Connect with us

Keshilla

Lekura juaj do shume kujdes/ Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte

Published

on

Pamja e lëkurës sonë të fytyrës është me rëndësi të madhe për përshtypjen  që lëmë tek njerëzit rreth nesh, sepse gjëja e parë që shohin është fytyra jonë.

Megjithatë, kjo kërkon një kujdes të vazhdueshëm, në aspektin e produkteve të lëkurës të shëndetshme, efektive të fytyrës, si dhe një mënyrë jetese të shëndetshme. Faktorë të shumtë ndikojnë lëkurën tonë dhe njerëzit shpesh luftojnë me çështje si plagët, aknet, pikat e diellit, rrudhat, linjat e imta, puçrrat dhe pikat e zeza.

Për të rivendosur bukurinë dhe vitalitetin e lëkurës, shumica e njerëzve provojnë produkte të shtrenjta tregtare, por për fat të keq, shumica e tyre janë thjesht joefektive dhe janë të ngarkuar me kimikate të dëmshme.

Maska që po shkruajmë për sot është krejtësisht e natyrshme dhe përbërësit e saj janë të gjithë të dobishme për lëkurën. Ajo heq të gjitha papastërtitë dhe e lë atë të shëndetshme dhe të qetë.

Përbërësit e saj kryesor janë sode buke dhe uthull molle, të dyja ndoshta janë tashmë në kuzhinën tuaj. Megjithatë, efektet e saj do t’ju mahnisi!

Si ta përgatisim atë:

Përbërësit:

Uthull

mjaltë

1/2 limon

Metoda e përgatitjes:

Shtoni një lugë çaji me uthull molle në gjysmë gotë ujë. Në një tjetër enë, shtoni pak sode buke dhe pastaj ngadalë shtoni përzierjen e ujit dhe uthullës. Shtoni lëngun e një gjysmë limoni, dhe përzieni mirë derisa të merrni një përzierje homogjene.

Përdorimi: Lani fytyrën mirë për të hapur poret dhe për të eliminuar të gjitha mbetjet e grimcave. Pastaj, përdorni një leckë të butë për të tharë atë. Aplikoni maskën në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe lijeni atë të veprojë për 5-10 minuta. Pastaj, lajeni me ujë të ngrohtë, dhe përsëri me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

Në një periudhë të shkurtër kohore, lëkura juaj do të rifitojë shkëlqimin e saj natyral dhe të shëndetshëm.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

I dashuri juaj do i adhuroje buzet tuaja/ Ky eshte scrubi BIO per buze mishtore dhe te embla

Published

on

Ekzistojne perberes si kanella te cilet garantojne buze te plota dhe mishtore. Ne kete artikull do te lexoni disa menyra me te cilat do te arrini kete efekt per mrekulli pa dhimbje dhe kosto.
Vaji cassia qe gjendet tek kanella shkakton nje fyrje te membranes se mukusit te buzeve tuaja por qe nuk e demton aspak lekuren tuaj.

Per buze mishtore dhe te plote ju duhet vetem te aplikoni keto receta:

Kanelle + vazeline

Kanella i ben buzet te duken mishtore ndersa vazelina i mban te hidratuara. Merrni nje luge caji kanelle pluhur ose vaj dhe gjysme luge caji vazeline. Pasi te keni perzier te dy perberesit, aplikojeni ne buzet tuaja duke i masazhuar ato. Lereni te qendroj per disa minuta dhe me pas pastroni perzierjen nga buzet tuaja. Aplikoni nje balsam buzesh pasi te kete perfunduar procesi.

Kanelle + vaj ulliri + kripe

Me kete trajtim do te mund te eleminoni qelizat e demtuara nga buzet tuaja. Per te pergatitur kete skrab ju duhet nje luge gjelle vaj ulliri, nje luge caji kanelle pluhur dhe nje luge caji kripe. Para se te shtoni kripen, perzieni mire kanellen dhe vajin. Masen e perftuar aplikojeni tek buzet duke i masazhuar per disa minuta. Me pas pastroni buzet dhe thajini butesisht ato. Aplikoni lip balm pas perfundimit te ketij procesi.

Kanelle + shkelqyes buzesh

Shkelqyesi i preferuar i buzeve dhe 2-3 pika vaj kanelle jane te vetmit perberes qe ju duhen ne kete recete. Vajin e kanelles shtojeni tek shkelqyesi i buzeve dhe mund ta perdorni gjithmone.

Kanelle + sode buke

Perzierja e kanelles me soden eshte nje tjeter eksfoliues per buzet. Per kete recete ju duhet gjysme luge caji sode buke, kanelle pluhur dhe nje luge gjelle vaj kokosi ose vaj ulliri. Ne nje tas te vogel perzieni te gjithe perberesit derisa te krijohet nje mase homogjene. Aplikoni perzierjen tek buzet dhe lereni te qendroje per disa minuta. Kjo perzierje i ben buzet te medha dhe mishtore pervecse heq qelizat e demtuara.

Kanelle + mente

Nje nga perzierjet me te mire per buze te medha e te bukura eshte kombinimi i kanelles me menten. Bashkoni gjysme luge caji kanelle pluhur dhe disa pika vaj menteje. Perzieni mire te dy perberesit dhe me pas aplikojeni masen ne buze. Lereni per disa minuta dhe me pas pastroni buzet tuaja.

Continue Reading

Keshilla

Sheshoni rrudhat e reja dhe te vjetra/ Ja si ta beni lekuren tuaj 10 vite me te re

Published

on

Shenjat e pare te lodhjes dhe plakjes fillojne te shfaqen ne fytyre me kalimin e kohes. Ju mund te pergatisni masken tuaj vetem me perberes natyrale ne vend qe te blini produkte te shtrenjta anti-rrudhe.

Qe pas aplikimit te pare rezultatet do te jene te mrekullueshme. Me vetem 3 perberes natyrale ju mund te pergatisni botox-in tuaj.

Perberesit:

1 luge gjelle kos i kulluar

5 luge gjelle leng te fresket karrote

1 luge gjelle miell misri

Ne nje gjysme gote uje hidhni miellin dhe perziejeni. Me pas hidheni ne nje tenxhere duke shtuar edhe 100 ml uje te valuar. Lereni ne zjarr te ulet derisa te krijohet nje perberje homogjene dhe me pas lereni qe perberja te ftohet pak.

Ne tenxhere shtoni lengun e karrotes, kosin dhe perziejini mire te gjithe perberesit. Pasi te keni pastruar fytyren aplikoni masken dhe lereni te qendroj per 25-30 minuta.

Keshillohet qe perpara se te perdorni masken te beni nje peeling te lekures. Aplikoni nje shtrese kremi ushqyes per fytyren pasi te shpelani masken. Mund ta ruani ne frigorifer pjesen tjeter te maskes qe ju ka ngelur.

Duhet ta aplikoni masken per tre dite me rradhe per te arritur rezultate te mire. Kjo maske do bej qe lekura juaj do te jete me e tendosur, e bute dhe do te heq shenjat e lodhjes dhe rrudhave.

Continue Reading

Keshilla

Nuk do keni as qime as push ne fytyre/ Kjo eshte receta BIO qe do ju heqi qimet pergjithmone

Published

on

Shume femra duan te heqin qafe qimet e padeshiruara ne pjese te caktuara te trupit.

Ne kete artikull do te lexoni per nje ilac natyrale qe mund t’a pergatisni ne shtepi i cili do i japi zgjidhje ketij problem. Qimet jane nje nga problemet me te medha kozmetike qe perballen cdo dite. Ato frekuentohen kryesisht ne duar, kembe, fytyre dhe shpine. Medikametet e caktuara, mosbalancimi hormonal, shtatezania jane disa nga shkqet me te zakonshme per qimet e padeshiruara.

Sot ekzistojne teknika te ndryshme per eleminimin e qimeve si heqja me lazer, elekroliza,depilimi etj. Keto menyra jo gjithmone japin rezultatet e deshiruara dhe te gjitha jane shume te shtrenjta.
Ne do ju prezantojme nje trajtim natyror shume efikas dhe te lire.

Perberesit:

– Nje filxhan vaj bebeje

– Nje luge gjelle me jod 2%

Pergatitja:

Perzieni te gjithe perberesit ne nje ene. Ferkoni zonen e prerkur per dy minuta me perzierjen e perftuar dhe lereni te qendroje per 5 minuta. Per ta larguar ate perdorni nje lecke te lagur. Kete trajtim perseriteni per disa dite dhe gradualisht qimet tuaja do te zhduken pergjithmone.

Continue Reading

Trending