Connect with us

Sot

Po e stresoni partnerin/ Keto jane 10 Gabimet me te shpeshta dhe ai nuk ka asnje faj

Published

on

Fillimi i lidhjes është padyshim si një fushë me lule, por tablosë plot ngjyra,me kalimin e kohës duketsikur i zbehen ngjyrat. E në fakt marrëdhënia juaj fillon të çalojë, diku një problem, diku një zë nkë, një qejfmbetje, një mospërputhje mendimesh dhe sa hap e mbyll sytë e gjeni veten të mbërthyer, si të zënë në kurth, nga një krizë e pashpjegueshme, së cilës edhe i vini shumë emra, por edhe nuk dini t’i jepni një shpjegim. Psikologët e marrëdhënieve në çift kanë re nditur një sërë faktorësh të cilët ndikojnë në marrëdhënien mes dy partnerëve ne jete.

Televizioni

Nuk ka asnjë dyshim, televizioni heq pasionin. Psikologët këshillojnë se një çift do të duhet me deomos të shmangë një darkë me edicionin e lajmeve në sfond. Një darkë ë ngrënë në shoqërinë e folësit të lajmeve, ao kronikave, sigurisht nuk ndihmon në bashkimin tuaj. Por edhe nëse nuk janë lajmet, por thjesht një film, në përfundim të tij mund t’ju ndodhë që të lodhur si jeni, të flini direkt e të mos keni më kohë as për t’u kujdesur për njëritjetrin, as të bisedoni me njëri-tjetrin.

Monotonia

Ndoshta për pasojë të televizionit, apo për 1 mijë e një arsye, ju keni filluar të hiqni dorë nga shumica e argëtimeve tuaja sëbashku, përfshirë edhe mbrëmjet jashtë. Ju nuk hani më në restorant jashtë, nuk shkoni më në kinema dhe keni kohë pa kërcyer e dëfryer në një ambjent me muzikë. Tashmë dilni vetëm një herë në javë dhe kjo mundësisht kur ju duhet të takoni miqtë e vjetër, ose kur i ftoni ata në shtëpinë tuaj. Psikologët këshillojnë se kjo fazë është prej atyre që duhet të hiqet qafe shpejt, nëse doni që jeta në çift të vazhdojë. Pasi të keni eleminuar televizorin, mundohuni të bëheni kreativë e të ndizni pasionin mes jush.

Kushtojini kohë

Jepini fund punës deri në orët e vona të mbrëmjes. Jo vetëm që nuk do të keni kohë për veten, por kështu rrez ikoni edhe marrëdhënien me partnerin, duke e vënë durimin e tij në provë. Do t’ju duhet të kuptoni shumë shpejt që puna ka mbërthyer jetën tuaj dhe t’i jepni fund kësaj situatë, para se ajo të fillojë të bëhet object debatimesh pafund mes jush. Vendosini vetes si qëllim të mos e kaloni kufirin e 37 orëve maksimumi në një javë në punë. Përpiquni të mbaroni punën herët për të pasur pak kohë para se të hani darkë dhe mundësisht evitoni që këtë kohë ta shpenzoni para televizorit.

Rregulli

Fakti që jeni në një çift dhe që mund të keni vite që njiheni nuk do të thotë që të tregoni parregullësi në disa aspekte të mënyrës së jetesës që bëni. Kështu, evitoni t’i lini gjërat tuaja sa andej këndej nëpër shtëpi, rregulloni shtratin tuaj, tregoni kujdes për pamjen tuaj të jashtme, edhe pse jeni në shtëpi. Sigurisht që partneri juaj ju do për atë që jeni, por kujdes, sepse pamja e jashtmë është gjithësesi e rëndësishme. Duke u kujdesur, i tregoni atij apo asaj që juve ju intereson mënyra se si ai ju sheh, edhe për së jashtmi.

Mungesa e vëmendjes

Një tjetër armik i madh i lidhjes suaj është edhe mungesa e vëmnedjes. Psikologët bëjnë të ditur se nuk bëhet fjalë për thjesht një vëmendje të çastit të tipit dhurimi i një tufë me lule, apo tjetër dhuratë e vogël. Është diçka shumë herë më e thjeshtë se kaq, por shumë më e rëndësishme. Partneri juaj ka nevojë të ndjejë se ju e vëzhgoni, shihni çdo gjë tek ai apo ajo dhe i kushtoni vëmendjen e duhur. Bëni mirë të dini të bëni dallimin e herëve kur ajo shkon tek parukieri apo ai tek beriberi. Duhet t’ia vini në dukje thuajse çdo gjë që i rri mirë, që i shkon, që i duket bukur. Komplimentet janë gjithnjë të bukura dhe godasin, ama vetëm kur janëtë rënda.

Mos e teproni me xhelozinë

Jepini fund vëzhgimeve alla detektivi 007, kotrolleve dhe stërvitjes së durimit të tij apo të saj nga fakti që jeni gjatë gjithë kohës në kërkim të të fshehtave të tij. Besimi reciprok, sipas shumë psikologëve, është themeli ku ngrihet jeta në çift. Ky është rregulli i artë! Mësojeni dhe kujtojani vetes gjatë lidhjes, pa harruar, sigurisht edhe të mbani një sy hapur, sido që të jetë, thjesht për siguri.

Jeta int ime

Është pak a shumë si uji për jetën, i domosdoshëm, në raportet në çift. Sigurisht që me kalimin e kohës mund edhe të ndodhë që fantazitë tuaja të mos jenë më aq kulminante, port ë bini në një lloj rutine. Është më se e natyrshme, megjithatë kjo nuk duhet kurrësesi të zgjasë. Duhet të gjeni patjetër mënyrën e duhur për të rind ezur pasionin dhe imagjinatën tuaj në krevat. Është një prej pilulave të rëndësishmë për të mbajtur të shëndetshme një lidhje

Kujdes me raportin me familjet reciproke

Janë të ditura marrëdhëniet në përgjithësi jot ë mira mes nuses dhe nënës së atij, vjehrrës, megjithatë, jo më pak, janë edhe marrëdhëniet e tij më nënën, apo babain e asaj. Mos e detyroni partnerin të vizitoni pafund prindërit reciprokë e mbi të gjitha tregohuni i vëmendshëm të kuptoni se kur e kaloni cakun. Nuk është ide e mirë që çdo fundjavë të shkoni të drekoni apo darkoni në një prej familjeve tuaja. Caktoni një masë, bini dakort dhe respektojeni atë. E njejta gjë vlen edhe për shoqërinë tuaj apo kolegët tuaj të punës. Mos e detyroni partnerin tuaj t’i pranojë ata pa dëshirën e tij dhe ta detyroni.

Mungesa e projekteve

Të krijoni një çift, nuk do të thotë vetëm të përballoni të sotmen pa menduar dhe projektuar të nesërmen. Sëbashku do t’ju duhet të jeni si një skuadër e cila perpiqet për të arritur qëllimet e saj. Filloni me projektet afatshkurtra të cilat mund të jenë të tipit të pushimeve, blerjes së një makine. Mungesa e planeve sëbashku, ju ndan. Në të kundërtën, nëse do të nisni të projektoni në çift, kjo do t’ju bëjë të ndiheni më të bashkuar dhe do jetë stimul për të ecur përpara, sëbashku.

Heshtja

Mungesa e dialogut paraqet fazen, ndoshta, me negative të një lidhje dhe është një shenjë e qartë që duhet bërë një kthesë e fuqishme, përndryshe lidhja mund edhe të përfundojë. Por mund të ndodhë edhe tjetra; dialogu ekziston, mirëpo asnjëri prej të dyve nuk dëgjon mendimin e tjetrit. Në këtë rast, është absolutisht detyra juaj që të tregohëni jo vetëm të vëmnedshëm, por edhe të kuptoni atë se çfarë kërkon të thotë partneri. Nëse e shihni që vetë nuk ja dilni dot mbanë, atëherë provoni dhe shkoni në ndonjë terapeut për çifte.

7 Comments

7 Comments

  1. Pingback: ce este

  2. Pingback: sekabet giris

  3. Pingback: nova88

  4. Pingback: dumps for cashout

  5. Pingback: DevOps Vendors

  6. Pingback: สล็อตวอเลท

  7. Pingback: condominios los barriles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Sot

Tani eshte e kuruar deri ne detaje por ja si dukej Alketa Vejsiu para 16 vitesh

Published

on

Alketa Vejsiu eshte padyshim imazhi me jetegjate ne ekranin shqiptar. Aftesia dhe elokuenca e saj per te sjelle gjera te bukura ne skene ka ditur si te terheq gjithmone vemendjen e publikut.

Perpos angazhimeve te shumta, Alketa eshte gjithmone aktive ne rrjetet sociale.

Moderatorja eshte bere nostalgjike dhe ka postuar nje foto para 15 vitesh.

Ne krah te fotos Alketa shkruan: ’15 vjet me pare, Njera nga ju, nje si te gjithe ju… vazhdoj te jem’

Fotoja ka marr shume pelqime dhe komente nga ndjekesit te cilet e kane komplimentuar per pamjen e saj.

Vejsiu duket sikur ka bere pakt me kohen pasi vitet kalojne dhe ajo mbetet gjithmone kaq e bukur.

Kujtojme se ajo eshte shume e pelqyer nga publiku shqiptar i cili i ka qendruar prane qe ne fillimet e karrieres si folese ne radio e deri ne ditet e sotme.

Continue Reading

Sot

Luana Vjollca ndryshon ngjyren e flokeve ne menyre drastike/ Ja si duket ajo me pamjen e re

Published

on

Moderatorja Luana Vjollca ka ardhur ne ekran me emisionin e saj shume te ndjekur ‘Shiko kush luan’. Luana ka mahnintur gjithmone fansat me daljen ne ekran pasi shfaqet gjithmone shume e kuruar.

Prej vitesh ajo ka ruajtur thuajse gjithmone te njejtin look, me floket bionde.
Me sa duket Luanen e paska marr malli per ndryshme.

Se fundmi ne llogarine e saj ne ‘Instagram’ ajo ka publikuar nje foto ku shfaqet me nje fustan te zi pas trupit dhe floket ngjyre kafe.

‘Kush je ti dhe cfare i ke bere Luanes?’, shkruan moderatorja bashkengjitur postimit.

Si zakonisht, fansat nuk i kane kursyer komplimentet per te. Duhet te pranojme se Luana ngjan e bukur me cdo lloj ngjyre apo modeli flokesh.

Ajo terheq gjithmone vemendjen e publikut i cili ka kuriozitet per cdo gje rreth saj.
Po ju si mendoni, si ngjan me bukur Luana bionde apo brune?

Continue Reading

Sot

Do te filloj 1 cikel i ri ne jeten tuaj/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

Published

on

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 19 DHJETOR 2020

JUPITERI NE UJOR

ERE E RE LIRIE PERMBYSJE DHE REVOLUCION

JUPITERI nje planet i Dashur ashtu sic ishte Zoti i Perendive simbolizon

Mbrojtjen

zhvillimin

Pervojen

Perparimin

Jupiteri shenon nje periudhepozitive ne shenjen ku futet ne Harten e Qiellit dhe ne harten personale te gjithkujt

Zakonisht na entuziazmon por edhe na bene te marrim rrezikojme duke marre risqe pa baze reale

Ne vitin 2020 Jupiteri ishte ne shenjen me te keqe per te ne Bricjap

U kushtezuan liri levizje zgjedhje ceshtje karriere e ekonomike Zhvillimi gezimi ngelen ne vend numero
Do largohet nga Ujori ne 28 Dhjetor 2021 Por ne maj ne dt 13 do bej nje futje te shpejt ne Peshk deri ne 29 Korrik
Nga 29 Korri deri ne 19 Tetor do jete i kundert si pozicion

Ne dt 21 Dhjetor ne daten e solsticit Dimeror do takohet me Saturnin ne Ujor

Ky takim ne shenjat e Ajrit ndodh nje here ne 200 vjet

Ne shenjen e Ajrit ne Ujor mund ta cilesojme si frymemarrje te Egzistences

Eshte momenti ku Krijuesi ON i Feshkellen Materies dhe i jep fryme ose shpirt

Idea behet fjale dhe Fjala drejton Energjine

Do jemi ne nje moment ku ngjan sikur jetojme ne nje shtepi pa Dritare dhe do shperthejme muret per tu futur Drita dhe ajri i fresket

Por mbi te gjitha na duhet nje Qellim per te bere ndryshimet

Shtetet dhe Qeverite ne planin politik e perfeksionuan Diktaturen me Jupiterin ne Bricjap dhe vete nga menyra e funksionimit shteti eshte Diktature

Tani Diktatura do mbetet pa shtepi pa Mure rrethuese dhe ajri do huje e do dal nga te gjitha anet
Si cdo organizem edhe shteti mund te fitoj imunitet nga ky ndryshim i madh

Nuk duhet ta lejojme

Dashi

Deshira juaj tashme do jete te shpetoni boten Por kete nuk mund ta beni E rendesishme eshte te jeni me altruist dhe te punoni ne grup ne kete periudhe ndryshimesh te medha Jeta erotike nuk ju perket me Do merreni me ceshtje me te rendesishme sociale

Demi

Per ju siguria vjen e para Por ne nje periudhe ndryshimesh te medha do ta keni te veshtire te pershtateni Gjithesei ju duhet te mesoheni me ndryshimet qe do ndodhin ne jeten tuaj Zgjeroni rrethin e kontakteve

Binjaket

Jupiteri do ju ndihmoj te merrni njohuri te reja shkencore dhe teknologjike Ju jeni te hapur drejt ndryshimeve dhe gjerave te reja dhe ideve te reja Ceshtjet ligjore do ju favorizohen Po keshtu edhe udhetimet dhe llogjika e re Do fitoni nje ndjenje drejtesie apo te se drejtes

Gaforrja

Ne ceshtjet ekonomike dhe te sigurise do ndikoj Jupiteri ne Ujor per shenjen tuaj Duhet te rregulloni kredite detyrimet borxhet Disa do ta perjetojne ndryshe ndjenjen e sigurise pasi do besojne ne forcen e tyre te brendshme Por nje ndryshim emocional do ju beje te humbni ekuilibrat dhe shendetin fizik Duhet te jeni optimist dhe jo melankolik

Luani

Do kete shume rendesi te madhe per ju futja e Jupietrit dhe Saturnit ne Ujor perball jush. Ne fushen e marredhenieve do keni rinovim te bashkepunimeve dhe te jetes personale Do vijne shanse te reja por duhet te beni zgjedhjen e duhur Duhet te shmangni marredheniet e paqarta dhe te silleni me me seriozitetKujdes nga ndarjet ne cift ose ne pune

Virgjeresha

Jeta juaj e perditeshme me Jupiterin en Ujor ashtu sic ishit mesuar do permbyset dhe do ndryshoj krejtesisht
Ne punen tuaj duhet te promovoni teknologjine e re dhe publicitetin Nuk mund te jeni me ankth dhe te kontrrolloni cdo gje Kujdes me shendetin Perdorni terapi te reja dhe menyre te shendetshme te ushqyeri dhe shplodhjeje

Peshorja

Forca me e madhe krijuese dhe talentet apo hobet tuaja tashme do marrin zhvillim dhe perparesi ne jeten tuaj Do shpenzoni kohn tuaj te lire me gjera qe ju pelqejne dhe ju japin liri Keni fatin te beni femijeDo keni fat me lojrat e Fatit Por mos e teproni

Akrepi

Ju do ta ndjeni mire Jupietrin ne Ujor me ndryshimet qe do vijne pasi keni nevoj per nje Metamorfoze Kryesisht ne ceshtje te nje shtepie prone apo ceshtje familjare Gjithsesi do donit qe perparimi te behej me hapa te matur e te sigurt Nese deshironi te zbuloni nje thesar ate do ta gjeni tek pervoja juaj Pervoja do jete guri juaj i cmuar per te Ardhmen Stabiliteti ne jeten tuaj personale dhe te te arfermve do kete perparesi

Shigjetari

Udheheqesi juaj Jupiteri tashme ne Ujor ndodhet ne nje shenje qe eshte ne natyren tuaj Nuk do ngeleni me vetem te merzitur dhe te menjanuar Tashme ajri i lirise dhe i veprimit rikthehet ne jeten tuaj te bllokur gjate ketij viti qe kaluam Do bashkepunoni me njerez serioz dhe marreveshje kontrata e bashkepunime do jene te mira per ju

Bricjapi

Per ju do fillojne ndryshimet ne ceshtjet e vlerave monetare dhe shkembimeve ekonomike Deri tani jeni mjaftuar me te qenit ne krye te marrdhenieve megjithese nuk keni patur zhvillime te rendesishme keto dy vitet e fundit Tashme duhet te ndryshoni filozofi qe te filloni te fitoni ne ekonomi apo ne siguri

Ujori

Nje cikel i ri 12 vjecar fillon ne shenjen tuaj me rezultate qe do ndjehen per 30 vjet rresht Ky eshte viti qe ju nxjerr nga nje bllokim i dukshem tre vjecar me Saturnin ne BricjapDuhet te beni levizje rregulluese ne gabimet qe keni bere dhe te perparoni ne karriere dhe jete personale

Peshqit

Jupietri dhe Saturni ne Ujor do ju pstrojne fillimisht se brendshmi ne shenjen tuaj Keni nevoj per nje lavazh shpirteror para se te filloni te jepni e te merrni me njerzit dhe te bashkepunoni Ne shenjen tuaj do ndodhin Apokalipse te rendesishme Nese keto tre vitet e fundit nuk keni bere aleanca apo plane reale Mund te themi qe keni humbur shanse Tashme duhet te ndryshoni neutropi Ky Apokalips do ju tregoj shume gjera qe nuk i dinit per veten tuaj dhe duhet ti ndryshoni

Continue Reading

Trending