshme për strehimin e një familje, vështirësi në marrjen e ndihmës së nevojshme në foshnjërinë e fëmijës dhe, së fundi, por jo më pak e rëndësishme, nevoja për të testuar me kujdes marrëdhënien para se të zgjerohet familja.

Me pak fjalë, arsyet për të cilat jeni të detyruar të prisni janë të shumta dhe dalin në pah gjithmonë në momentin kur çifti mund të fillojë të mendojë seriozisht për lindjen e një fëmije.

Çfarë thotë shkenca – Me gjithë respektin e duhur ndaj të gjitha këtyre nevojave të shenjta, ora biologjike për fat të keq nuk është e prirë për shumë lëshime. Sipas studimeve shkencore të publikuara në BMJ (British Medical Journal), mosha ideale për t’u bërë prindër është midis 20 dhe 34 vjeç për gratë dhe nën 40 vjeç për meshkujt.

Kjo është gjithashtu mosha kur çifti është më pjellor dhe prandaj ka më shumë gjasa të krijojë dhe të ketë një fëmijë të shëndetshëm. Shanset fillojnë të bien ndjeshëm pas moshës 35 vjeç, sepse ovocitet, qelizat e prodhuara nga vezoret, kanë të njëjtën moshë si gruaja, kushtu që plaken me të.

Pas kësaj moshe, konceptimi bëhet më pak i lehtë dhe madje edhe shtatzënia dhe lindja mund të jenë më të komplikuara. Ajo gjithashtu rrit ndjeshëm gjasat që fetusi mund të paraqesë anomalitë gjenetike, siç është sindroma e Down-it.

Edhe nëse mundësia e të pasurit të një fëmije Down nuk mund të përjashtohet plotësisht te asnjë grua, madje edhe te të rejat, incidenca e sëmundjes rritet tashmë nga te nënat 30-vjeçare: një grua 25-vjeçare ka një shans 1250 për të pasur një fëmijë me këtë anomali, dhe në moshën 30 vjeç probabiliteti është një çdo 952, në moshën 35 ajo është tashmë një nga 378 dhe në 40, një në 106.

Për këtë arsye, nga mosha 35 vjeç, rekomandohet amniocenteza, ekzaminimi që lejon diagnozën e sëmundjes para lindjes së foshnjës. Megjithëse sot teknikat e ndihmës së lindjes mund të zgjidhin shumë nga problemet e pjellorisë së një çifti dhe në fakt zgjasin mundësinë për t’u bërë prindër. Nga këndvështrimi strikt biologjik është më mirë të mos e shtyjmë shumë zgjedhjen.

Nëse ke vendosur të marrësh kohën tënde – Italia, sipas të dhënave të Eurostatit, është vendi europian ku nënat e kanë fëmijën e parë më vonë: në 2016, mosha ishte 31 vjeç, krahasuar me 26.9 në vitin 1990.

Për fat të mirë, sot mjekësia ka bërë hapa të mëdhenj, duke siguruar nënat me shumë mjete të reja diagnostikuese për të ndjekur përparimin e shtatzënisë në një mënyrë të qetë dhe të ndërgjegjshme. Sot shumë gra për fat të mirë bëhen nëna midis moshës 35 dhe 40 vjeç, siç është rasti me Meghan Markle, dukeshën e Sussex dhe bashkëshorten e Princit Harry, që është gati të ketë fëmijën e saj të parë në moshën 37 vjeç.

Të kesh fëmijë kur je pak ‘më i madh’ mund t’i garantojë fëmijës një nënë më të kënaqur, të vetëdijshme dhe të qetë, për shkak të pjekurisë së saj më të madhe personale. Por nuk duhet të ndihemi në faj ose të biem në depresion nëse dikush na thërret në zhargonin mjekësor “primipara attempata” ose edhe “primipara geriatrica”: thjesht tregon një grua që lindi fëmijën e parë (primipara) pas 35 vjetësh (pas kohe, d.m.th. e moshuar).

Nëse ke vendosur të bëhesh nënë e re – Në njëzet e pesë ose tridhjetë, ju keni më shumë energji sesa dyzet. Netët e bardha durohen më mirë dhe, nëse ndihemi të papërvojë dhe të lehtë të biem pre e ankthit, kujtojmë se “asnjë fëmijë nuk lind me librezën e udhëzimeve”.

Të jesh prind është një profesion që mëson çdo ditë: nuk duhet të turpërohemi që të kërkojmë ndihmë nga nëna jonë, nëna e tij ose nga një mikeshë më me përvojë, por gjithmonë duke kujtuar se ne jemi gjithmonë ata që duhet të zgjedhim atë që është më e mira për fëmijën tonë.

Përpjekjet tona do të rimbursohen brenda pak vitesh, kur do të kemi në krah një fëmijë të rritur dhe ne do të jemi në krye të viteve, nëna dhe mikesha të fëmijëve tanë. Dhe ne do të dëgjojmë: “Uau, keni një djalë kaq të rritur dhe jeni kaq e re? Urime!”

5 Comments

5 Comments

  1. Pingback: are tx replica watches good

  2. Pingback: Unlimited WordPress Hosting from $0.99

  3. Pingback: knockoff iwc spitfire chrono

  4. Pingback: breitling replicas watches

  5. Pingback: Sexe En Camera Cache Dejeune

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending