Connect with us

Keshilla

E gjetem zgjidhjen/ Ja cfare duhet te shtoni ne SHAMPO qe te ndaloni renien e flokut

Published

on

Reklamimi dhe shumëllojshmëria e kozmetikës na inkurajojnë të besojmë se produktet e vetme efektive për flokët janë ato që shihen në raftet e dyqaneve të mëdhenj.

Megjithatë, ka shumë produkte natyrale për të trajtuar flokët.

Midis këtyre, pa dyshim është maska me aspirinë, e cila është e aftë të qetësojë ndryshimet e kokës dhe të stimulojë rritjen e flokëve.

Ruajeni qe ta keni gjithmone.

maschera-aspirina-640x569

Përfitimet e maskës së aspirinës

Aspirina është një nga analgjezikët dhe antikoagulantët më të përdorur gjerësisht në botë. Për këtë arsye, është shumë e zakonshme ta keni atë në kutinë e ilaçeve në shtëpinë tuaj. Mjekët e rekomandojnë atë për të luftuar dhimbjen dhe keqtrajtimin e përgjithshëm, përbërësi aktiv, acidi salicilik, redukton ndjeshëm rrezikun e sulmeve të zemrës dhe problemeve të qarkullimit të gjakut.

Megjithatë, përveç të gjitha këtyre përfitimeve, ajo është përdorur për qëllime të ndryshme kozmetike që përfitojnë nga substancat që e përbëjnë atë.

Aspirina pastron thellë flokët dhe heq kërpudhat që shkaktojnë zbokthin dhe thatësinë. Aktivizon qarkullimin në lëkurën e kokës, duke rritur oksigjenimin qelizor për t’i bërë flokët të rriten pa vështirësi. Përveç kësaj, ajo ka një veprim exfoliating që ndihmon eliminimin e qelizave të vdekura për të përmirësuar thithjen e lëndëve ushqyese dhe për të forcuar folikulat.

Ja se si ta përgatisni maskën e aspirinës

Përbërësit:

-3 aspirina.

-3 lugë shampo (30 g).

Përgatitja:

Së pari, vendosni tre aspirinat në një enë dhe shtypini ato, duke i kthyer në pluhur. Më pas shtoni 3 lugë të shampos tuaj të zakonshme dhe përziheni me aspirinë derisa të merrni një masë homogjene. Pas kësaj lagni flokët dhe aplikojeni produktin në gjithë gjatësinë e tij. Lëreni të veprojë për 5 minuta dhe lajeni si zakonisht.

Kujdes: Efektet e këtyre trajtimeve me aspirinë mund të ndryshojnë nga personi në person. Në një javë ju do të vini re përfitimet e para, intensiteti do të varet nga lloji i flokëve dhe zakonet e jetës. Për të marrë rezultatet më të mira, ju sugjerojmë ta përsërisni shpesh trajtimin dhe të rritni konsumin e ujit dhe ushqimeve të pasura me biotinë, vitaminë E dhe proteina.

Për më tepër, për të shmangur reagimet e mundshme alergjike është e rëndësishme ta testoni produktin në një pjesë të kokës para se ta zbatoni në gjithë kokën. Nëse ndjeni acarim ose kruajtje, shmangni përdorimin e saj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Po lodheni shume me punet e shtepise/ Keto jane sekretet qe duhet ti dije cdo femer

Published

on

By

Kur vjen puna te pastrimi i shtëpisë, dëgjojmë dhe lexojmë për shumë truke që mund të na ndihmojnë. Kemi dëgjuar dhe zbatuar truke nga më të ndryshmet, por pa e ditur që mund të na shkaktojnë më shumë dëme se sa të mira në shtëpi.

Ekspertët thonë që nuk duhet të provoni çdo gjë që dëgjoni, pasi disa truke të njohura nga të gjithë mund ta bëjnë pastrimin e shtëpisë edhe më të vështirë.

Mos përdorni ujë për pastrimin e njollave të tapetit

Mund të duket logjike që njollat në tapet të pastrohen me ujë, por në këtë mënyrë rrezikoni që ta theksoni më shumë njollën. Një pecetë e pastër dhe e thatë është gjithçka që ju duhet dhe për t`u siguruar që njolla nuk do të mbetet, përdorni një pastrues të posaçëm.

Harrojeni kripën kur bëhet fjalë për njollat e verës së kuqe

Nuk ka gjë më të keqe se njollat e verës së kuqe në tapet apo divan, por mos përdorni kripën duke menduar se do ta thithë verën. Ekspertët thonë se kripa e thekson njollën për shkak të aftësisë gërryese që ka. Po ashtu, kokërrizat e kripës mund të mbeten në tapet dhe të bëhen një magnet papastërtish.

Mos e përdorni uthullën si zgjidhje për çdo gjë

Uthulla njihet si një pastrues natyral dhe është një zgjidhje e mirë për njollat e vështira, si ato të yndyrës, por ky pastrues natyral përmban acid dhe është gërryes. Acidi mund të dëmtojë drurin dhe gurin natyral, kështu që ekspertët sugjerojnë që ta mbani larg nga sipërfaqet e drurit apo mermerit.

Mbajeni pastruesin e dritareve larg nga kompjuteri

Përbërësit që ndodhen zakonisht në pastruesit e dritareve dëmtojnë ekranin e kompjuterit. Sipas ekspertëve, pastruesit e dritareve mund të heqin shtresat anti-refleks që ndodhen në ekranin e kompjuterit dhe, po ashtu, mund të shkaktojnë mjegullim të ekranit.

Rekomandohet që për pastrimin e kompjuterit të përdoren peceta mikrofibër me pastrues të përshtatshëm për ekrane, që nuk përmban alkool.

Continue Reading

Keshilla

Rrudhat e syve nuk kane asnje shans/ Ky eshte kremi BIO i zones se syve qe e beni vete ne shtepi

Published

on

By

Mikesha të dashura, siç e kam përmendur dhe herë të tjera, mosha e gruas dallohet në dy pika, në sy dhe në qafë, sado operacione plastike që të bëjë dikush, prapë së prapë atje nuk luftohet gjendja, thjesht bëhet një lloj përmirësimi, por asgjë e veçantë…

Femrat kur janë shumë të reja, domethënë nën 30 vjeç nuk para i japin shumë rëndësi problemit të rrudhave, sepse mendojnë se do të qëndrojnë gjithmonë aq në moshë. Mirëpo kur fillojnë e shikojnë vijëzat e para përreth syve dhe buzëve i zë paniku. RUAJENI RECETEN QE TA KENI GJITHMONE!

Po tani ç’do bëjmë thonë? Nuk lënë më mjekë sharlatanë pa vizituar dhe kremra të shumëllojshme pa provuar. Efektet? Shumë herë shpërfytyrohen se sa rregullohen. Kujdesja e lëkurës duhet të nis herët, rreth të 25-ve, gradualisht me kremra hidratues dhe antirrudhë.

Kremrat që shiten në farmaci përmbajnë sasi të mëdha kimikatesh, kimikatet janë armiku më i madh i lëkurës, në vend që ta ripërtërijnë, shpesh herë nxitin plakjen e saj. Ndaj tregohuni të kujdesshme dhe të rezervuara në përdorimin e tyre.

Sot, po ju publikoj për herë të parë një recetë ekskluzive kremi antirrudhë për sytë. Personalisht, megjithëse jam ende shumë e re për kremra të tilla dhe fatmirësisht deri tani nuk kam asnjë rrudhë, as nga ato të shprehisë, kam filluar ta aplikoj për të parandaluar shfaqjen e tyre.

Dua që kur të shkoj 30 vjeç të vazhdoj të kem lëkurën që kam sot, të pastër, të lëmuar, pa njolla dhe sigurisht të freskët.

Për përgatitjen e kremit do të nevojiten:

–          2 lugë vaj ulliri

–          3 lugë dyll bletësh

–          Një grusht valeriana dhe rozmarinë

–          8 lugë ujë-trëndafili

Përbërësit e mësipërm ziejini në një enë për rreth 30 minuta. Pastaj kullojini, ndërsa masa është ende e ngrohtë shtoni dhe 8 lugë ujë-trëndafili. Kremin ruajeni në derën e frigoriferit dhe përdoreni 1 herë në javë (po të doni akoma dhe çdo ditë, why not?), para se të flini.

Continue Reading

Keshilla

Te presesh floket eshte ide e keqe?! Ja si kane ndryshuar per mire keto 10 vajza/foto

Published

on

By

Mund të jetë një vendim i vështirë, por kurrsesi i gabuar. Flokët e gjatë jo përherë janë ide e mirë, me gjithë “gjysmën e bukurisë” që mbartin.

Vetëm pak guxim dhe mund të kesh një pamje tërësisht të re, të freskët, të zbulosh modelin që të shkon më shumë se çdo flok i gjatë.

Je në atë pikën kur pikërisht guximi të mungon?

Ja një galeri me foto, për pak nxitje dhe me vrap takim tek parukierja. Por duke qene se parukerite jane te mbyllura mbani shenime dhe menjehere sapo te hapen shkoni dhe beni modelin tuaj te preferuar.

Ndryshimi qe vjen nga prerja e flokeve mund te transformoje plotesisht pamjen tuaj.

Continue Reading

Trending