Connect with us

Keshilla

Lekure e bardhe pa njolla kafe/ Ja si te zbardhni lekuren ne kushte shtepie me SERUMIN BIO

Published

on

Maske efikase per zbardhjen e lekures dhe eleminimin e menjehershem te akneve!

Perberesit:

* 1 patate (e vogel, e pazier)

* Limon – 3 luge

* Sode bikarbone – gjysme luge te vog

Pergatitja dhe aplikimi:

* Pataten e prere ne disa pjese dhe limonin e shtrydhur (farat i largoni) i bluani ne grirse deri sa te perfitohet nje mase e njetrajteshme

* Pasi e keni hedhur ne nje ene shtoni edhe sode dhe perziejeni mire. Ne fund hapeni ne pjeset ku i keni aknet dhe njolla kafe duke i masazhuar lehtesisht per 2 minuta

* Mbajeni masen 15 minuta

* E shperlani fytyren me uje te vaket

* Ne fund vendosni kremin hidratant per lekuren tuaj

Ju sugjeroj ta perdorni kete maske 1-2 here ne jave.

Patatja eshte anti inflamator ndaj akneve, eshte edhe efikase ne zbardhjen e shenjave te erreta ne fytyre. Kjo recete u mundesua nga faqja ime ne instagram @keshillabukurie

Kete recete dergoja nje mikeshes tende dhe ruajeni qe ta keni gjithmone

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Nese doni te bini ne peshe keto jane 15 gjera qe duhet te beni urgjentisht

Published

on

Nese doni te humbisni peshe shpejte keshillohet te kombinoni nje diete te ekulibruar me aktivitet fizik. Nese perdorni disa truke ju mund te humbisni peshe shpejte ne nje menyre shume efektive.

1-Largoni ankthin e te humburit peshe

Stresi dhe ankthi ju bejne te ndiheni me te uritur dhe me nervoze. Nese nuk shihni rezultate te menjehershme mos u demoralizoni. Kilogramet do te largohen pa e kuptuar nese ndiqni nje diete te balancuar.

2-Mos i kaloni vaktet

Keshillohet qe te hani 5 here ne dite, mengjes, dy zemra dhe dy vaktet kryesore. Ne kete menyre nuk do te keni kriza urie dhe do ta mbani metabolizmin ne pune.

3-Beni pazar vetem pasi te keni ngrene dhe te ndiheni te ngopur

Kur keni per te blere mos shkoni kurre te uritur.

4-Gjithmone hani nje mengjes te plote

Uria e gjithe dites do te shmanget nese hani nje mengjes te mire. Vakti i mengjesit nuk duhet anashkaluar asnjehere.

5-Levizni dhe beni sport

Nuk te ben pune nese konsumoni pak ushqim. Duke bere aktivtet fizik ju rrisni metabolizmin dhe tonifikoheni.

6-Konsumoni ushqime proteinike

Proteinat ju ndihmojne te ruani masen e vogel trupore dhe muskujt. Ato treten ngadale dhe kjo do t’ju krijoje idene e ngopjes.

7- Mos blini ushqime joshese

Mos blini cokollata, embelsira te gatshme apo patetina.

8-Ne pune merreni dreken nga shtepia

Dreka e balancuar dhe e persosur per te humbur peshe eshte : 80 grame oriz, perime, dhe pak proteina (peshk, mish, apo perime) me nje luge gjelle vaj ulliri.

9-Flini te pakten 8 ore

Mungesa e gjumit ju ben te ndiheni me te uritur, nervoze dhe me te lodhur.

10-Bejini te vecanta ushqimet qe pergatitni

Perdorni ereza me ngjyra dhe mos u zhysni ne pjatat e trishtuara dietike.

11-Shmangni ushqimet e skuqura

Ushqimet e skuqura jane e vetmja gje qe duhet te shmangni me cdo kusht pasi kan shume yndyre.

12-Jo kripes, zgjidhni erezat si alternative.

Kripa shkakton fryrje ndaj provoni ereza, limon dhe uthull.

13-Hani ne menyre te thjeshte

Mos gatuani receta shume te perpunuara por thjeshte te shijshme. Ushqimi do te jete me i pershtatshem per nje diete te mire sepse ne kete menyre ju do te kufizoni numrin e perberesve.

14-Ecni, perdorni shkallet

Ecni sa me shume te mundeni dhe harrojeni ashensorin.

15-Stervituni me pesha

Nese sterviteni me pesha ju do te digjni kalori me shpejte dhe do te pershpejtoni metabolizmin tuaj.

Continue Reading

Keshilla

Zbardhni fytyren ne kushte shtepie/ Ja si te eleminoni njollat kafe me SERUMIN BIO, ruajeni

Published

on

Vecanerisht per grate rrudhat dhe njollat kafe jane problemet me te medha te fytyres. Produktet kozmetike qe ato perdorin jo ne cdo rast japin efektin e deshiruar.

Por vetem me kete recete te bere vete ne shtepi ju mund te parandaloni rrudhat dhe te hiqni njollat kafe. Ajo do te furnzioje lekuren me te gjitha lendet ushqyese te nevojshme duke e bere ate me elastike. Kjo maske i jep nje shkelqim natyral fytyres tuaj. Ruajeni receten qe ta keni gjithmone

Perberesit:

1 luge gjelle mjalte

2 thelpinj hudher

2 luge argjile pluhur
Pergatitja:
Si fillim pastroni hudhrat dhe i shtypni derisa te krijohet nje pure. Hidheni mjaltin ne nje tas te vogel pasi t’a keni ngohur ate. Ne tas shtoni pluhurin e argjiles dhe hudhrat. Perzieni mire te gjithe perberesit dhe shtoni pak vaj ulliri nese perzierja eshte e trashe. Pastroni fytyren tuaj dhe me pas aplikoni masken e pergatitur. Lereni te qendroj per 30 minuta dhe me pas lajeni fytyren me uje te ngrohte.

Continue Reading

Keshilla

Pjesa më e madhe vuajnë nga kapsllëku/ Kjo recetë do e pastrojë zorrën e trashë dhe do hiqni 5 kg

Published

on

Shumica e njerezve vuajne nga kapslleku. Eshte thelbersore qe te ruhet funksionimi i duhur i zorres se trashe pasi ajo ka nje rol te rendesishem ne eleminimin e mbeturinave. Ju do te jeni ne gjendje qe te shpetoni nga toksinat qe grumbullohen dhe te pastroni zorren e trashe vetem fale ketij lengu qe ne ofrojme ne kete artikull.

Patrimi i zorres se trashe mund te siguroje lehtesim natyral nga kapslleku dhe mund te ndihmojne ne largimin e toksinava te caktuara qe mund te kontribuojne ne shqetesime. Ju do te humbisni rreth pese kilograme nese e beni kete gje.

Perberesit qe j’u nevojiten jane:

½ filxhan 100% leng molle te paster organike

2 luge leng limoni te fresket organik

1 luge çaji leng xhenxhefili

P luge çaji kripe deti

½ filxhan uje te paster te vaket

Pergatitja:

Ne nje tenxhere ngrohni ujin por mos e zieni ate dhe merrni gjysme filxhani kur ai te jete i vaket. Perziejeni ate bashke me kripen e detit dhe me pas shtoni lengun e molles, te limonit te fresket dhe te xhenxhefilit.

Konsumojeni kete leng me stomak bosh ne mengjes. Merrni pak para nje dreke te lehte dhe perseri ne mes te pasdites.
Gjate gjithe diten konsumoni 6-8 gota uje ne temperature dhome. Ju do te ndiheni shume te lehtesuar dhe do te pastroni trupin tuaj.

Continue Reading

Trending