Connect with us

Sot

Nuk keni pse shpenzoni para kot/ Ja si ta beni lekuren tuaj te lemuar si bebe

Published

on

Sipas studimeve, moskujdesja për pamjen tuaj është një mënyrë e sigurt për ta privuar veten nga suksesi. Pamja jonë është e rëndësishme dhe lëkura e fytyrës mund të thotë shumë për gjendjen dhe shëndetin tuaj. Ne nuk mund ta masim bukurinë, por ne mund ta bëjmë vetën tonë të dukemi bukur, gjë që do ta rrisë besimin tonë.

Ne zbuluam 10 truket veçanërisht për gratë për ta ndihmuar lëkurën e fytyrës të ketë ngjyra të ndezura dhe të freskëta.

Mos përdorni krem bebe.

Ndoshta shumë herë ju është këshilluar për të përdorur krem bebesh, veçanërisht në mot të ftohtë. Po, e bën lëkurën tuaj të butë. Por vetëm për një kohë të shkurtër! Kjo është për shkak të faktit që kremra e bebeve përmban lanolin që është i dobishëm vetëm për fëmijët, sepse qelizat e lëkurës së një foshnje rinovohen shpejt dhe nuk kanë kohë për të prodhuar mbrojtje natyrore. Por ky përbërës është i dëmshëm për të rriturit.

Aplikoni krem në lëkurë të lagur.

Pasi ta lani fytyrën, mos e thajini me një peshqir. Aplikimi i kremit në lëkurë të lagur është mënyra më e mirë për t’i dhënë asaj një nxitje të lagështisë dhe lëkura juaj do të jetë në gjendje të absorbojë më shumë ushqim nga kremi.

Përdorni sode buke si një pastrues fytyre.

Soda e pjekjes është një produkt universal që mund ta përdorni edhe si pastrues ditor ose si një maskë fytyre. Ajo është një exfoliant fizik dhe pastron shtresën e sipërme të lëkurës tuaj pa shkaktuar irritim të tepruar.

Këtu janë disa maska që mund të bëni me sode buke:

  1. Maska bazë me sodë buke.Për të parandaluar aknet dhe për të hequr papastërtinë dhe vajin, merrni në dorë një gjysmë luge sodë buke, shtoni 1lugë gjelle ujë të ngrohtë dhe bëni një paste. Para se ta aplikoni në lëkurën tuaj, lageni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Tani vendosni paste në lëkurën tuaj duke përdorur majat e gishtave tuaj. Lëreni për 5-10 minuta dhe shpërlajeni. Pas kësaj procedure rekomandohet të aplikohet një krem ​​hidratues.

  1. Mjaltë dhe sodë buke.Duke përdorur këtë maskë, ju merrni efektin shtesë të mjaltit që ndihmon për të zbutur lëkurën tuaj dhe për të hyrë në poret tuaja. Do t’ju duhet 1 lugë mjaltë i papërpunuar për përzierje me 1/2 lugë sode buke. Lani fytyrën tuaj dhe thajeni atë, pastaj zbatojeni përzierjen në lëkurën tuaj të fytyrës dhe të qafës dhe masazhojeni për disa minuta. Lëreni atë për 10 minuta dhe pas kësaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

Ju lutemi, kini kujdes me lëkurën e ndjeshme dhe të irrituar! Është gjithmonë më mirë të provoni një maskë më parë në lëkurën e dorës tuaj.

Vendoseni kremin tuaj të syve në frigorifer.

U zgjuat përsëri me sytë e fryrë dhe nuk keni kohë për të përgatitur dhe aplikuar çeska të ftohta të çajit ose kastraveca të freskët sepse ju duhet të bëheni gati për punë. Vetëm mbani kremin tuaj të syve në frigorifer dhe lëreni të bëhet akull i ftohtë. Kjo do të ndihmojë për të hequr qafe fryrjen dhe për të ushqyer lëkurën rreth syve tuaj.

Shto një lugë çaji me vaj të farës së rrushit në tonerin tuaj.

Vaji i farave të rrushit vepron si një serum anti-plakje, duke ndihmuar lëkurën të rigjenerohet dhe të ripërtërihet. Ky vaj është shumë i butë, zbut shtresat e lëkurës, dhe e bën lëkurën më të thatë.

Thjesht shtoni 1 lugë gjelle vaj në tonerin tuaj dhe pastroni fytyrën tuaj çdo ditë me këtë përzierje. Kjo do t’ju kursejë shumë para për blerjen e kremrave të shtrenjta dhe mund të ndihmoni gjithashtu në eliminimin e puçrrave.

Përdorni mbështjellëse plastike për të hequr qafe pikat e zeza.

Përdoreni këtë mashtrim jo më vonë se 10 minuta pas dushit ose pas larjes së fytyrës. Aplikoni një shtresë “më të trashë se zakonisht” të kremrave të fytyrës në zonat që keni pika të zeza.

Vendosni një copë mbështjellëse plastike në zonë dhe mbulojeni me fletë metalike. Pas kësaj vendosni një peshqir të ngrohtë. Prisni 10 minuta dhe pastaj hiqni gjithçka, duke përfshirë kremin e fytyrës që mund ta fshini me një pecetë të butë.

Fërkoni lëkurën me butësi dhe filloni të shtypni me të dy gishtat tregues të mbështjellë në peceta.

Tani procesi i pastrimit të pikave të zeza nga lëkura juaj është shumë më i shpejtë dhe shumë më i lehtë.

Lajeni fytyrën 2 herë në ditë.

Është një gabim i zakonshëm që të lajmë fytyrën tonë natën pas mbarimit të ditës. Është gjithashtu e rëndësishme që ta lani atë në mëngjes, pasi të keni fjetur, sepse mund të keni pak papastërti në lëkurën tuaj nga jastëku ose flokët tuaj.

Përdorni vaj në vend të highlighter-it

Nuk ka nevojë të përdorni një theksues gjatë gjithë kohës për të pasur mollëza me shkëlqim. Ju mund të përdorni vetëm vajin tuaj të preferuar të fytyrës ose serum për këtë qëllim.

Përdorimi i një vaji ose serumi mund të jetë më i dobishëm për lëkurën tuaj,do ta bëjë atë më të hidratuar dhe ta ndihmojë atë të duket më natyrale.

Pas aplikimit të makijazhit tuaj, merrni vajin e fytyrës dhe vendosni disa pika në dorën tuaj. Pastaj filloni ta aplikoni në zonat e caktuara me sfungjer ku normalisht do të aplikoni theksuesin. Jini të kujdesshëm për të mos e ngarkuar makijazhin tuaj.

Bëjeni vetë tonifikuesin tuaj me “lemongrass”.

Njerëzit aziatikë patjetër dinë shumë për mënyrën se si të duken më të rinj dhe ata shumë kohë më parë zbuluan se ky përbërës ka përfitime të mrekullueshme shëndetësore. Ky tonifikues e bën lëkurën të butë dhe ju gjithashtu mund ta përdorni nëse lëkura juaj është e irrituar dhe keni puçrra ose ekzemë.

Për ta bërë tonerin sa më natyror, vloni lemongrass të freskët në një gotë me ujë derisa të reduktohet në gjysmë. Lëreni që të ftohet. Pastaj shtoni edhe çaj jeshil dhe përzierni të dyja lëngjet në përmasa të ngjashme. Shtoni 5-6 pika vaj esencial të lemongrass-it.

Përzini aspirinë të copëtuar me vaj calamine.

Ja një truk për sytë e lodhur

Nëse punoni me orare të zgjatura dhe nuk flini sa duhet, lëkura rreth syve tuaj mund të fryhet duke marrë një ngjyrë të zezë dhe të thahet.

Për minimizuar këtë problem mund të përdorni një përzierje të një pike highlighter, të një korrektori të lëngshëm dhe të një hidratuesi për lëkurën e syve.

Prekni zonën rreth syve tuaj me këtë përzierje dhe kjo do të japë iluzionin e lëkurës së dehidruar. Por kini kujdes me sasinë e highlighter-it që përdorni!

5 Comments

5 Comments

  1. Pingback: buy marijuana online with discreet packaging

  2. Pingback: usa cvv fullz with ssn

  3. Pingback: Cenforce 100mg

  4. Pingback: Dev ops consulting

  5. Pingback: psychedelic mushroom chocolate bars effects

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending