Connect with us

Sot

Po e prishni me duart tuaja lidhjen/ Keto jane 9 gabimet qe po beni dhe po ju ndajne nga partneri

Published

on

Në fillimet e një lidhjeje dashurie, gjithçka duket e përsosur, por më pas… në vijimësi të përditshmërisë, shfaqen sjellje të reja, të cilat e ‘trembin’ pak marrëdhënien. Ja se cilat janë disa nga më dinamiket dhe si duhen evituar.

3Takimet e para të njohjes dhe rënia në dashuri… gjithçka është e shoqëruar me lule, trëndafila të kuq e më pas, për të shprehur dashurinë ndaj partnerit.

Në përditshmëri, ambientohemi me mendimin se kjo bimë e mrekullueshme, që është pjesë e marrëdhënies sonë, do të jetë gjithmonë atje, do të rezistojë dhe do të jetë në lulëzim, në një pranverë të përjetshme.

Jo vetëm kaq, marrëdhëniet martesore kanë nevojë për ushqim dhe vëmendje të përditshme në mënyrë që të rriten dhe forcohen rrënjët. Të zhvillohet.

Përveç të mësuarit se, duhet të durosh në dashuri, në gjithashtu duhet të përpiqemi të mësojmë si të parandalojmë tendencat negative. Në shumicën e rasteve, ato nuk janë përmbytje e madhe që mund të ndërthuren me pasionin. Përkundrazi, janë të vogla, zakone të këqija dhe tendenca negative që zvarrisin dhe e dobësojnë marrëdhënien. Për shembull…

Egoizmi individual: shpreh dëshirën për të qenë gjithmonë i drejtë, ose pretendon se nevojat e tyre janë dytësore, duke përjashtuar faktin e të qenit në gjendje për të arritur një kompromis dhe pa u kujdesur për nevojat e partnerit: klasikja “bëj si them unë”.

Kur arrijnë t’i çojnë në fund projektet e përbashkëta, minojnë themelet e lidhjes dhe marrëdhënia shembet. Si për t’iu kundërvënë atyre: përmes dialogut, dhe krijimin e një rregulli kapital, të natyrës: një herë ti dhe një herë unë.

Dembelizmi: rutina ekziston, por shpesh nuk bëhet mjaft për ta mposhtur ate. Pse? Me kalimin e kohës, ajo tenton të zhvillojë një qëndrim përtacor në marrëdhënien në çift dhe ndjenjat, duke menduar se nuk ka nevojë për kohë për të bërë atë gjest romantik, siç është joshja, apo të kenë vëmendje të veçantë për të ndërtuar hapësirën për të qenë së bashku. Por dashuria nuk pranon indiferencë.

Si ta kalosh atë: duke vënë në vend një rutinë që i bën mirë çiftit, edhe nëse kushton një përpjekje e vogël.

2

Xhelozia: në njëfarë mase ajo mund të jetë shenjë e një çifti të shëndetshëm, por kur bëhet më e shpeshtë, shndërrohet në një faktor demtues, duke rrënjosur në lidhje pasiguri nga braktisja, gjë të cilën e përjeton njëri nga partnerët. Njëra palë, ajo e viktimizuar, pretendon se xhelozia prapavepruese, që provohet nga ish-partneri është demtuese.

Sipas një studimi të kryer nga klubi psikologjik i Eliana Montit në Itali, 59% e të anketuarve i ka dhënë fund marrëdhënies për shkak të kësaj arsyeje. Si ta kalosh       këtë gjë: vlerëso situatën qartë. Nëse ai është me atë dhe jo me ju, e ka një arsye: lidhja nuk ka funksionuar.

Qëndroni gjithnjë bashkë: në fillime është dëshira për të kaluar shumë kohë së bashku, në çfarëdolloj rasti. Kështu përveçse mund të mos i bësh të ndihen mirë miqtë, të cilët nuk mund të shihen me ju se jeni ‘të shoqëruar’, rrezikon të mësohesh me një lidhje simbiotike, në të cilën mungojnë hapësirat individuale, dhe herët a vonë, ndjesia e marrjes frymë merr fund.

Ndërkaq, mungesa e hapësirave individuale, çon në humbjen e këndvështrimeve për veten dhe objektivave personale, rezultate të cilat pak nga pak partneri nuk do t’i vërë më re te personi me të cilin ka rënë në dashuri. Çfarë duhet bërë: sforcohuni duke përfituar më shumë kohë për veten, për të kultivuar interesat personale dhe ato shoqërore, dhe më pas dihet: të qenit vetëm ndonjëherë sjell dëshirën për të jetuar!

Mungesa e sinqeritetit: që mund të jenë gënjeshtra të vogla apo të mëdha, në përballje me partnerin apo mungesë sinqeriteti drejt dëshirave të vërteta, nevojave dhe ndjenjave. Në rastin e parë, nëse zbulohen gënjeshtrat, formohet një krisje në strukturën e besimit dhe është e lehtë që ajo të tendoset aq shumë deri në shkatërrim.

Në rastin e dytë, rrezikon ta gjeni veten në një marrëdhënie që nuk dëshirohet. Çfarë duhet bërë: shikoni brenda vetes, mendoni para se të veproni, pyesni veten nëse vendimet mund të na çojnë të gënjejmë.

Shmangni gjithmonë konfliktin: ndonjëherë njëri sy duhet bërë qorr për qëndrimet dhe sjelljet e partnerit që na fyen ose na lëndon. Por nëse nuk përballesh me argumentin nga frika e ndonjë zënke, atëherë ka të ngjarë të shpërthejë si një tenxhere me presion, duke shkaktuar më shumë dëm. Çfarë duhet të bëni: mësoni të diskutoni me qetësi dhe transformojeni konfliktin në një mundësi për strategji të matura.

unhappy young couple in bedroom

Në vend të pyetjeve, dëgjoni: kur pretendojmë se jemi koka e partnerit, të dimë saktësisht se si ai mendon, si ndjehet, çfarë dëshiron dhe për çfarë ka nevojë, si sillet dhe përse. Ndoshta gabuar. Çfarë duhet të bëjmë: të përpiqemi ta dëgjojmë partnerin përtej imazhit (ndonjëherë stereotip) duke  preferuar komunikimin e drejtpërdrejtë dhe të ndershëm.

Mendoni se nuk ia dilni vetëm: shpesh kemi tendencën të mbështetemi tërë jetën te partneri i vërtetë. Besojmë dhe mbështetemi te njëri-tjetri. Rezultati është se kështu shkaktohet një marrëdhënie varësie duke mos e lejuar dot shkëputjen nga partneri, gjë për të cilën rritja jonë individuale rrezikon të bllokohet, duke i dhënë më shumë siguri se sa “X”. Kurrë nuk duhet të harrojmë se një çift është i formuar nga dy persona të pavarur. Çfarë duhet bërë: herë pas here të pyesim, “çfarë do të bëja nëse nuk është Y”, dhe ta bëjë.

Ndërhyrja: mes burrit dhe gruas mos vini gishtin. Dhe në qoftë se nëna e tij, vjehrra juaj, por edhe partneri ndonjëherë mund të ketë ndikuar negativisht te miqtë dhe të afërmit, këto sjellin dyshime. Por, në fakt, vetëm çifti mundet me të vërtetë të dijë se si janë marrëdhëniet, ndaj vetë çifti është përgjegjës për marrjen e vendimeve dhe aksioneve të situatës në fjalë. Si t’i kundërvihesh: t’i falënderosh për këshillat, por gjithmonë duke u përpjekur të mendoni gjënë e duhur.

Revista Psikologjia

2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: boyblogguide

  2. Pingback: relx

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending