Connect with us

Sot

I erdhi fundi qimeve ne fytyre/ 8 Menyra si ti beni ”zap” pergjithmone pushin dhe qimet

Published

on

Ka shumë mënyra për të zhdukur qimet apo pushin e fytyrës, disa prej të cilave mund t’i bësh edhe vetë në shtëpi. Disa nga këto trajtime janë të shtrenjta, por të përhershme, ndërsa disa të tjera janë më të lira. Më poshtë ke një listë me mundësitë më të mira, si dhe arsyet pro dhe kundër..

Depilimi

Depilim është një alternativë e mirë për heqjen e qimeve të padëshiruara të fytyrës. Mund të përdorësh disa strisha që i gjen në çdo dyqan me produkte kozmetike ose edhe një lloj dylli profesional, i cili është enkas për depilimin e qimeve të fytyrës. Pas përdorimit të dyllit, lëkura është më e butë, por disave mund t’u krijohen edhe puçrra.

Pozitive: Qimet hiqen me rrënjë dhe pothuaj të gjitha, kështu që rezultati mund të zgjasë. Shumë gra betohen se sa më shumë ta përdorësh dyllin, aq më pak dalin qimet në të ardhmen.

Negative: Depilimi është një mënyrë e dhimbshme dhe nga nxehtësia e tij mund edhe të djegësh lëkurën.

Depilimi me sheqer

Është një metodë që përgatitet vetë dhe që i heq qimet nga rrënja. Është një metodë më pak e dhimbshme. Mund të blesh një lloj sheqeri enkas për depilim dhe ta përgatitësh vetë në shtëpi ose edhe në qendra estetike mund ta kërkosh një të tillë. Është një mënyrë që pastron shumë mirë qimet e fytyrës.

Krem depilimi

Kremrat e depilimit mund t’i gjesh rëndom në çdo farmaci. Janë një alternativë e mirë për të hequr qimet e fytyrës, ndonëse nuk i heqin ato nga rrënja. Mënyra e përdorimit është mjaft e thjeshtë. Përhap kremin e bardhë në të gjithë sipërfaqen ku ke qime dhe pas disa minutash, qimet janë zhdukur. Disa kremra që përmbajnë kimikate të forta mund të japin alergji në lëkurë, ndaj me to duhet pasur kujdes.

Pozitive: E shpejtë dhe pa dhimbje.

Negative: Këto lloj kremrash kanë një përmbajtje të lartë kimikatesh dhe mund të mos jenë efikase tek disa njerëz. Ndodh edhe të mos kenë të njëjtin rezultat kur qimet janë të trasha apo kur lëkura është e ndjeshme. Për të shmangur djegiet e lëkurës në këto raste, është mirë që fillimisht ta provosh në këmbë ose në krah, për të parë nëse lëkura të irritohet.

Fije (Pe)

Kohët e fundit, depilimi me pe i vetullave dhe i buzës së sipërme është një metodë mjaft efikase. Por edhe këtu ka diçka: fijet mund të mos lëndojnë, por nuk kanë rezultat të njëjtë në çdo pjesë të fytyrës. P.sh. në zonën e ballit, është e vështirë të depilohet në këtë mënyrë, edhe sepse është mjaft e dhimbshme.

Si funksionon? Estetistja krijon një lidhje dyfishe të një fijeje pambuku me të cilën kap qimet që nga rrënjët. Kjo mënyrë është përdorur fillimisht për vetullat dhe më pas për qimet mbi buzën e sipërme. Pasi u pa mjaft rezultative, estetistet filluan ta përdorin për të gjithë fytyrën.

Është një lloj trajtimi që nuk e gjen në çdo qendër estetike. Nëse e gjen, je me fat. Këtë lloj teknike mund ta mësosh edhe vetë në internet.

Piskatore

Nëse ke vetëm disa qime për të hequr, piskatorja është opsioni më i mirë. Vetëm sigurohu që të gjesh një piskatore që i ka tehet të pjerrët. Një rekomandim është marka Tweezerman, sepse arrin vërtet atë që dëshiron.

Elektroliza

Elektroliza do të heqë qimet përgjithmonë. Është një metodë e kushtueshme (nga 60 dollarë në një seancë, dhe mund të kesh nevojë deri në 20 ose më shumë seanca). Megjithatë, nëse vendos të ndjekësh këtë metodë, sigurohu që klinika të jetë e liçensuar.

Pozitivja e kësaj metode është se heqja e qimeve është e përhershme. Negativja, është një metodë e kushtueshme dhe gjithashtu, pak e dhimbshme. Duhet të shkosh disa herë për të pasur rezultatin final, pra që qimet nuk do të dalin më.

Lazer

Kjo është një mënyrë e mirë për gratë që kanë një lëkurë të bardhë dhe qime të errëta në lëkurë. Metoda me lazer nuk rekomandohet për qime të zbehta dhe të bardha në fytyrë.

Heqja e qimeve me lazer është e kushtueshme dhe e dhimbshme, por rezultatet mund të jenë të përhershme.

Rruajtja

Rruajtja nuk është një alternativë e mirë për fytyrën. Ndoshta është një mit që qimet do të bëhen më të trasha, por ajo që është e sigurt është se lëkurën do ta ndiesh gjithmonë të ashpër. Qimet që nuk shkulen, por priten janë më të predispozuara të dalin shpejt dhe më të shëndetshme. Kjo është edhe arsyeja pse qimet dalin më të buta pas përdorimit me dyllë. Rruajtjen mund ta përdorni në këmbë ose në bikini.

Nëse mendon se nuk ke zgjidhje tjetër dhe kjo është mënyra më e mirë dhe më e shpejtë, atëherë vepro në këtë mënyrë:

Përdor vaj për të zbutur lëkurën

Apliko krem ​​rroje ose xhel.

Rruaji qimet në drejtim të rritjes

Zbardhja e qimeve

Nëse qimet e fytyrës janë të errëta, mund të marrësh në konsideratë edhe disa produkte kozmetike që shërbejnë për t’i zbardhur ato, në vend që t’i hiqni, siç është uji i oksigjenuar. Ka disa produkte të tilla në çdo farmaci.

2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: ซ่อมรถบรรทุก

  2. Pingback: download cad

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending